Síla jarních kopřiv

Čistí krev, zlepšují stav pokožky a vlasů, snižují krevní tlak, pomáhají proti jarní únavě… Báječných účinků kopřiv na naše zdraví je spousta, tak jich nezapomeňte využít.

Vlasová voda

 • 1 hrst kopřiv
 • 1 l vody
 • 1 lžíce vinného octa

Kopřivy povařte ve vodě a nálev nechte trochu vychladnout. Ještě vlažný ho přeceďte a přidejte do něj lžíci vinného octa. Takto získanou vlasovou vodou na závěr opláchněte čerstvě umyté vlasy a již je neoplachujte.

 

Kopřivový šampon

 • 1 hrst kopřiv
 • 1 lžička olivového oleje
 • 250 ml vody
 • 1 lžíce medu
 • 3 lžíce jedlé sody

Kopřivy nakrájejte, dejte do hrnce a zalijte vodou. Pod pokličkou je vařte asi 15 minut na mírném ohni. Nechte odvar vychladnout, pak ho přeceďte a vmíchejte do něj olivový olej, med a jedlou sodu. Připravený šampon vmasírujte do vlasů, nechte 5 minut působit a pak ho důkladně z vlasů vypláchněte. Zbytek šamponu můžete pro další použití uschovávat 2 týdny v lednici.

 

Pleťová voda na problematickou pleť

 • 1 hrst kopřiv
 • 200 ml vody
Kopřivy vsypte do vroucí vody, již nevařte a nechte pod pokličkou louhovat, dokud nálev nevychladne. Pak ho přeceďte a s pomocí vatového tamponku vodou omyjte obličej. Používejte ji vždy ráno a večer. V lednici vydrží 5 dnů.

 

Kopřivová pleťová maska

 • 1 hrst čerstvých mladých kopřivových listů
 • 1 lžíce vody

Kopřivové listy rozmixujte, vmíchejte do nich vroucí vodu a nechte 15 minut odpočívat. Směsí potřete obličej a dekolt a nechte 20 minut působit. Potom masku dobře opláchněte.

Kopřivová koupel

 • 5 šálků nasekané kopřivy
 • 3 litry vody

Nasekané čerstvé kopřivy nasypte do hrnce s vroucí vodou, již nevařte. Nechte 3 hodiny louhovat. Poté přeceďte a přilijte výluh do čisté vody připravené ke koupání. Koupel je vhodné absolvovat dvakrát týdně po dobu 15 minut.

 


Jak sklízet a skladovat kopřivy

Můžete je sklízet od jara do podzimu. Nejzdravější jsou ty mladé, nasušte si je do zásoby na zbytek roku. Kromě listů se sbírá a suší i nať či oddenky. Listy usušte hned po sběru v tenké vrstvě ve stínu (nemusíte je obracet). Nejlepší a rychlé sušení je v sušičce nastavené maximálně na 60 °C. Nahnědlé nebo zčernalé listy svědčí o špatném sušení a nejsou vhodné na užívání.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.