Kostival lékařský

Symphytum officinale

Této bylině se přičítají téměř zázračné vlastnosti. Obsahuje mnoho vitaminů, minerálních látek a proteinů. Už název napovídá, že pomáhá při léčbě zlomených kostí a také bércových vředů.

Statná drsná trvalka se silným hnědým dužnatým oddenkem a trsy vzpřímených přízemních chlupatých listů, oválných se špičkou. Větvené lodyhy až 1,2 m vysoké nesou v létě purpurové, růžové či bílé trubkovitě baňkovité květy. Roste planě u potoků a v mokřinách.

Pěstování:

Na jaře nebo na podzim dělte kořeny nebo na jaře odebírejte kořenové řízky. Sázejte do vlhké půdy.

Užívané části:

Kořen, listy, mladé výhonky.

Konzervování:

Kořeny očistěte, nasekejte a usušte. Listy sušte.

V kuchyni:

Listy – mladé do salátů, jako špenát.

V kosmetice:

Listy a kořen – spařené se přidávají do koupelí a pleťové vody ke změkčení kůže.

Pro léčení:

Olej – na podrážděnou pokožku, bolavé klouby.
List a kořen – čaj při žaludečních vředech a proti kašli.

Jak využít kostival

Pomáhá odstraňovat zánět kloubů, šlach, chrupavek a žil. Můžete si z něj připravit například olej či tinkturu.

Kostivalový olej z listů

Čerstvé listy nadrobno nakrájejte, vložte do sklenice se šroubovacím uzávěrem a zalijte olivovým olejem. Nezapomeňte označit datem. Uložte na 2 roky – poté olej sceďte a užívejte na rozpraskanou pokožku, bolavé klouby, boláky, spáleniny, rány, výrony a podobně.

Kořenová tinktura

V únoru až březnu vykopejte kořeny – v tu dobu mají největší léčivou sílu. Očistěte je a nadrobno nakrájejte. Pak je přelijte žitnou pálenkou a nechte 4 týdny luhovat. Poté tinkturu přefiltrujte a nalijte do tmavé lahve. Pro přípravu obkladů s tinkturou ji nařeďte vodou v poměru 1:5.

Olej z kořenů

Do šroubovací lahve vložte asi 25 g sušeného kořene a zalijte 200 ml olivového oleje. Nechte luhovat 4 týdny při pokojové teplotě. Každý den lahví zatřeste. Pak olej přefiltrujte přes kávový filtr a můžete užívat.

Kostivalový čaj

Rozpouští hleny, čistí žaludek i střeva.

1–2 čajové lžičky sušené byliny zalijte 250 ml vody, několik minut povařte. Užívejte jednou denně.

Domácí mast

1 plnou lžíci prášku (mletého kořene) utřete s 5 lžícemi čistého nesoleného vepřového sádla nebo borové vazelíny. Pokud máte kostival čerstvý, pokrájejte ho a povařte v čistém sádle.

Obklad na bolavé klouby a svaly

Použijte strouhaný syrový kořen kostivalu nebo sušený kořen umletý na prášek. Syrový naneste rovnou na gázu, z prášku udělejte kašičku přidáním přiměřeného množství horké vody a několika kapek jedlého oleje. Obklad upevněte obvazem a nechte několik hodin (nebo přes noc) působit.

 


Text: mik; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek