Srdci pomáhá hloh

Hloh roste prakticky kdekoli. Předci věřili, že chrání domov, zvířata i pole, proto také tento keř ohraničoval pastviny a hranice pozemků. Má však i léčivé účinky – snižuje krevní tlak, pomůže při nespavosti a používá se především při problémech se srdcem.

Trnité keře nebo malé stromy hlohu (Crataegus laevigata) rostou na krajích listnatých lesů, kamenitých stráních, často tvoří neprostupné houštiny na mezích. Přežijí také na suchých a nehostinných místech, proto se často používají i při rekultivacích. Hloh má mimořádně tvrdé dřevo a trny, které kdysi sloužily jako zbraně. Proto také jeho pojmenování Crataegus vychází z řeckého slova kratagios, což znamená silný.

 

Nejen na srdce

Jako léčivka se sbírají květ a listy, v plodech je obsaženo i značné množství vitaminu C. Hloh snižuje krevní tlak, používá se také na léčbu problémů se srdcem a nejrůznějších oběhových potíží. Zlepšuje prokrvení věnčitých tepen a také okysličení srdečního svalu. Zmírňuje pocit křečí či nedostatečnosti srdce, zabraňuje zužování cév, které je příčinou anginy pectoris. Léčivka je nezastupitelná také při rekonvalescenci po infarktu – posiluje srdce a stabilizuje jeho tep. Pomáhá i proti nespavosti. Ve srovnání s náprstníkem působí hloh poměrně pomalu, ale dlouhodobě. Proto se nepoužívá při akutních problémech, ale při prevenci nebo naopak zotavování. Nemá žádné vedlejší účinky na organismus.

V přírodě i na zahradě

List a květ se sbírají nejčastěji od dubna do května, záleží na konkrétních klimatických podmínkách. Protože hloh roste prakticky všude, lze ho natrhat ve volné přírodě a není třeba ho záměrně vysazovat na zahradu. Samozřejmě bylinu sbírejte pouze v čistých oblastech, nikoli třeba u frekventované silnice. Sušte ho při teplotách, které nikdy nepřesáhnou čtyřicet stupňů, jinak se snižuje jeho účinnost. Méně se využívají plody, takzvané hložinky, dozrávající až v říjnu. Jde o drobné červené malvičky s moučnatou chutí. Dají se z nich připravit povidla nebo víno. I ony si uchovávají povzbuzující účinek na činnost srdce.

Dříve se hlohy vysazovaly jako okrasné růžově či bíle kvetoucí stromy, seženete je i nyní, podívejte se například po odrůdě ‘Paul’s Scarlet‘. Tyto dřeviny nacházejí uplatnění také jako součást přírodních zahrad. Díky své trnitosti se ale mohou využít i v neprostupných živých plotech na hranicích pozemku třeba u chat a chalup.

Jak využít hloh

 

Čaj pro denní užívání

1 čajovou lžičku sušeného listu a květu přelijte šálkem vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Čaj pijte třikrát denně minimálně po dobu měsíce. Používejte jej pro celkové posílení srdce a oběhového systému.

 

Čaj pro správný krevní oběh

Smíchejte 25 g listu a květu hlohu, stejné množství rozmarýnu a řebříčku a přidejte ještě 20 g mateřídoušky. Směs přelijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Pijte třikrát denně šálek po dobu šesti týdnů. Nálev pomáhá na studené ruce a nohy, nízký krevní tlak, při rekonvalescenci a stavech slabosti.

 

Srdeční kapky

Menší šroubovací skleničku naplňte nadrobno nasekanými listy a květy hlohu. Zalijte čtyřicetiprocentní vodkou. Sklenici postavte na okno a nechte asi tři až čtyři týdny na slunci louhovat. Každý den obsah důkladně protřepejte. Hotové kapky přeceďte přes plátýnko a nalijte do skleničky s kapátkem. Užívejte třikrát denně 25 kapek.

Srdeční likér

200 g hložinek, 2 hrsti meduňkových listů, tyčinku skořice a 100 g cukru nasypte do skleněného džbánu. Přilijte 700 ml vodky nebo jiného vysokoprocentního alkoholu a nechte stát asi 6 týdnů. Získaný výluh poté slijte a nechte ještě další 3 měsíce dozrát v tmavém sklepě.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Rostliny, které kvetou v zimě

Rostliny, které kvetou v zimě

Nejen tradiční hvězda, hyacint či vánoční kaktus se mohou stát ozdobou obývacího pokoje a potěšit vás v zimě. Rostlin, které kvetou právě v této době, najdete mnohem více.

Celý článek

Přeslička: na hojení ran

Přeslička: na hojení ran

Přesličky patří mezi velmi staré druhy. Nerozmnožují se semeny a nenajdete u nich ani typické květy, jde o rostliny výtrusné. Setkat se můžete se třemi zástupci – přesličkou rolní, bahenní a lesní.

Celý článek

Pozor na psí nadváhu

Pozor na psí nadváhu

Nejen lidem, ale i našim čtyřnohým kamarádům škodí obezita. Způsobuje jim vážné zdravotní potíže a zkracuje jim život. Jak je udržet štíhlé a fit?

Celý článek

Přečtěte si

Dům postavený z příběhů

Dům postavený z příběhů

www.chatar-chalupar.cz

Renata Bernardi pořádá už několik let hojně navštěvované semináře o tvorbě přirozeného, harmonického a účelného bydlení. Můžete jí věřit, vše má vyzkoušeno doslova na vlastní kůži.

Nádobí na indukci

Nádobí na indukci

www.peknebydleni.cz

Pokud jste ještě nikdy nevařili v kvalitním nádobí, s indukční varnou deskou máte jedinečnou příležitost ke změně – pořiďte si nové vhodné hrnce a pánve, které vám zajistí dokonalý výsledek.