Formy na pečení

Tradice domácích pečených moučníků u nás jen tak nezanikne. V žádné domácnosti proto nesmí chybět vhodné pečicí formy.

Na rozdíl od našich babiček v nich máme hodně široký výběr, jak co se týká materiálů, tak tvarů, velikostí, barev, dekorů, ale i různých speciálních úprav.

Jakému materiálu dát přednost

Na výběr jsou formy litinové, plechové smaltované nebo s nepřilnavým povrchem, keramické, z varného porcelánu a skla i silikonové. Výběr záleží i na zvyklostech – někdo dá přednost již vyzkoušenému a osvědčenému, jiný zkusí nějakou novinku. Oblíbené jsou plechové formy, opatřené speciální nepřilnavou povrchovou úpravou (například Teflon). Tato úprava usnadňuje pečení, protože moučník se nepřichytí ke dnu, i následnou údržbu. Novinkou na našem trhu jsou formy GreenPan s nepřilnavým keramickým povrchem Thermolon, který je navíc mimořádně odolný vůči mechanickému poškození.

Podobné výhody nabízejí i porcelánové pečicí nádoby od Villeroy & Boch – jejich speciální povrch zabraňuje připékání a usnadňuje mytí. Vybrat si můžeme z mnoha tvarů a velikostí, tento porcelán se vyrábí jak v klasické bílé barvě, tak zdobený různými dekory, stejnými jako jídelní, kávové či čajové soupravy. Ukeramického nádobí Emile Henry zaručuje technika Céradon vysokou odolnost proti nárazu a poškrábání a lze ji dát z mrazáku přímo do horké trouby.

Rozkvetlá bábovka

Podle typu moučníku nebo našich zvyklostí volíme tvar pečicí formy. Na buchty a řezy se hodí čtvercové nebo obdélníkové, na koláče nízké kulaté s typickým zvlněným okrajem, na různé zapékané dobrůtky středně vysoké oválné i obdélníkové, na suflé hlubší kulaté formy nebo malé mističky. Různé velikosti a tvary má v zásobě i forma na oblíbený český moučník – bábovku. Od klasického vyššího žebrovaného tvaru po nízký věnec. Originální je forma ve tvaru rozvíjejícího se květu růže od firmy Dezent, z kovové slitiny s titanovým povrchem tvrzeným keramikou, odolným a nepřilnavým.

Z trouby rovnou na stůl

Keramické a porcelánové pečicí formy nabízejí nepřeberné množství nejen tvarů, ale i barev a dekorů. Některé moučníky proto už nemusíme překládat na talíř, ale servírujeme je na stůl přímo v nádobě, ve které jsme je pekli. Ta může pěkně ladit s ostatním stolním nádobím – vybrat si lze od krémové přes modrou, zelenou, žlutou až po červenou či fialovou, jednobarevnou, puntíkovanou, s ornamentálním i květinovým vzorem.

 


Porcelánové pečicí formy mají mnoho tvarů a lákavý dekor (Villeroy & Boch)

 


Keramický pekáč na buchty zdobí zajímavý vzor (Keramika Kalfus)

 

Keramická bábovka se zajímavým dezénem je i hezkou dekorací (keramička Tereza Divišová)

Porcelánová forma s klasickým modrým motivem patří do široké řady stolního a kuchyňského nádobí (Thun)

Větší plechová forma má mnohostranné použití (GreenPan)

 

Hlubší porcelánová forma s něžnými kvítky ozdobí stůl (Villeroy & Boch)

 

Porcelánová pečicí forma navazuje dekorem na ostatní stolní nádobí (Villeroy & Boch)

 

Jeden z typů bábovkové formy (Keramika Kalfus)

 

Pro snadnou manipulaci s horkou formou ji můžeme vložit do kovového stojánku (Villeroy & Boch)

 

 


Text: vrz; fota: M. Tvrz a archiv firem

Další články

3 recepty na skvělé letní osvěžení

3 recepty na skvělé letní osvěžení

Horké počasí si přímo žádá zvýšený pitný režim a pořádné osvěžení. Vyzkoušejte třeba domácí limoncello nebo levandulovou limonádu! Nebo je libo něco ostřejšího? A co třeba vodka s levandulí?

Celý článek