Vyřezávaná růže

Je libo růži, která nikdy neuvadne, a přitom její vůně bude stálá a věčná? Prosím… následující kroky vás k takovému květu dovedou.

Budete potřebovat:

  • vhodný kus vyschlého dřeva (nejlépe větev jalovce, vrby, lípy nebo osiky – průměr 4–5 cm, délka odpovídající šířce květu)
  • poříz
  • svěrák
  • rozbrusli s hrubým kotoučem
  • nástroj s ubíracím kotoučkem
  • vrtačku
  • řezbářský nůž
  • prohnuté dlátko
  • jemnou a hrubou smirkovou houbičku
  • štěteček a včelí vosk
  • obyčejnou tužku

Rada do začátku:

Dřevo, ze kterého budete růže vyřezávat, musí být dobře vysušené. Proces sušení probíhá v dobře větraném prostoru (kůlna, stodola, půda), trvá nejméně dva roky a nesmí se nijak urychlit ani ošidit, pak by hrozily podélné trhliny a praskliny.

Postup:

1. Dokonale vysušené dřevo bez součků a kazů upněte do svěráku a pomocí pořízu ho zbavte kůry.

 

2. Znovu se přesvědčte, že je dřevo v pořádku, a následně odeberte v místě stonku tolik dřevní hmoty, kolik je zapotřebí. Berte přitom v úvahu, že na stonku budou trny, proto je třeba připravit si stonek širší.

 

3. Nožem odstraňte zbytky kůry z horní části růže.

 

4. Z horní válcovité části, ze které později vyřežete květ a lístky pod ním, rozbruskou odeberte potřebné množství dřeva – tím opticky oddělíte vrchní část od spodní.

 

5. Spodní menší kulovitá část poslouží k vytvoření okvětí s šípkem. Této části řezby je nutné věnovat více pozornosti. Dřevo pod ní odstraňte.

 

6. Začněte řezbou části růže pod květem.

 

7. Pro usnadnění práce je možné vrtačkou oddělit spodní část růže (lístky) od květu a potom je prodlabat prohnutým dlátkem. Méně pracné je použít nástroj s odebíracím kotoučkem.

 


8. Vyrobte květ. Pomocí obyčejné tužky si nejdříve nakreslete květ i okvětní lístky – tím si vyznačíte budoucí řezy pro vytvoření obvodových plátků. Vyznačte si střed květu a pak dva nebo tři hlavní okvětní plátky – podle velikosti budoucí růže.

 

9. Pomocí prohnutého dlátka a řezbářského nože květ vyřežte, a to včetně různých záhybů a kudrlinek tak, aby květ působit co nejopravdověji.

 

10. Květ se začíná formovat. Snažte se ho vytvořit robustnější, plátky nevyřezávejte moc tenké, pracujte opatrně a mějte na paměti, že dřevo může i prasknout.

 

11. Důkladně propracujte i vrchní pohledovou část květu.

 

12. Potom, nejdříve pomocí hrubší, a pak jemné smirkové houbičky začistěte záhyby a zákoutí okvětních plátků. Opracujte trny a stonek zužte podle potřeby.

 

13. Hotový výrobek můžete ošetřit přírodním voskem či biobalzámem nebo natřít jakoukoli lazurou.

 


Realizace a text: Zdeněk Liberda; Foto: Lucie Dvořáková

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek