Sladké meruňkobraní

Dny, kdy dozrávají meruňky, patří k těm nejteplejším v roce. Vychutnejte si je třeba jako osvěžující sorbet, lahodný nápoj nebo sladkou svačinku k odpolední kávě.

Meruňkový džem s citrusovým pektinem

Doba přípravy: 40 minut

Počet porcí: 8–10 sklenic 0,3 l

 • 2 kg vypeckovaných meruněk
 • 1 kg cukru
 • 20 g citrusového pektinu

 

1 Meruňky nakrájejte na kousky, dejte do kastrolu, zahřejte a povařte (míchejte). Citrusový pektin promícháme se třemi lžícemi cukru, přidejte k meruňkám a míchejte, aby se nevytvořily hrudky. Povařte 5 minut a přidejte zbytek cukru.

2 Vařte do zhoustnutí džemu, sbírejte případnou pěnu na povrchu. Vyzkoušejte na talířku, jak džem želíruje. Hotový naplňte do sklenic, zavíčkujte a postavte víčkem dolů, aby se chytlo.

 

 

 

Meruňková limonáda

Doba přípravy: 20 minut

Počet porcí: 10

 • 2 kg meruněk
 • šťáva z 1 citrónu
 • 150 g cukru
 • 150 ml vody
 • voda nebo sodovka na dolití

 

1 Cukr svařte se 150 ml vody na sirup a nechte vychladnout. Vypeckované meruňky rozmixujte a smíchejte se šťávou z 1 citronu a se zchladlým sirupem.

2 Směs nalijte do větší nádoby (o objemu asi 3–5 litrů) a nařeďte vodou nebo sodovkou podle chuti.

 

 

Meruňkový kompot

Doba přípravy: 40 minut

Počet porcí: 12 lahví 0,7 l

 • 5 kg meruněk
 • 1 kg cukru
 • 3 l vody

 

1 Meruňky umyjte, rozpulte a vypeckujte. Naskládejte je do čistých sklenic, do každé vložte jednu pecku z meruňky.

2 Meruňky zalijte nálevem svařeným z cukru a vody, zavíčkujte vyvařenými víčky a sterilizujte na 75 °C asi 10–15 minut. Poté kompoty vyjměte z horké vody a nechte vychladnout.

 

 

 

 

 


Foto: Shutterstock

Další články

Netradiční zeleninová jídla

Netradiční zeleninová jídla

Máte chuť vyzkoušet v našich krajích méně obvyklé, a přece výborné zeleninové pochoutky? Nechte se inspirovat zahraničními kuchyněmi a recepty s čekankou, artyčoky či fenyklem.

Celý článek

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Domácí likéry

Domácí likéry

Ovocné likéry přijdou k chuti v každém ročním období. Udělejte si své vlastní, z ovoce ze své zahrádky. Chuť a vůni těchto dobrot si tak můžete vyladit podle svého jazýčku.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.