Kapsičkové minialbum

Byli jste letos na horách? Nejspíš se vám v počítači nahromadila spousta krásných fotek. Byla by škoda nechat je zapomenuté někde na disku. Co takhle vystavit je ve vlastnoručně vyrobeném minialbu?


Minialbum má v sobě kapsičky, do kterých můžete skrýt další „památky“, jako například permanentku z vleku, kartičku s popisem nejhezčích momentů nebo jen další fotografie. Přemýšlejte o barevné kombinaci – k zimní modré se dobře hodí hnědá, ale jsou i jiné možnosti.


Co budete potřebovat:

  • 5 obálek (bílé nebo modré)
  • kartón na desky
  • scrapbookové papíry (vzorované i jednobarevné) v modrých a hnědých odstínech
  • raznice na papírové vločky (případně vyřezávací strojek a šablony vloček)
  • ozdobné stužky
  • 2 průchodky a kleště na jejich upevnění
  • papírová lepítka na fotografie
  • tekuté lepidlo
  • nůžky

 

Postup

1. Obálky nejdřív zalepte a pak rozstřihněte horní nebo boční okraj, aby vznikla kapsa.

 

2. Papír, který je stejně široký jako obálky, poskládejte do harmoniky. Do každého skladu pak vlepte – vždy na pravou část – jednu obálku. Tím vznikne vnitřek alba.

 

3. Z tvrdého kartónu si vystřihněte desky alba, jejichž hřbet je široký cca 0,5 cm. Pak si ustřihněte papír, kterým desky obalíte. Měl by být o cca 2 cm větší než desky a na rozích sestřihnutý – jako na obrázku.

 

4. Papír přečnívající přes okraje desek ohněte dovnitř a přilepte. Totéž udělejte i se zadní stranou. Pak do hřbetu desek vlepte obálkové listy v harmonice.

 

5. Aby i vnitřní část desek vypadala hezky, přelepte desky papírem s vločkami a vlepte na něj kartičku, do které můžete vepsat například jména fotografovaných osob nebo místo, odkud fotografie jsou, dobu, kdy byly pořízeny a podobně.

 

6. Sjednocujícím prvkem celého alba budou papírové vločky. Můžete je vytvořit buď pomocí raznice nebo vyříznout na vyřezávacím strojku Big Shot pomocí šablon. Vločky udělejte opět v modré, hnědé a bílé barvě.

 

7. – 9. Každou stránku si nejdřív připravte samostatně, a teprve když je hotová, vlepte ji do alba. Nezapomeňte si změřit rozměr obálky, aby na ni stránka pasovala. Je dobré vytvářet dvě protilehlé stránky najednou, abyste viděli, jak budou vedle sebe vypadat. Někde můžete na protilehlé stránky použít stejné papíry, jen v jiných tvarech, jindy je hezčí, když je každá stránka jiná. Nebojte se fotografie stříhat do různých velikostí, lepit je částečně přes sebe případně přes ně lepit vločky či nápisy. Zajímavou ozdobou jsou i nalepené stužky.

 

10. Pak si připravte kartičky, která budete vkládat do kapes v albu. Na jedné straně může být fotka, na druhé nějaký nápis, poznámka a podobně. Nezapomeňte buď na stužku, nebo nějaký výřez, za který je možné kartičky chytit a vytáhnout.

 

11. Hotové stránky vlepte do minialba a karty vložte do kapsiček.

 

12. Teď už zbývá dokončit jen titulní stranu – desky. Na ně stačí jedna menší fotografie, nápis je udělaný z malých dřevěných písmenek. V okraji předních i zadních desek udělejte malý otvor a pomocí speciálních kleští upevněte hnědé průchodky. Každou z nich protáhněte slabou stužku s uzlíkem na konci a celé album jimi zavažte na mašličku.


Co je scrapbooking

Je to výtvarná technika, která má své kořeny už v Anglii v 16. století. Šlo o vlastnoruční vytváření knížek-deníků, kam se zapisovaly hezké zážitky, ale i básně či recepty, přidávaly drobné památky na hezké chvíle, a vše se zdobilo malovanými obrázky. Na počátku 20. století, když se rozšířila fotografie, nahradily kresby fotky – ale záměr zůstal stejný. Dnes znamená scrapbooking hlavně vytváření výtvarně pojatých fotoalb různých velikostí, kde jsou fotografie doplňovány zdobením, nápisy, obrázky apod. V Americe a v Británii vzniklo ze scrapbookingu celé průmyslové odvětví, takže jsou k dispozici tisíce designů papírů, různých razítek, kytiček a spousty další věcí. U nás se do pojmu scrapbooking schová i výroba přání (cardmaking) a různých papírových dekorací (scrapart). V knihkupectvích najdete i několik knížek, které vám tuto techniku přiblíží.
Více se můžete dozvědět například na webových stránkách www.scrapovani.cz, kde je k dostání i specializovaný časopis Scrapování.

 


Realizace, text a foto: Sylva Šporková, www.scrapovani.cz

Další články

Kouzlení s dýněmi

Kouzlení s dýněmi

Zdobíte si rádi byt, zápraží či zahradu dýněmi? Máte hned několik možností, jak je využít. Můžete je třeba pomalovat nebo dekorovat různými vyřezávanými vzory.

Celý článek

Veselé tvoření z plsti

Veselé tvoření z plsti

Podzim hýří veselými barvami. Tak se jimi nechte inspirovat a pusťte se do hravého tvoření z dekorační plsti. Ušijte si z ní třeba ozdobu v podobě dýně nebo halloweenské příšerky pro děti.

Celý článek

Veselá čarodějka

Veselá čarodějka

Ušijte si s dětmi veselou čarodějku z filcu. Udělá jim radost jako milý dárek, talisman pro štěstí nebo třeba jako přívěšek na klíče či na školní tašku. Návod není vůbec složitý.

Celý článek

Kouzlení s dýněmi

Kouzlení s dýněmi

Zdobíte si rádi byt, zápraží či zahradu dýněmi? Máte hned několik možností, jak je využít. Můžete je třeba pomalovat nebo dekorovat různými vyřezávanými vzory.

Celý článek

Přečtěte si