Háčkovaná krajka

Obdivujete krásu starých háčkovaných krajek po babičce a chtěli byste si také zkusit podobnou vyrobit? Stačí trocha šikovnosti, příze a háček. S naším návodem to hravě zvládnete.

Co budete potřebovat:

  • Háčkovací přízi Kordonet nebo Sněhurka
  • háček č. 0

Zkratky:

ŘO – řetízkové oko
PO – pevné oko
DLSL – dlouhý sloupek

Postup:

Začněte tak, že uháčkujete 46 ŘO + 3 ŘO jako náhradu prvního DLSL.
1. řada: Háčkujte celou DLSL = 46 DLSL.
2. a 3. řada: 4 DLSL tvoří okraj krajky, dále pokračujte tak, že uháčkujete 2 ŘO a DLSL píchnete až do třetího DLSL z předchozí řady. Tak vznikají prázdná okénka, čtverečky.
4. řada a dále: Pracujte podle schématu.

Aby vznikal obrazec, háčkujte vždy 2 DLSL dovnitř prázdného okénka a zachovávejte přitom osnovu.


Filetové háčkování

Je nejrozšířenější a zároveň nejsnadnější technikou háčkování. Jejím charakteristickým znakem je střídání prázdných okének, tedy řídkého háčkování, se skupinami dlouhých sloupků, tedy hustého háčkování. Pomocí dlouhých sloupků je vytvářen požadovaný vzor.


Háčkované bordury

Hotovou krajku můžete využít například jako ozdobný lem na ubrus, prostírání či polštář, nebo si s ní můžete ozdobit poličku v kuchyni. A jistě najdete spoustu dalších příležitostí, co všechno si háčkovanou bordurou ozdobit.

 


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová

Další články

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Korálkový závěs na květiny

Korálkový závěs na květiny

Staré nepoužívané síto po babičce může ještě sloužit jako parádní závěs na kvetoucí převislé květiny. Podívejte se, jak na to, a pusťte se do proměny spolu s námi!

Celý článek

Roztomilé myšky z ruliček od papíru

Roztomilé myšky z ruliček od papíru

Při vytváření dalších ruličkových zvířátek přijdou ke slovu hlavně nůžky, šikovné ruce, a hlavně vaše fantazie. Díky ní se mohou ruličky proměnit v nejrůznější živočichy, například myšky.

Celý článek