Srdíčková mýdla

Dárek k svátku svatého Valentýna může být krásný, voňavý a přitom užitečný. A navíc ho snadno můžete vyrobit doma. Tak neváhejte a pusťte se do toho.

Budete potřebovat

  • transparentní mýdlovou hmotu
  • mýdlovou hmotu s bambuckým máslem
  • sušený květ levandule
  • levandulový éterický olej
  • růžovou nebo fialovou barvu do mýdel
  • zavařovací sklenice
  • silikonové formičky ve tvaru srdce
  • hrnec
  • lžíci

 

Postup

1 Transparentní mýdlovou hmotu a hmotu s bambuckým máslem nakrájejte na kostičky. Celkem budete potřebovat asi 1 kg hmoty. Oba druhy hmoty vložte jednotlivě do zavařovacích sklenic a ty postavte do vodní lázně.

 

2 Připravte si formičky na mýdla. Vyskládejte jednu vedle druhé na prkénko.

 

3 Vodu ohřejte na teplotu asi 80 °C a při ní obě mýdlové hmoty za stálého míchání roztavte. Hmotu s bambuckým máslem začněte ohřívat o pár minut později než hmotu transparentní. Transparentní hmotu podle potřeby obarvěte, nasypte do ní hrst levandulových květů a nakonec přidejte éterický olej. Horkou hmotu nalijte do formiček. Některé formičky naplňte téměř celé, některé do poloviny a některé nechte prázdné. Nechte chvíli zatuhnout.

 

4 Jakmile je hmota s bambuckým máslem tekutá, přidejte do ní také hrst sušených květů levandule, barvu, a nakonec pár kapek éterického oleje (podle toho, jak výraznou vůni si přejete). Formičky, které jste nechali prázdné nebo do poloviny plné, nyní zalijte horkou mýdlovou směsí až pod okraj.

 

5 Hmotu nechte ve formičkách dobře vychladnout. Musí chladnout v klidu, nikam ji nepřenášejte. Vychladlou hmotu snadno z formiček vyloupnete. Budete mít tři druhy srdíček: matná, transparentní a míchaná. Hotová mýdla nechte přes noc odpočinout a poté je zabalte do celofánu nebo igelitu, aby nevyschla.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Jak poznat zdravé sazenice

Jak poznat zdravé sazenice

Pro úspěšné pěstování je důležité umět poznat zdravé sazenice. Poradíme vám, jak na to, a jak se sadbou správně zacházet, abyste se za několik týdnů dočkali úrody zeleniny i barevných květů letniček.

Celý článek

Jarní věnec

Jarní věnec

Krásný jarní věnec z přírodních materiálů si zvládne vytvořit kreativec-začátečník. Stačí mu k tomu základ věnce, mech, větvičky, vajíčka a trochu trpělivosti.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.