Šperky z plastových lahví

Dnes si ukážeme tvorbu šperků z běžného odpadu, konkrétně z PET lahví. Určitě je také máte doma, tak nemusíte materiál nikde shánět. Krásné šperky si tak vytvoříte téměř zdarma.

Lahve se vyrábějí v různých barevných odstínech, a tak k tvoření přímo lákají. Začínáme tím, že lahev umyjeme a poté jí odřežeme dno a hrdlo. Pokračujeme tak, že ji podélně rozřízneme, aby se nám s ní lépe pracovalo. Dále plast stříháme na obdélníky a čtverce, ze kterých budeme postupně vystřihovat jednotlivé dílky. Je potřeba si uvědomit, že teplo, kterému později plast vystavíme, ho o něco zmenší. Srazí se asi o jednu třetinu. Plast z lahví má také různou tloušťku. Pokud tvoříme šperk z několika lahví, je lepší vybrat ty, které mají stejnou tloušťku a tím i ohebnost plastu. Pojďme se pustit do výroby plastové květiny.

 

Budete potřebovat

  • barevné plastové lahve
  • svíčku
  • řezák a nůžky
  • větší skleněné korálky
  • štípací kleště
  • kulaté kleště
  • drátky délky asi 8 cm (ideálně s hlavičkou)
  • papír a tužku
  • velkou jehlu nebo hřebíček
  • bižuterní komponenty – kroužek a brožový můstek

 

 

Postup

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

 

1 Začněte tím, že si nakreslíte šablonu, podle které budete plast stříhat. Nejprve si narýsujte čtverec takové velikosti, jak velký šperk budete vytvářet. Nezapomeňte, že se oproti šabloně nahřátím trochu zmenší (viz úvod). Do čtverce podle obrázku nakreslete tvar podobný hranaté květině.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

 

2 Šablonu vystřihněte. Ustřihněte potřebný kus plastu. Podle šablony vystřihněte vzor z plastu. Dále si vystřihněte další kousky z jiných barev, každý vždy o kousek menší než předchozí.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

 

3 Zapalte svíčku a s plastem se k ní opatrně přibližte tak, aby se okraje zatavily. Postupujte pomalu, protože plast se snadno nenávratně zničí.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

 

4 Zároveň květinu horkem a prsty zdeformujte do tvaru polootevřeného kalíšku. Stejně postupujte s dalšími kousky šperku. Dovnitř šperku vytvořte jehlou nebo hřebíčkem dírku. Jehlu si můžete nahřát, aby to šlo snadněji.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

 

5 Jednotlivé dílky do sebe naskládáme od největšího po nejmenší. Na drátek navlékněte korálek. Pokud drátek nemá hlavičku, vytvořte ji zatočením drátku kulatými kleštěmi.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

 

6 Drátek asi v polovině odštípněte.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

 

7 Zbytek stočte kleštěmi pevně pod spodní díl plastu tak, aby se k sobě celý květ a jeho jednotlivé díly pevně přimáčkly.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

 

8 Na zadní část některých květů přilepte brožový můstek, u dalších vytvořte dírku v největším lístku a do ní dejte kovový kroužek. Tím máte hotové brože a přívěsek, který můžete navléknou na řetízek nebo na stužky. Stejně můžete vytvořit menší náušnice. I u nich vložte kroužek do jednoho vnějšího lístku a na něj navlékněte náušnicové háčky.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Tmavomodré mlsání

Tmavomodré mlsání

Pochutnáte si rádi na ovocných moučnících? Můžete si je dopřát k obědu, ke svačince nebo je nabídnout hostům ke kávě. Co takhle šťavnatý borůvkový koláč, lehké taštičky nebo nadýchané muffiny?

Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.