Hýčkejte se levandulí

Levandulová kosmetika nikdy nezklame. Tato kouzelná bylinka má schopnost navodit nám pocit uvolnění a pomoci zrelaxovat po náročném dni. Dopřejte si ji třeba při koupeli.

Jednoduché levandulové mýdlo

Budete potřebovat

 • 1 kg kvalitního mýdlového základu
 • 1–2 kapky potravinářské nebo mýdlové barvy (nemusí být)
 • asi 25 kapek levandulového esenciálního oleje
 • 2 hrsti sušených levandulových květů
 • formu na mýdlo

postup

1 Při výběru mýdlového základu si dejte záležet a vyberte si takové mýdlo, které vám bude nejlépe vyhovovat – na trhu je na výběr více druhů lišících se svým složením a přísadami. Mýdlovou hmotu nakrájejte na větší kostky, dejte do misky a ve vodní lázni rozehřejte.
Jakmile je mýdlo tekuté, stáhněte ho z ohně, přidejte sušené levandulové květy (část ponechte stranou), malé množství – tedy 1–2 kapky – barviva (můžete vynechat a nechat mýdlo v přírodní barvě) a levandulový esenciální olej (množství zvolte podle toho, jak silnou vůni mýdla preferujete).
2 Směs promíchejte a nalijte mýdlo do formy. Můžete použít jednu větší formu a mýdlo poté nakrájet na menší kusy, nebo můžete mýdlovou hmotu rovnou rozdělit do menších formiček. Při druhém postupu dbejte na to, aby se levandulové květy ve hmotě rovnoměrně rozptýlily a neusadily se všechny na dně misky. Také můžete na dno forem část květů rozprostřít ještě před nalitím hmoty. Stejně tak povrch mýdla po nalití do formy můžete květy posypat.
3 Mýdlo nechte 24 hodin ztuhnout a poté ho vyjměte z formiček, případně z velké formy a nakrájejte. Nezapomeňte ho pěkně zabalit.

Šumivé bomby do koupele

Budete potřebovat

 • 500 g jedlé sody
 • 250 g kyseliny citronové
 • 250 g mořské soli
 • 3 lžíce olivového oleje
 • 1 lžíci vody
 • 25 kapek levandulového éterického oleje
 • hrst sušených levandulových květů
 • formu na bomby do koupele nebo na muffiny

postup

1 Jedlou sodu lze v drogerii zakoupit ve větším balení, stejně tak kyselinu citronovou. Sodu, kyselinu a sůl nasypte do větší misky. Přidejte sušené levandulové květy a promíchejte. V jiné, malé misce nebo šálku smíchejte olej, esenciální olej a vodu.
2 Nyní je na řadě nejnáročnější část výroby – olej smíchaný s vodou opatrně – po kapkách nebos pomocí rozprašovače – přidávejte do suché směsi. Pokud přidáte větší množství tekutiny najednou, suchá směs začne šumět a vyšumí vám už v misce! Postupujte tedy pomalu a trpělivě, abyste dosáhli kýženého výsledku.
3 Hotová směs by měla mít konzistenci vlhkého písku, po stlačení v ruce by se neměla rozpadat. Napěchujte ji do formy na bomby do koupele nebo do formiček na muffiny a nechte aspoň hodinu ztuhnout. Poté je vyjměte z formy, nechte asi dva dny proschnout a můžete je použít. Nebo dárkově zabalit a věnovat.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…