Šperky z plastových lahví

Dnes si ukážeme tvorbu šperků z běžného odpadu, konkrétně z PET lahví. Určitě je také máte doma, tak nemusíte materiál nikde shánět. Krásné šperky si tak vytvoříte téměř zdarma.

Lahve se vyrábějí v různých barevných odstínech, a tak k tvoření přímo lákají. Začínáme tím, že lahev umyjeme a poté jí odřežeme dno a hrdlo. Pokračujeme tak, že ji podélně rozřízneme, aby se nám s ní lépe pracovalo. Dále plast stříháme na obdélníky a čtverce, ze kterých budeme postupně vystřihovat jednotlivé dílky. Je potřeba si uvědomit, že teplo, kterému později plast vystavíme, ho o něco zmenší. Srazí se asi o jednu třetinu. Plast z lahví má také různou tloušťku. Pokud tvoříme šperk z několika lahví, je lepší vybrat ty, které mají stejnou tloušťku a tím i ohebnost plastu. Pojďme se pustit do výroby plastové květiny.

 

Budete potřebovat

  • barevné plastové lahve
  • svíčku
  • řezák a nůžky
  • větší skleněné korálky
  • štípací kleště
  • kulaté kleště
  • drátky délky asi 8 cm (ideálně s hlavičkou)
  • papír a tužku
  • velkou jehlu nebo hřebíček
  • bižuterní komponenty – kroužek a brožový můstek

 

 

Postup

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

 

1 Začněte tím, že si nakreslíte šablonu, podle které budete plast stříhat. Nejprve si narýsujte čtverec takové velikosti, jak velký šperk budete vytvářet. Nezapomeňte, že se oproti šabloně nahřátím trochu zmenší (viz úvod). Do čtverce podle obrázku nakreslete tvar podobný hranaté květině.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

 

2 Šablonu vystřihněte. Ustřihněte potřebný kus plastu. Podle šablony vystřihněte vzor z plastu. Dále si vystřihněte další kousky z jiných barev, každý vždy o kousek menší než předchozí.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

 

3 Zapalte svíčku a s plastem se k ní opatrně přibližte tak, aby se okraje zatavily. Postupujte pomalu, protože plast se snadno nenávratně zničí.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

 

4 Zároveň květinu horkem a prsty zdeformujte do tvaru polootevřeného kalíšku. Stejně postupujte s dalšími kousky šperku. Dovnitř šperku vytvořte jehlou nebo hřebíčkem dírku. Jehlu si můžete nahřát, aby to šlo snadněji.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

 

5 Jednotlivé dílky do sebe naskládáme od největšího po nejmenší. Na drátek navlékněte korálek. Pokud drátek nemá hlavičku, vytvořte ji zatočením drátku kulatými kleštěmi.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

 

6 Drátek asi v polovině odštípněte.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

 

7 Zbytek stočte kleštěmi pevně pod spodní díl plastu tak, aby se k sobě celý květ a jeho jednotlivé díly pevně přimáčkly.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

 

8 Na zadní část některých květů přilepte brožový můstek, u dalších vytvořte dírku v největším lístku a do ní dejte kovový kroužek. Tím máte hotové brože a přívěsek, který můžete navléknou na řetízek nebo na stužky. Stejně můžete vytvořit menší náušnice. I u nich vložte kroužek do jednoho vnějšího lístku a na něj navlékněte náušnicové háčky.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Talíř s otisky

Talíř s otisky

Rostliny s výraznější strukturou, například luční trávy nebo divoké koření, můžete využít pro vytvoření jedinečných plastických vzorů. Ozdobte si s nimi třeba dekorativní talíř.

Celý článek

Slaďoučké meruňky

Slaďoučké meruňky

Sametové meruňky nesmí v létě na našem stole chybět. nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, ale v koláči chutnají také skvěle. Nebo máte chuť vyzkoušet je pečené, s medem a skořicí?

Celý článek

Přečtěte si

Jak uklízet bez chemie

Jak uklízet bez chemie

www.chatar-chalupar.cz

Vlastní, domácí čisticí prostředky mají dvě základní výhody: ušetří finance a jsou šetrnější k přírodě. Navíc je jejich výroba jednoduchá a většinu potřebných surovin máme běžně doma.

U stylistky v Lisabonu

U stylistky v Lisabonu

www.peknebydleni.cz

Devětadvacetiletá stylistka a influencerka Mafalda Patrício žije v portugalském Lisabonu. Má ráda eklektický styl, ve kterém mají čestné místo i ručně malované kachlíčky.