Skládanky z barevných skel

Vitráže už dávno nezdobí jen katedrály. Mohou být stejně tak dobře součástí interiéru bytu, domu nebo chalupy a vtisknout mu punc exkluzivity a originality.

Vitráž může být náhradou či doplňkem okna, skleněné výplně dveří, ale i nábytkových dvířek nebo skříněk kuchyňské linky. Technikou vitráže lze vytvořit nejen předělovou příčku, ale například i zajímavé svítidlo. Můžete si pořídit také závěsné dekorativní vitráže do oken či obrazy v podobě vitráží a koneckonců i napodobeninu pravé vitráže. Výrobou vitráží, včetně tvorby originálních návrhů pro obytné interiéry, se zabývá řada dílen a ateliérů. Zatoužíte-li po vitráži, porozhlédněte se po galeriích a tvůrcích vitráží ve vašem okolí. Jistě nebudete hledat dlouho.

Starobylá technika

Vitráž (někdy i vitraj) je skleněná mozaiková výplň z barevných skel, skládaných do olova. Stejný název se používá i pro samotnou techniku, která je stará stovky let a prožívala svůj zlatý věk v období výstavby středověkých katedrál.
Tehdejší dostupná technologie neumožňovala výrobu velkých skleněných tabulí, rozměrné otvory bylo nutné vyplňovat tabulemi ze spojovaných skel. Vytváření složitých barevných obrazců pomocí této techniky však nemělo jen praktický, ale i duchovní význam.

Klasická technika vitráže předpokládá řezání různých druhů skel podle výtvarného návrhu a jejich vsazování do olověných pásků s průřezem ve tvaru H, které se ve spojích pájí cínem. U novějších vitráží se povrch olověných pásků také cínuje, ale používají se i profily z mědi, mosazi nebo zinku.

Jednou z vitrážových technik je i známá technika Tiffany, pojmenovaná podle designéra Louise Tiffanyho. Ten začal místo olověného profilu používat měděnou fólii, opatřenou z jedné strany lepidlem, a přesně zabroušené díly vsazené v pásce cínoval. Technologie umožňuje vytvářet jemné tenké spoje a vyrábět i trojrozměrné dekorativní předměty včetně proslulých Tiffanyho lamp.

Nepravá vitráž

Dekorace skla, které se mohou pravým vitrážím alespoň na první pohled k nerozeznání podobat, můžete vytvořit i svépomocí. Ve výtvarných potřebách lze koupit buď speciální soupravy, nebo barvy na sklo a imitace olověných kontur. Nabarvené plochy na skle se pak nalepovacími konturami oddělí a iluze vitráže je téměř dokonalá. Pravou vitráž však nenahradí a chcete-li mít ve svém domě skutečný originál, který beze zbytku využívá možnosti klasických materiálů a dokáže ve vašem interiéru rozehrát neopakovatelnou atmosféru barev, světel a stínů, nechte si vitráž vyrobit.
Zajímavá dekorace může udělat i praktickou službu. Chcete-li například „zneprůhlednit“ okno do dvora k sousedům, je zasklení vitráží dobrým a efektním řešením.

www.kalod.com, www.vitraze-vintrova.cz , www.skloart.cz

 


Text: gur; foto: www.skloart.cz a Shutterstock

Další články

Světelné odpočítávání

Světelné odpočítávání

Adventní svícny patří k oblíbené předvánoční výzdobě. Můžete si je zapalovat o adventních nedělích nebo třeba každý den. Chcete si vytvořit svůj vlastní originál? Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Psí výchova aneb Škola hrou

Psí výchova aneb Škola hrou

Víte, které povely by měl každý pes okamžitě vykonat, a to za každých okolností? Jsou to: „k noze“, „zůstaň“ a „nesmíš“. Přečtěte si, jak s výcvikem psa začít už od štěněte.

Celý článek

Jak vytvořit výjimečné bydlení s osobitým stylem?

Jak vytvořit výjimečné bydlení s osobitým stylem?

Bydlení je nejenom místem, kde žijeme, ale také odrazem naší osobnosti, vkusu a stylu života. Výjimečné bydlení s osobitým stylem se nezakládá jen na náhodě nebo trendech, ale vyžaduje uvědomělý proces tvorby a plánování. Tento článek se bude zabývat hlavními kroky tohoto procesu.
Celý článek