Batikované aplikace na polštáře

Baví vás práce s textilem? Vyzkoušejte si techniku šité batiky a vyrobte si třeba pěkné povlaky na polštáře. S naším návodem to hravě zvládnete.

Co budete potřebovat:

  • různě velké čtverce látek 30 x 30 cm – 100% bavlna (plátno)
  • barvy Duha na bavlnu
  • nit
  • jehlu
  • provázek
  • nůžky
  • sůl
  • ocet
  • aviváž
  • hrnec

Šitá batika

Základem tohoto druhu batiky je vytváření vzorů šitím. Princip je stále stejný. Šitím zamezit průniku barvy do látky. Tento druh batiky není nijak složitý. Chce jen trpělivost při šití vzoru. Motiv je dobré si předem na mokrou látku předkreslit křídou (tužka se z látky špatně odstraňuje). Látku prošívejte ručně jehlou a kvalitní nití, ale ne moc silnou, aby po vypárání v látce nezůstaly dírky po niti. Hustým předním stehem vyšijte vzor. Postupně ho stahujte a utahujte. Látka se šitím zřasí. Vložte do barvicí lázně. Barva tak nepronikne do ušitého motivu. Obarvenou látku vyndanou z barvicí lázně nejprve pečlivě vymáchejte ve studené vodě a pak teprve vypárejte nitě. Při odstraňování šitého vzoru dejte pozor, abyste neprostřihli látku. Používejte raději nůžky na manikúru a buďte pečliví.

Můžete vyšívat různé motivy – vlnky, rovné čáry, obdélníky, čtverce, ale i otevřené a uzavřené vzory, jako je například rybí kost nebo srdíčko, které byste jen těžce vytvářeli skládanou nebo vyvazovanou batikou.


Postup:

 

Připravte si všechny pomůcky. Povlak buď můžete koupit hotový, nebo si nastříhejte bavlněné plátno, ze kterého povlak ušijete.

 

 

 

Namočte si látku a vyždímejte. Křídou si předkreslete motiv. Vyšívejte podle předkresleného tvaru.

 

 

 

Stehy opatrně utahujte. Po vyšití můžete ještě prošít a omotat nití pro větší jistotu stehů.

 

 

 

Připravte si barvicí lázeň podle návodu na obalu barvy. Obarvěte látku. Vymáchejte ve studené vodě, nechte ustálit v octové lázni a vyždímejte. Odstraňte všechny nitě, usušte a vyžehlete.

 

 

 

Obarvený čtverec látky na šicím stroji zahněte, aby se mu netřepily okraje. Hotový čtverec přišpendlete na povlak nebo jeho budoucí přední díl a přišijte.

Pro časopis Rozmarýna zpracovala redakce z edice Tvořivý AMOS, www.tvorivyamos.cz

 


Realizace, text a foto: Svatava Jirmusová

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.