Háčkovaná krajka

Obdivujete krásu starých háčkovaných krajek po babičce a chtěli byste si také zkusit podobnou vyrobit? Stačí trocha šikovnosti, příze a háček. S naším návodem to hravě zvládnete.

Co budete potřebovat:

  • Háčkovací přízi Kordonet nebo Sněhurka
  • háček č. 0

Zkratky:

ŘO – řetízkové oko
PO – pevné oko
DLSL – dlouhý sloupek

Postup:

Začněte tak, že uháčkujete 46 ŘO + 3 ŘO jako náhradu prvního DLSL.
1. řada: Háčkujte celou DLSL = 46 DLSL.
2. a 3. řada: 4 DLSL tvoří okraj krajky, dále pokračujte tak, že uháčkujete 2 ŘO a DLSL píchnete až do třetího DLSL z předchozí řady. Tak vznikají prázdná okénka, čtverečky.
4. řada a dále: Pracujte podle schématu.

Aby vznikal obrazec, háčkujte vždy 2 DLSL dovnitř prázdného okénka a zachovávejte přitom osnovu.


Filetové háčkování

Je nejrozšířenější a zároveň nejsnadnější technikou háčkování. Jejím charakteristickým znakem je střídání prázdných okének, tedy řídkého háčkování, se skupinami dlouhých sloupků, tedy hustého háčkování. Pomocí dlouhých sloupků je vytvářen požadovaný vzor.


Háčkované bordury

Hotovou krajku můžete využít například jako ozdobný lem na ubrus, prostírání či polštář, nebo si s ní můžete ozdobit poličku v kuchyni. A jistě najdete spoustu dalších příležitostí, co všechno si háčkovanou bordurou ozdobit.

 


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová

Další články

Vertikální zahrádka

Vertikální zahrádka

Toužíte mít bylinky v kuchyni snadno po ruce, ale nemáte dostatek místa na květináče? Vyrobte si pro ně vertikální zahrádku. Ušetříte místo na okně a zároveň získáte krásný živý obraz na stěnu.

Celý článek

Nunofilcování

Nunofilcování

V dnešním díle našeho výtvarného kurzu si představíme nunofilcování. Tato úžasná technika umožňuje spojovat v jeden celek nejluxusnější přírodní materiály, tedy vlnu a hedvábí.

Celý článek

Aranžmá v bandasce

Aranžmá v bandasce

Vyzdobte si domov jarní kyticí v pastelových barvách. Naaranžujte ji do bandasky po babičce a dejte jí tak jedinečný rustikální styl. Inspirujte se naším návodem.

Celý článek

Vybudujte si vyvýšený záhon

Vybudujte si vyvýšený záhon

Způsobů, jak vyrobit vyvýšený záhon je mnoho. Zkuste to třeba podle toho našeho. Ocení ho jistě i menší děti, které se na něm mohou pohodlně učit zahradnickým dovednostem.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.