Formy na pečení

Tradice domácích pečených moučníků u nás jen tak nezanikne. V žádné domácnosti proto nesmí chybět vhodné pečicí formy.

Na rozdíl od našich babiček v nich máme hodně široký výběr, jak co se týká materiálů, tak tvarů, velikostí, barev, dekorů, ale i různých speciálních úprav.

Jakému materiálu dát přednost

Na výběr jsou formy litinové, plechové smaltované nebo s nepřilnavým povrchem, keramické, z varného porcelánu a skla i silikonové. Výběr záleží i na zvyklostech – někdo dá přednost již vyzkoušenému a osvědčenému, jiný zkusí nějakou novinku. Oblíbené jsou plechové formy, opatřené speciální nepřilnavou povrchovou úpravou (například Teflon). Tato úprava usnadňuje pečení, protože moučník se nepřichytí ke dnu, i následnou údržbu. Novinkou na našem trhu jsou formy GreenPan s nepřilnavým keramickým povrchem Thermolon, který je navíc mimořádně odolný vůči mechanickému poškození.

Podobné výhody nabízejí i porcelánové pečicí nádoby od Villeroy & Boch – jejich speciální povrch zabraňuje připékání a usnadňuje mytí. Vybrat si můžeme z mnoha tvarů a velikostí, tento porcelán se vyrábí jak v klasické bílé barvě, tak zdobený různými dekory, stejnými jako jídelní, kávové či čajové soupravy. Ukeramického nádobí Emile Henry zaručuje technika Céradon vysokou odolnost proti nárazu a poškrábání a lze ji dát z mrazáku přímo do horké trouby.

Rozkvetlá bábovka

Podle typu moučníku nebo našich zvyklostí volíme tvar pečicí formy. Na buchty a řezy se hodí čtvercové nebo obdélníkové, na koláče nízké kulaté s typickým zvlněným okrajem, na různé zapékané dobrůtky středně vysoké oválné i obdélníkové, na suflé hlubší kulaté formy nebo malé mističky. Různé velikosti a tvary má v zásobě i forma na oblíbený český moučník – bábovku. Od klasického vyššího žebrovaného tvaru po nízký věnec. Originální je forma ve tvaru rozvíjejícího se květu růže od firmy Dezent, z kovové slitiny s titanovým povrchem tvrzeným keramikou, odolným a nepřilnavým.

Z trouby rovnou na stůl

Keramické a porcelánové pečicí formy nabízejí nepřeberné množství nejen tvarů, ale i barev a dekorů. Některé moučníky proto už nemusíme překládat na talíř, ale servírujeme je na stůl přímo v nádobě, ve které jsme je pekli. Ta může pěkně ladit s ostatním stolním nádobím – vybrat si lze od krémové přes modrou, zelenou, žlutou až po červenou či fialovou, jednobarevnou, puntíkovanou, s ornamentálním i květinovým vzorem.

 


Porcelánové pečicí formy mají mnoho tvarů a lákavý dekor (Villeroy & Boch)

 


Keramický pekáč na buchty zdobí zajímavý vzor (Keramika Kalfus)

 

Keramická bábovka se zajímavým dezénem je i hezkou dekorací (keramička Tereza Divišová)

Porcelánová forma s klasickým modrým motivem patří do široké řady stolního a kuchyňského nádobí (Thun)

Větší plechová forma má mnohostranné použití (GreenPan)

 

Hlubší porcelánová forma s něžnými kvítky ozdobí stůl (Villeroy & Boch)

 

Porcelánová pečicí forma navazuje dekorem na ostatní stolní nádobí (Villeroy & Boch)

 

Jeden z typů bábovkové formy (Keramika Kalfus)

 

Pro snadnou manipulaci s horkou formou ji můžeme vložit do kovového stojánku (Villeroy & Boch)

 

 


Text: vrz; fota: M. Tvrz a archiv firem

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.