Staré hračky

Hračky v sobě nesou kouzlo vzpomínek na dětství. Starožitné hračky, které jsou důkazem poctivého řemesla, i kus historie.

Ačkoliv se jedná o „pouhé“ hračky, postupem let se staly atraktivní pro mnoho sběratelů a milovníků umění.
Sběratelské pouto může vzbudit hračka, která nám zůstala z dětství, po rodičích či prarodičích, případně vztah k určitému výrobci nebo místu. Samotná starožitná hračka se nedá snadno vymezit, její definici určují samotní sběratelé. Například v USA jsou v kurzu autíčka „angličáky“ z 60. let 20. století a za starožitnost jsou považovány také první panenky Barbie. V České republice se do definice starožitnosti obvykle vměstnají umělecké předměty vyrobené zhruba do konce 2. světové války.

Oblíbené panenky

Cena starožitných panenek se běžně pohybuje v rozmezí 500 – 5000 EUR, což není s ohledem k cenám za sklo, obrazy nebo šperky tak vysoká částka, proto se v této oblasti lze setkat spíše se sběrateli než investory. Přesto jednotliví investoři se zájmem o starožitné hračky je nakupují cíleně na zahraničních trzích a aukcích a následně je prodávají konkrétním sběratelům.

Sběratelsky nejatraktivnější jsou panenky, typicky dívčí hračky, pocházející ze 17. století a mladší. Tváře panenek se nejčastěji vyráběly z materiálů jako dřevo, vosk, papírmašé, biskvit, celuloid nebo látka. Některé mají malované obličeje, u novějších se už objevují i pohyblivé oči a pohyblivá víčka s řasami. Centrem výroby panenek bylo především Německo, které dlouhou dobu drželo své prvenství co do kvality a množství kusů. Po něm Francie s pozoruhodnou tradicí řemeslné výroby – zrodily se zde panenky Bébé s dětským vzhledem a Pařížanky s tváří dospělé ženy.

Panenky mají svou bohatou historii také v Itálii a Anglii a později se staly centrem jejich výroby Spojené státy. Cílem většiny sběratelů je najít všechny kusy z jednotlivých řad konkrétních značek či období. Starožitné panenky jsou přesně katalogizovány, a tak jejich sbírání funguje podobně jako třeba sbírání známek.

Plechové hračky

Kromě panenek zasahují do zorného pole sběratelů starožitností také medvídci či hračky plechové nebo samočinné se zabudovanými strojky a mechanické figuríny pocházející z konce 19. století, které napodobují pohyby lidí a zvířat. V kategorii plechových hraček jsou oblíbená autíčka, vláčky, lodě, letadla a vojenské stroje. Často jsou vybaveny skutečnými mechanismy, jako například parním pohonem, a dokonale zachycují technický pokrok.

Z domácích řemeslných dílen se výroba hraček postupně přemístila do továren a stala se samostatným průmyslovým odvětvím. U nás byla zřejmě nejznámější německá firma Märklin, založená roku 1859. Původně se specializovala na vybavení domečků pro panenky, později na modely železnic. Ale i velké firmy v té době začaly vyrábět zmenšeniny vlastních výrobků pro děti, například firma Singer šicí stroje nebo firma Citroen dětská autíčka.

Cínoví vojáčci

Další zajímavou kategorii tvoří cínoví vojáčci, z nichž nejvzácnější kusy bychom našli v období 18. století. Vojáčci bývají nejčastěji vyrobeni ze směsi cínu a olova nebo z čistého olova, existují ale i sběratelé, kteří upřednostňují vojáčky vyřezávané ze dřeva, z papíru nebo kompozitových hmot. Jejich ceny se pohybují v řádech desítek tisíc korun a pro investory jsou výrazně méně atraktivní než zmiňované panenky.

www.asociace.com

 


Text: Asociace starožitníků; foto Shutterstock a archiv

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek