Srdci pomáhá hloh

Hloh roste prakticky kdekoli. Předci věřili, že chrání domov, zvířata i pole, proto také tento keř ohraničoval pastviny a hranice pozemků. Má však i léčivé účinky – snižuje krevní tlak, pomůže při nespavosti a používá se především při problémech se srdcem.

Trnité keře nebo malé stromy hlohu (Crataegus laevigata) rostou na krajích listnatých lesů, kamenitých stráních, často tvoří neprostupné houštiny na mezích. Přežijí také na suchých a nehostinných místech, proto se často používají i při rekultivacích. Hloh má mimořádně tvrdé dřevo a trny, které kdysi sloužily jako zbraně. Proto také jeho pojmenování Crataegus vychází z řeckého slova kratagios, což znamená silný.

 

Nejen na srdce

Jako léčivka se sbírají květ a listy, v plodech je obsaženo i značné množství vitaminu C. Hloh snižuje krevní tlak, používá se také na léčbu problémů se srdcem a nejrůznějších oběhových potíží. Zlepšuje prokrvení věnčitých tepen a také okysličení srdečního svalu. Zmírňuje pocit křečí či nedostatečnosti srdce, zabraňuje zužování cév, které je příčinou anginy pectoris. Léčivka je nezastupitelná také při rekonvalescenci po infarktu – posiluje srdce a stabilizuje jeho tep. Pomáhá i proti nespavosti. Ve srovnání s náprstníkem působí hloh poměrně pomalu, ale dlouhodobě. Proto se nepoužívá při akutních problémech, ale při prevenci nebo naopak zotavování. Nemá žádné vedlejší účinky na organismus.

V přírodě i na zahradě

List a květ se sbírají nejčastěji od dubna do května, záleží na konkrétních klimatických podmínkách. Protože hloh roste prakticky všude, lze ho natrhat ve volné přírodě a není třeba ho záměrně vysazovat na zahradu. Samozřejmě bylinu sbírejte pouze v čistých oblastech, nikoli třeba u frekventované silnice. Sušte ho při teplotách, které nikdy nepřesáhnou čtyřicet stupňů, jinak se snižuje jeho účinnost. Méně se využívají plody, takzvané hložinky, dozrávající až v říjnu. Jde o drobné červené malvičky s moučnatou chutí. Dají se z nich připravit povidla nebo víno. I ony si uchovávají povzbuzující účinek na činnost srdce.

Dříve se hlohy vysazovaly jako okrasné růžově či bíle kvetoucí stromy, seženete je i nyní, podívejte se například po odrůdě ‘Paul’s Scarlet‘. Tyto dřeviny nacházejí uplatnění také jako součást přírodních zahrad. Díky své trnitosti se ale mohou využít i v neprostupných živých plotech na hranicích pozemku třeba u chat a chalup.

Jak využít hloh

 

Čaj pro denní užívání

1 čajovou lžičku sušeného listu a květu přelijte šálkem vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Čaj pijte třikrát denně minimálně po dobu měsíce. Používejte jej pro celkové posílení srdce a oběhového systému.

 

Čaj pro správný krevní oběh

Smíchejte 25 g listu a květu hlohu, stejné množství rozmarýnu a řebříčku a přidejte ještě 20 g mateřídoušky. Směs přelijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Pijte třikrát denně šálek po dobu šesti týdnů. Nálev pomáhá na studené ruce a nohy, nízký krevní tlak, při rekonvalescenci a stavech slabosti.

 

Srdeční kapky

Menší šroubovací skleničku naplňte nadrobno nasekanými listy a květy hlohu. Zalijte čtyřicetiprocentní vodkou. Sklenici postavte na okno a nechte asi tři až čtyři týdny na slunci louhovat. Každý den obsah důkladně protřepejte. Hotové kapky přeceďte přes plátýnko a nalijte do skleničky s kapátkem. Užívejte třikrát denně 25 kapek.

Srdeční likér

200 g hložinek, 2 hrsti meduňkových listů, tyčinku skořice a 100 g cukru nasypte do skleněného džbánu. Přilijte 700 ml vodky nebo jiného vysokoprocentního alkoholu a nechte stát asi 6 týdnů. Získaný výluh poté slijte a nechte ještě další 3 měsíce dozrát v tmavém sklepě.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Květinový polštář

Květinový polštář

Obyčejný polštářek můžete proměnit v rozkvetlou louku – stačí na něj našít několik výrazných květů, které si sami uháčkujete. Postupujte podle našeho návodu.

Celý článek

Jak předcházet cukrovce

Jak předcházet cukrovce

Máte v rodině diabetes? Pak byste se měli snažit žít zdravě. Dostatek pohybu a tělo bez zbytečné nadváhy – to je recept, jak se tomuto onemocnění vyhnout.

Celý článek

Levandulové potěšení

Levandulové potěšení

Vyrobte si čistě přírodní kosmetiku z levandulových květů. Získáte tak originální zkrášlovací přípravky bez zbytečné chemie, navíc s příjemnou levandulovou vůní.

Celý článek

Ovocné koláče

Ovocné koláče

Jsou voňavé, lahodné, plné vitaminů, chutnají ke kávě i k snídani. Dopřejte si koláče s čerstvým ovocem upečené tak, jak to dělávaly hospodyňky v časech minulých…

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.