Aby vám sluneční paprsky neublížily

Sluneční paprsky jsou příjemné a pěkně hřejí, jenže když to s nimi přeháníme, vystavujeme se riziku nejrůznějších zdravotních komplikací. Jak se chránit před jejich škodlivými účinky?

Za posledních třicet let vzrostl téměř čtyřikrát počet Čechů, u nichž byl indikován zhoubný melanom kůže a každý rok asi tři sta lidí této formě rakoviny podlehne. Příčiny výskytu rakoviny je možné hledat ve ztenčující se ozonové vrstvě, častějších dovolených u moře i vzrůstajícím využívání solárií. Přestože to všechno víme, lidé dostatečnou ochranu před sluncem stále podceňují.

Co způsobují UV paprsky?

Slunce samo o sobě neškodí, pomáhá nám vytvářet vitamin D, který je nezbytný k růstu a tvorbě kostí. To, co nám škodí, je UV záření, které není vidět. Podle toho, jak na nás záření působí, se dělí na UVA, UVB a UVC záření. 99 % záření, které dopadne na zem, je UVA a UVB záření, a ta naší pokožce vadí.

Slunce škodí zejména tehdy, když se spálíme dočervena nebo do puchýřů, anebo se opalujeme příliš často. Nadměrné opalování kůže může způsobit nejen zarudnutí a spálení, ale také způsobuje předčasné stárnutí kůže (až 80 % známek stárnutí pleti je výsledkem opalování před 18. rokem věku), nerovnoměrné zabarvení pokožky, vznik pih a pigmentových skvrn. Nakonec nadměrné opalování může vést i k rakovině kůže.

Nezapomeňte se chránit!

Ochrana před sluncem by u každého z nás měla patřit ke každodenním rituálům péče o pokožku. S tímto návykem je dobré začít už u malých dětí. Co je tedy dobré dodržovat a praktikovat?

U dětí do šesti měsíců věku (některé zdroje uvádějí až do jednoho roku) odborníci nedoporučují nechávat působit na pokožku přímé slunce.

Batole do dvou let není vhodné vystavovat slunci mezi 11. a 15. hodinou (a ani vy byste se v téhle době neměli příliš slunit).

U malých dětí je potřeba používat opalovací prostředky určené právě pro jejich pokožku – většina z nich je hypoalergenních, neobsahují parabeny a nejsou parfémované. Některé jsou také obohaceny o rostlinné vosky a další součásti, které nevyhovují dětské pokožce. Opalovací krémy pro děti mívají většinou ochranný faktor 50+ (zvláště u miminek), batolata s normální kůží později snesou i faktor 30.

Nezapomínejte v případě dětí ani na čepici s kšiltem nebo klobouček, které ochrání před přímým sluncem obličej, brýle k ochraně očí, a pokud chcete, můžete ještě navíc přidat plážové oblečení pro děti, které chrání před UV zářením i větší plochy těla. Dá se koupit i důmyslné oblečení vyrobené z materiálu s UV faktorem 50+, například kalhotky, koupací overal, trička, plavky či kšiltovka.

Když se přeci jen spálíte…

Někdy i přes veškerou péči a snahu ke spálení dojde. Spáleniny jsou vlastně zánětlivé reakce povrchové vrstvy kůže, které se projevují postupně. Může to trvat klidně i 24 hodin, než se projeví v plné výši. Jako první pomoc funguje zejména chlazení postižených míst ledovou vodou a hydratace zevnitř (intenzivní příjem tekutin). K ošetření použijte také hydratační mléka, krémy či pěny určené k aplikaci po opalování, ideální jsou s obsahem panthenolu.

Bylinky při popálení slunečními paprsky


Heřmánek pravý

Matricaria chamomilla

Má protizánětlivé, dezinfekční a zklidňující účinky, zklidňuje pokožku při popáleninách, odřeninách, ekzémech a jakémkoliv podráždění. Po nadměrném slunění pomáhá regeneraci pokožky. Použijte ho nejlépe ve formě chladivých obkladů ze studeného heřmánkového čaje a poté pokožku opatrně namažte heřmánkovým olejem.


Levandule lékařská

Lavandula angustifolia

Levandulový olej tlumí bolest a vyvolává rychlé hojení popálené pokožky. Můžete jej jemně aplikovat na kůži, nebo si ho (třeba s heřmánkovým a měsíčkovým olejem) přidat do koupele.


Měsíček lékařský

Calendula officinalis

Také měsíček lékařský je výborným pomocníkem při léčbě pokožky spálené slunečními paprsky. Použijte ho ve formě chladivého obkladu ze studeného měsíčkového čaje, nebo měsíčkový olej po opalování. Na závažnější popáleniny aplikujte měsíčkovou mast.

Domácí mast z měsíčku: 4 plné hrsti měsíčku (listy, stonek a květy) nadrobno nařežte. 500 g masťového základu (koupíte v lékárně) rozehřejte v nízké nádobě, vložte nařezaný měsíček, nechte vzkypět, promíchejte a odstavte. Přikryté nechte přes noc stát, druhý den trochu ohřejte a přefiltrujte přes plátno do čisté nádobky.


Pomáhá i jogurt, tvaroh či smetana

Bílý jogurt rozmíchejte a opatrně naneste na postižená místa. Zábaly jsou příjemnou úlevou, zejména pokud je necháte působit 20–30 minut. Tuto kúru můžete opakovat dvakrát až třikrát denně. Také můžeš použít i tvaroh rozmíchaný se smetanou nebo s malým množstvím mléka. Tuto směs můžete natřít buď rovnou na tělo, nebo použijte gázu, plátěnou utěrku či ručník.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek

Pampeliškový sirup: Zapomenutý recept našich babiček

Pampeliškový sirup: Zapomenutý recept našich babiček

Ačkoliv na tuto zářivě žlutou rostlinu nahlížíme spíše jako na plevel, skrývá v sobě spoustu léčivých účinků. Z pampelišek můžete vyrobit nejen víno a čaj, ale i výborný sirup. Poslouží vám jako vynikající sladidlo s vitaminy. Ať už teplý, nebo studený.

Celý článek

Tvořte a bavte se s dubnovou Rozmarýnou

Tvořte a bavte se s dubnovou Rozmarýnou

Máte už dost zimy? Aktuální vydání časopisu Rozmarýna vám umožní naplno si užít jaro. Najdete v něm rozmanité návody a tipy pro jarní tvoření i nápady, jak využít jarní bylinky pro výrobu sirupů, zdravých pokrmů, a dokonce i dekorací a doplňků. Užijte si jaro s Rozmarýnou!

Celý článek