Šibori – šitá batika

Naučte se s námi klasickou techniku šibori a vytvořte si krásný batikovaný šátek s geometrickým vzorem. S naším návodem krok za krokem to hravě zvládnete.

Šibori patří mezi tradiční techniky zdobení textilu. Jedná se o techniku rezerváže, ale bez konkrétního prostředku (média), který by ji vytvářel. Bílá místa a barevné vzory vznikají skládáním, vrásněním, šitím, stáčením, skládáním, uzlováním a svazováním.
Většina metod vychází z přesných geometrických tvarů, čímž vzniká dokonalá symetrie. Díky tomu vznikají často neuvěřitelné, a hlavně neopakovatelné barevné vzory a efekty.
Nejstarší dochované záznamy o šibori pocházejí z Číny, bohužel až na výjimky tam tato tradice zanikla. Mezi další tradiční země zabývající se šibori patří Indie, Indonésie, Latinská Amerika, Afrika a hlavně Japonsko. Asijská oblast byla pro vývoj této techniky ideální díky dostupnosti hedvábí. Jeho jemnost umožňuje tak dokonalé prokreslení vzorů, jakého u ostatních materiálů není možné dosáhnout.

Od 7. – 8. století jsou známy první záznamy o šibori v Japonsku. Velký rozkvět technika zaznamenala v 16. a 18. století. Koncem 20. století se začala vyučovat i na vysokých školách s výtvarným zaměřením. V Japonsku je šibori stále živá a oblíbená. V současné době tato stará technika dobývá Evropu i Ameriku, a díky novým technologiím i vlivu evropských tradic opět posouvá hranice svých možností.
Jednou z technik šibori jsou vzory vytvořené šitím. Předním stehem vyznačené linie po stažení vytvoří efekt podobný převázání provázkem. Narozdíl od převázání jsou šité linie velmi přesné. Linie mohou být přísně geometrické, ale stejně dobře můžeme vytvořit různé vlnovky, meandry nebo jakékoli tvary, které si na hedvábí předkreslíme. Hedvábí vhodná na šitou jsou například Taffeta, Doupion a Crêpe de Chine, pracovat můžeme i s bavlněným nebo lněným plátnem.


Šátek se čtvercovým vzorem

Budete potřebovat

  • hedvábný šátek (taft)
  • práškové barvy na látky (např. Cheds nebo Iberia)
  • jehlu
  • pevnou nit nebo vyšívací přízi
  • žehličku
  • 8% ocet
  • sůl
  • plochý vlasový štětec
  • mikrotenový sáček
  • hrnec s pařákem

 

Postup

 

 

 

1 Šátek rozměřte na pravidelné pruhy v jednom směru a ty zažehlete. V místech zažehlení je prošijte předním stehem. Vzor bude jemnější použijete-li drobný steh.

 

 

 

2 Po prošití zažehlete pruhy kolmé na stávající. Opět je prošijte zadním stehem.

 

 

 

3 Je potřeba pečlivě sešívat v místech křížení.

 

 

 

4 Postupně ze všech stran začněte nitě stahovat.

 

 

 

5 Na okrajích nitě pevně stáhněte a zafixujte uzlíky. Stažení musí být co nejpevnější, aby došlo k prokreslení linií. Můžete si pomoci závěrečným převázáním.

 

 

 

6 Vezměte si cihlovou, oranžovou, tmavě hnědou, růžovou a tyrkysovou barvu. Každou barvu zvlášť s trochou soli nasypte do skleněných nebo porcelánových misek a zalijte vařící vodou, v poměru 1/4 barvy a 3/4 vody. Barvy dobře rozmíchejte, aby se pigment i sůl dokonale rozpustily, a dále je používejte jako roztok.

 

 

 

7 Štětcem nanášejte barvy na hedvábí. Jednotlivé barvy nanášejte v dostatečném množství jako skvrny vedle sebe.

 

 

 

8 Po nabarvení celého šátku nechte nasáknout hedvábí vodou s octem (v poměru 3 díly vody a 1 díl octa). Roztok nanášejte štětcem. Nechte šátek půl hodiny odležet.

 

 

 

9 Pak dejte šátek zabalený v mikrotenovém sáčku na 20 minut fixovat do páry. Poté ho nechte v hrnci na pařáku vychladnout.

 

 

 

10 Po zafixování šátek vymáchejte a nechte uschnout. Šátek si ponechá jemné vrapování po prošití a namačkání hedvábí.

 

 

 

11 Pokud vrapování nechcete, vyžehlete šátek, dokud je ještě vlhký.

 

 

 

12 Na šátku vznikl vzor složený ze čtverců.

 

 

 

13 Okraje čtverců jsou tvořeny batikou, která vznikla prošitím.

 

 

 

14 Barvy, které jste na hedvábí nanesli, jsou rozprostřeny nepravidelně na celém šátku a vytvářejí efektní duhové přechody.

 

 

 

16 Na tomto obrázku vidíte, jak to vypadá, pokud použijete pouze různé odstíny modré barvy v kombinaci se světle hnědou.

 

 

 

17 Šátek můžete doplnit našitými třásněmi.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Vytvořte si vlastní florárium

Vytvořte si vlastní florárium

Pozvěte si přírodu domů a vytvořte si krásnou dekoraci s živou květinou. Ozdobit si s ní můžete nejen parapet okna, ale třeba i pracovní stůl či noční stolek. Podívejte se, jak na to.

Celý článek