Duhový kobereček

Odvážné barvy dodávají motivům hvězd moderní bohémský nádech. Kobereček se háčkuje jako jeden díl podle postupně odstínovaných skupin barev.

Budete potřebovat:

 • Vlněnou přízi česanou/aran (přibližně 100 g; 142 m)
 • KB 1 přadeno oranžovo-červené
 • KBa 1 přadeno červené
 • KBb 1 přadeno zlaté
 • KBc 1 přadeno světle zelené
 • KBd 1 přadeno středně zelené
 • KBe 1 přadeno tyrkysové
 • KBf 1 přadeno světle modré
 • KBg 1 přadeno fialové
 • KBh 1 přadeno tmavě modré
 • Háček velikost 4 mm

Hustota vzoru

Hvězda měří od cípu k cípu asi 10 cm.

Rozměry

Přibližně 94 x 68,5 cm

Poznámka: Na každý motiv hvězdy je potřeba asi 15,5 m česané/aran příze. Chcete-li mít jiné rozměry, vynásobte celkový počet motivů 15,5 m, abyste zjistili celkovou délku příze. Toužíte-li například po dece 188 x 137 cm, budete potřebovat 2 přadena od každé barvy.

Specifické zkratky

PSt DS a PSt DNS: DS a DNS háčkované za stonkem konkrétního oka na straně, kterou máte k sobě.

Povrchové PO: vložit háček do O, protáhnout smyčku z RS motivu a dokončit PO na LS; vložit háček do dalšího O, protáhnout smyčku a dokončit PO. Stejným způsobem vypracovat PO do každého O po obvodu motivu.

Postup

První motiv

Barva dle vlastního výběru, 6 ŘO, spojit PO do kroužku.
1. KŘ: *1 ŘO, vypracovat [1 DS, 1 DNS, 1 DS, 1 ŘO, PO] do kroužku, 1 ŘO, opak. od * 5x. (6 okvětních lístků)
2. KŘ: *2 ŘO, vynechat 1 ŘO, vypracovat [PSt DS do dalšího O, PSt DNS do dalšího O, PSt DS do dalšího O, 2 ŘO], vynechat 1 ŘO, PO do PO v předchozí KŘ, opak. od * do konce.
3. KŘ: *2 ŘO, vynechat 2 ŘO, vypracovat [PSt DS do dalšího O, PSt DNS do dalšího O, PSt DS do dalšího O, 2 ŘO], vynechat 2 ŘO, 1 KS do PO v předchozí KŘ, opak. od * do konce. Zakončete přízi a zapošijte volné konce.
Poznámka: Další KŘ se háčkuje kontrastní barvou pomocí povrchové techniky. Háček se vkládá do LS motivu, ale příze je na RS motivu. Vypracovat povrchové PO kolem motivu, vkládat háček do horní části každého O nebo mezery dole.
4. KŘ: Připojit KB PO k poslednímu KS 3. KŘ, háčkovat směrem ke středu motivu a po okraji posledního z 6 okvětních lístků. PO do odpovídající mezery ve 2. KŘ, PO do odpovídajícího O v 1. KŘ, PO do středu kroužku, *vypracovat PO do každé mezery zpět po lícové straně dalšího lístku, zakončit PO do 2 ŘM, PO do zadní smyčky dalších 3 O**, vypracovat PO do každé mezery zpět dolů po levé straně téhož lístku a do smyčky, opak. od *, zakončit poslední opak. u **.
Zakončit přízi a konec protáhnout na RS. Zapošít volné konce.
Poznámka: Další KŘ se vypracovává do horní části ok ze 3. KŘ, která jsou na RS motivu.
5. KŘ: připojit další barvu k jakémukoli O ve 3. KŘ, *PO do 2 ŘM, 1 KS do dalšího O, vypracovat [1 KS, 3 ŘO, 1 KS] do dalšího O (vznikne roh), 1 KS do dalšího O, PO do další 2 ŘM, opak. od * do konce, PO do PO na zač. KŘ.

Druhý motiv

Další skupina tří barev, vypracovat 1.–4. KŘ jako první motiv.
Poznámka: Při háčkovaní další řady se také motivy zároveň spojují.
5. KŘ: připojit další barvu k jakémukoli O ve 3. KŘ, *PO do další 2 ŘM, 1 KS do dalšího O, vypracovat [1 KS, 1 ŘO, PO do 3 ŘM z prvního motivu, 1 ŘO, 1 KS] do dalšího O (spojení rohů), 1 KS do dalšího O, PO do další 2 ŘM, opak. od *, spojit roh jenom se 2 rohy u 1. KŘ motivů, u zbývajících rohů háčkovat jako 5. KŘ prvního motivu. Použijte obrázek jako předlohu a spojte všechny motivy jako podle 5. KŘ, háčkujte do 2 rohů každého motivu.

Závěrečné práce

Uháčkujte celkem sedm řad a dodržte řazení barev podle obrázku. Zapošijte volné konce a v případě potřeby vypněte.


Více inspirace najdete v knize

Bohémské háčkování

Rádi byste si pořídili parádní kolekci háčkovaných výrobků v nespoutaném bohémském stylu? Pak vám nabízíme tři desítky úžasných pestrobarevných modelů inspirovaných tradičními lidovými vzory. Tato jedinečná sbírka háčkovaných doplňků obsahuje projekty, jejichž výroba je rychlá a snadná, jako jsou třeba polštářky a nejrůznější malé podložky. Najdete zde ale i rozměrnější výrobky, například šály či deky, jejichž zhotovení zabere o něco více času. Uvidíte, že půvabné lidové vzory jsou nejhezčí v pestré škále barev. Všechno vám půjde snadno a podle návodů a vzorů našich talentovaných umělkyň uháčkujete, co jen vás napadne: tašky, rukavičky… a mnoho dalších překrásných věcí.
Vydala: Metafora

 


Text a foto: Metafora

Další články

Originální květinový stojan

Originální květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek