Sluníčkové hodiny

Možností, jak vyrobit ze starých hodin nové, je velmi mnoho. Základem je, aby ty staré byly funkční. Pokud si je netroufáte rozebrat sami, zajděte k hodináři. Za pár vteřin vám oddělí ručičky od strojku a vám se tak naskytne široká škála možností, jak prostor mezi ručičkami a strojkem kreativní využít.

Co budete potřebovat:

  • Starší funkční hodiny
  • sololit – z jedné strany bílý o rozměrech 30 x 30 cm
  • bílou disperzní barva (např. Slovakryl Profi Mat)
  • černá, žlutá a zelená tónovací barva (např. Hetcolor)
  • 12 kusů 21 cm dlouhých dřevěných tyčí o průměru 8 mm
  • 8 kusů dřevěných kuželů o průměru 6 cm a výšce 8,5 cm
  • 4 kusy dřevěných kuželů o průměru 7 cm a výšce 10 cm
  • papírovou čtvrtku A4 o gramáži 250 g
  • perleťovou barvu (např. Hedvábný lesk Kolorka)
  • vteřinové lepidlo (např. Loctite Super Attak Control)
  • lepidlo na dřevo (např. Pattex Fix Power)
  • epoxidové lepidlo (např. Pattex Repair Epoxy)
  • přímočarou pilu
  • akumulátorový šroubovák
  • brusný papír
  • malý malířský váleček
  • 1 štětec plochý a 1 kulatý

 

postup :

1. Na sololit nakreslete kruh o průměru 27 cm (například podle talíře) a vyřízněte ho přímočarou pilou. Hrany přebruste brusným papírem. Do středu kruhu vyvrtejte díru se stejným průměrem, jaká byla na starých hodinách.

 

2. Namíchejte šedou barvu smícháním bílé disperzní barvy s trochou černé. Malým válečkem kruh natřete. Natírejte ve 2 až 3 vrstvách. Po zaschnutí naneste válečkem 2 až 3 vrstvy perleťové barvy.

 

3. Na dřevěných tyčích si vyznačte asi 12 cm a natřete je bílou barvou. Zbylou část nechte čistou, lépe na ni chytne lepidlo. Do kuželů vyvrtejte díry o průměru dřevěných tyčí a kužely natřete světle žlutou barvou, kterou získáte smícháním bílé disperzní barvy se žlutou tónovací barvou.

 

4. Ze čtvrtky vystřihněte hodinové ručičky. Na jejich koncích vystřihněte dírky tak velké, jaké jsou i na původních ručičkách. Ručičky natřete zelenou barvou. Vteřinovým lepidlem přilepte papírové ručičky na staré hodinové ručičky. Navrchu je můžete přelakovat bezbarvým lakem ve spreji.

 

5. Když je barva na kuželích suchá, vymačkejte do nich trochu lepidla a zasuňte připravené tyče. Dbejte o to, aby tyče v kuželích stály kolmo, zkontrolujte to pravoúhlým pravítkem.

 

6. Na druhou stranu sololitového kruhu naznačte 12 čar (můžete si pomoci ciferníkem z původních hodin) a tyče s kužely na ně přesně přilepte lepidlem na dřevo. Sololit vypodložte podle výšky kuželů. Dokud tyče s menšími kužely schnou, přilepte epoxidovým lepidlem z dřevěných odřezků 4 cm vysoký můstek, na kterém je přibit háček na zavěšení. Háček musí být přesně ve středu na místě, kde bude 12. hodina. Můstek slouží k oddálení hodin od stěny, protože větší kužely přesahují dozadu až 4 cm. Přes středovou díru sololitu připojte na strojek ručičky hodinek.

TIP:
Pokud je vaše papírová ručička delší než původní, může se i po nalepení na konci ohýbat. Přilepte na ni proto zespodu vteřinovým lepidlem tenká párátka, bude stát rovně.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Háčkovaná taštička z trička

Háčkovaná taštička z trička

Nechce se vám vyhodit starší obnošené tričko, ale nevíte, jak ho zužitkovat? Nastříhejte z něj přízi a podívejte se, jak z ní můžete uháčkovat třeba taštičku na kosmetiku.

Celý článek

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Bavte se, tvořte a recyklujte

Bavte se, tvořte a recyklujte

Co s papírovými sáčky či taškami, pro které nemáte využití? Vytvořte si z nich papírový košík, do kterého si můžete třeba uložit ovoce, zeleninu nebo ořechy.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek