Barevné police

Máte rádi čisté a jednoduché tvary? Pak se vám určitě budou líbit jednoduché barevné police, které navíc můžete na stěně uspořádat do různých kompozic.

Co budete potřebovat:

Na 3 police

  • smrkovou laťovku tloušťky 1,5 cm – asi 2,5 m2
  • 32 samořezných šroubků
  • překližku
  • malé tenké hřebíčky
  • šlehaný lehčený tmel (např. Het)
  • jemná brusnou houbičku
  • bílou barvu na dřevo (např. Ekokryl Mat)
  • tónovací barva (např. Het)
  • konzoly pro uchycení police 3 ks

 

postup:

1. Z laťovky nebo dřeva si vyřízněte 2 obdélníky o rozměrech 40 x 18,5 cm a 2 obdélníky o rozměrech 30 x 18,5 cm.

 

2. Desky dejte do požadovaného tvaru police (můžete jednou stranou opřít o zeď) a z boční strany navrtejte do každého rohu (asi 1 cm od krajů) dírky odpovídající velikosti samořezných šroubků. Šroubky přišroubujte pomocí vrtačky nebo ručně.

 

3. Na překližku si obkreslete vnější rozměr police: 43,6 x 30 cm. Z překližky vyřízněte přímočarou pilou zadní stěnu police.

 

4. Zadní stěnu přibijeme k polici na více místech tenkými hřebíčky.

 

5. Všechny nerovnosti a šroubky vsazené dostatečně hluboko zarovnejte šlehaným tmelem (vyplní i hlubší nerovnosti), naneste ho špachtlí doztracena. Po vyschnutí tmelu (po několika hodinách) tmelená místa přebruste jemnou brusnou houbičkou dohladka.

 

6. Takto připravenou polici napenetrujte barvou zředěnou s vodou v poměru 1:1. Přidáním tónovací barvy do základní bílé barvy si namíchejte barevné odstíny podle našeho vkusu a police natřete ve 2 až 3 vrstvách.

Zavěšení:
Do stěny navrtejte díru a vložte konzoli pro uchycení police, nebudou tak vidět žádná závěsná ouška.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Originální květinový stojan

Originální květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek