Macešky (nejen) na věneček

Ozdobný věneček nemusí zdobit jen čerstvé květy. Na jeho dekorování můžete použít i takové, které vám zaručeně nezvadnou ani neuschnou. Uháčkujte si je s námi.

Budete potřebovat

  • bavlněnou přízi: žlutou a dva odstíny fialové
  • háček max. velikosti č. 3

Použité zkratky

  • PO – pevné oko
  • ŘO – řetízkové oko
  • KRSL – krátký sloupek
  • PDSL – polodlouhý sloupek
  • DLSL – dlouhý sloupek
  • 2DLSL – dvojitě nahozený dlouhý sloupek

postup

1. řada: Žlutá příze – do stahovacího kroužku uháčkujte 5 KRSL a spojte PO
2. řada: Světle fialová příze – 6 ŘO, PO do prvního KRSL. Takto opakujte 5x až vám vznikne 5 obloučků.
3. řada: Tmavě fialová příze – ŘO a do 1. a 2. obloučku háčkujte takto: 1 KRSL, 1 PDSL, 1 DLSL, 2 DLSL 9x, 1 DLSL, 1 PDSL, 1 KRSL, PO doprostřed mezi obloučky.
Světle fialová příze – zbylé 3 obloučky – do každého háčkujte takto: 1 KRSL, 8x DLSL, 1 KRSL, PO doprostřed mezi obloučky.
4. řada: každý okvětní lístek obháčkujte světle fialovou přízí – 2 velké okvětní lístky obháčkujte takto: 1 KRSL, 1 KRSL, 1 KRSL, 1, KRSL, 2 KRSL do jednoho oka, 1 KRSL, 2 KRSL do jednoho oka, 1 KRSL, 2 KRSL do jednoho oka, 1 KRSL, 2 KRSL do jednoho oka, 1 KRSL, 1 KRSL, 1 KRSL, 1 KRSL, ukončete PO doprostřed mezi lístky.
3 menší okvětní lístky obháčkujte takto: 1 KRSL, 1 KRSL, 1 KRSL, 2 KRSL do jednoho oka, 1 KRSL, 2 KRSL do jednoho oka, 1 KRSL, 2 KRSL do jednoho oka, 1 KRSL, 1 KRSL, PO mezi každý okvětní lístek.
Práci ukončete, odstřihněte přebytečnou přízi.

dav

Tip

Při háčkování macešek můžete zkombinovat různé odstíny fialové, růžové, modré, bílé a žluté. Macešky pak můžete využít jako dekoraci na věnec, polštářek, ubrus či prostírku.

 


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice, truhlicek.blogspot.cz

Další články

Jarní věnec

Jarní věnec

Krásný jarní věnec z přírodních materiálů si zvládne vytvořit kreativec-začátečník. Stačí mu k tomu základ věnce, mech, větvičky, vajíčka a trochu trpělivosti.

Celý článek

Tkaní na stávku

Tkaní na stávku

Naučte se s námi utkat si svůj vlastní náramek přátelství na dřevěném stávku. Podle našeho postupu si můžete vytvořit dva náramky se stejný vzorem – jako negativ a pozitiv.

Celý článek

Mechový stromek s vajíčky

Mechový stromek s vajíčky

Křepelčí vajíčka mají krásnou dekorativní skořápku, kterou můžete využít, když jejich obsah vyfouknete a použijete třeba při přípravě svátečního menu. Ozdobte si s nimi kulatý mechový stromek.

Celý článek

Věnec z rámečků

Věnec z rámečků

K vytvoření zajímavého věnce můžete využít i zcela netradiční materiál – například malé rámečky na obrázky. Doplňte je třeba stuhami a dalšími drobnostmi, které se vám doma nahromadily.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.