Háčkovaná krajka

Obdivujete krásu starých háčkovaných krajek po babičce a chtěli byste si také zkusit podobnou vyrobit? Stačí trocha šikovnosti, příze a háček. S naším návodem to hravě zvládnete.

Co budete potřebovat:

  • Háčkovací přízi Kordonet nebo Sněhurka
  • háček č. 0

Zkratky:

ŘO – řetízkové oko
PO – pevné oko
DLSL – dlouhý sloupek

Postup:

Začněte tak, že uháčkujete 46 ŘO + 3 ŘO jako náhradu prvního DLSL.
1. řada: Háčkujte celou DLSL = 46 DLSL.
2. a 3. řada: 4 DLSL tvoří okraj krajky, dále pokračujte tak, že uháčkujete 2 ŘO a DLSL píchnete až do třetího DLSL z předchozí řady. Tak vznikají prázdná okénka, čtverečky.
4. řada a dále: Pracujte podle schématu.

Aby vznikal obrazec, háčkujte vždy 2 DLSL dovnitř prázdného okénka a zachovávejte přitom osnovu.


Filetové háčkování

Je nejrozšířenější a zároveň nejsnadnější technikou háčkování. Jejím charakteristickým znakem je střídání prázdných okének, tedy řídkého háčkování, se skupinami dlouhých sloupků, tedy hustého háčkování. Pomocí dlouhých sloupků je vytvářen požadovaný vzor.


Háčkované bordury

Hotovou krajku můžete využít například jako ozdobný lem na ubrus, prostírání či polštář, nebo si s ní můžete ozdobit poličku v kuchyni. A jistě najdete spoustu dalších příležitostí, co všechno si háčkovanou bordurou ozdobit.

 


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová

Další články

Rozkvetlá sakura

Rozkvetlá sakura

Baví vás práce s papírem? Z růžového krepového papíru si můžete celkem snadno vyrobit rozkvetlou větvičku sakury a přenést si tak domů něžnou jarní atmosféru.

Celý článek

Svíčka jako dekorace

Svíčka jako dekorace

Můžete je použít jako originální, vlastnoručně vyrobený dárek, nebo si s nimi zkrášlit vlastní interiér. Vytvořte si dekorativní svíčky zdobené sušenými květinami.

Celý článek

Renovovaný srdíčkový závěs

Renovovaný srdíčkový závěs

Některé starší dekorace se časem okoukají, tak proč jim nedat nový vzhled? Zrenovujte je s námi pomocí ubrousků, akrylových barev a plastických motivů. Podívejte se, jak na to.

Celý článek

Prostá kytička konvalinek

Prostá kytička konvalinek

Chcete někoho potěšit úhlednou kytičkou konvalinek ze své zahrádky? Podívejte se, jak z nich snadno a rychle uvázat pěkný pugét, který se bude krásně vyjímat ve váze.

Celý článek

Přečtěte si

Podlahy se vzhledem dřeva

Podlahy se vzhledem dřeva

www.chatar-chalupar.cz

Kvalitní podlaha je základ každého interiéru, kritéria jejího výběru má ale každý trochu odlišná. Zatímco někdo vychází z objektivních požadavků na odolnost povrchu, jiný dává přednost svým pocitům.

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

www.floranazahrade.cz

Už delší čas toužíte po letním vaření ve speciálním zahradním domku, honí se vám hlavou spousta otázek, ale na konzultaci s architektem ještě nedošlo? Nevadí, vyzpovídali jsme zkušeného odborníka za vás.