Háčkování z drátku – náramek s korálky

Nejen z příze, ale i z tenkého drátku si můžete uháčkovat krásné dekorativní předměty, například šperky. Ukážeme vám, jak si vyrobit náramek zdobený korálky.

Háčkování z drátu není těžké. Bez problémů ho zvládnete, pokud umíte uháčkovat řetízkové oko a krátký sloupek. Drátek vhodný na háčkování má tloušťku 0,16–0,30 mm. Není problém drátky sehnat, je jich velký výběr. Nejlepší pro tento účel jsou drátky bižuterní. Vyrábějí se v různých barevných odstínech. Výběr drátku je věc experimentu. Vyzkoušejte, od kterého výrobce vám bude nejlépe vyhovovat. Doporučujeme nejprve uháčkovat malý čtvereček a ten pak ohýbat, zda se drát nebude lámat. Drátek musí být dostatečně pevný, aby se nepřetrhl. Kromě náramku si z drátku můžete vytvořit i další šperky, jako například brože, náušnice nebo spony do vlasů. Chcete-li háčkovat s korálky, je potřeba je předem navléknout na drátek a během háčkování je postupně přibírat. Korálky vyberte kvalitní, nejlépe skleněné. My jsme pracovali s malými korálky, ale lze si vybrat i velké, rozmanitě tvarované.

 

Budete potřebovat

  • jakékoli malé korálky, např. korálky Toho Beads 11/0, rokajl 8/0 a 3/0 v odstínech modré zelené a čiré
  • drátek stříbrný 0,3 mm
  • háček na háčkování

 

postup

 

1 Korálky navlékněte na drát na cívce. Návlek vytvořte asi 50 cm dlouhý.

 

2 Na drát, asi 4 cm od konce, podle obrázku navlékněte jeden korálek.

 

3 Korálek utáhněte a oba konce drátku stočte k sobě.

 

4 Zatočením drátku vytvořte očko.

 

5 Uháčkujte řetízek potřebné délky, v našem případě 23 ok. Ke každému očku přidejte 1–4 korálky. Řetízek se v průběhu háčkování trochu zkrátí, počítejte s tím při vyměřování šířky náramku. Nejsnáze si ji změříte tak, že si kolem ruky uvážete provázek tak dlouhý, aby šel přes ruku přetáhnout. Podle délky provázku si pak uháčkujte řetízek.

 

6 Uháčkovaný řetízek spojte do kruhu.

 

7 Začněte háčkovat krátké sloupky, stále při tom přibírejte korálky.

 

8 Pokračujte háčkováním po spirále.

 

9 Posledních pár sloupků vytvořte zkrácených, končete do ztracena, pevným očkem. Zakončete stejně jako na začátku. Korálek s drátkem pak propleťte okrajem náramku.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Květinový stojan

Květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek