Macešky (nejen) na věneček

Ozdobný věneček nemusí zdobit jen čerstvé květy. Na jeho dekorování můžete použít i takové, které vám zaručeně nezvadnou ani neuschnou. Uháčkujte si je s námi.

Budete potřebovat

  • bavlněnou přízi: žlutou a dva odstíny fialové
  • háček max. velikosti č. 3

Použité zkratky

  • PO – pevné oko
  • ŘO – řetízkové oko
  • KRSL – krátký sloupek
  • PDSL – polodlouhý sloupek
  • DLSL – dlouhý sloupek
  • 2DLSL – dvojitě nahozený dlouhý sloupek

postup

1. řada: Žlutá příze – do stahovacího kroužku uháčkujte 5 KRSL a spojte PO
2. řada: Světle fialová příze – 6 ŘO, PO do prvního KRSL. Takto opakujte 5x až vám vznikne 5 obloučků.
3. řada: Tmavě fialová příze – ŘO a do 1. a 2. obloučku háčkujte takto: 1 KRSL, 1 PDSL, 1 DLSL, 2 DLSL 9x, 1 DLSL, 1 PDSL, 1 KRSL, PO doprostřed mezi obloučky.
Světle fialová příze – zbylé 3 obloučky – do každého háčkujte takto: 1 KRSL, 8x DLSL, 1 KRSL, PO doprostřed mezi obloučky.
4. řada: každý okvětní lístek obháčkujte světle fialovou přízí – 2 velké okvětní lístky obháčkujte takto: 1 KRSL, 1 KRSL, 1 KRSL, 1, KRSL, 2 KRSL do jednoho oka, 1 KRSL, 2 KRSL do jednoho oka, 1 KRSL, 2 KRSL do jednoho oka, 1 KRSL, 2 KRSL do jednoho oka, 1 KRSL, 1 KRSL, 1 KRSL, 1 KRSL, ukončete PO doprostřed mezi lístky.
3 menší okvětní lístky obháčkujte takto: 1 KRSL, 1 KRSL, 1 KRSL, 2 KRSL do jednoho oka, 1 KRSL, 2 KRSL do jednoho oka, 1 KRSL, 2 KRSL do jednoho oka, 1 KRSL, 1 KRSL, PO mezi každý okvětní lístek.
Práci ukončete, odstřihněte přebytečnou přízi.

dav

Tip

Při háčkování macešek můžete zkombinovat různé odstíny fialové, růžové, modré, bílé a žluté. Macešky pak můžete využít jako dekoraci na věnec, polštářek, ubrus či prostírku.

 


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice, truhlicek.blogspot.cz

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.