Batikované aplikace na polštáře

Baví vás práce s textilem? Vyzkoušejte si techniku šité batiky a vyrobte si třeba pěkné povlaky na polštáře. S naším návodem to hravě zvládnete.

Co budete potřebovat:

  • různě velké čtverce látek 30 x 30 cm – 100% bavlna (plátno)
  • barvy Duha na bavlnu
  • nit
  • jehlu
  • provázek
  • nůžky
  • sůl
  • ocet
  • aviváž
  • hrnec

Šitá batika

Základem tohoto druhu batiky je vytváření vzorů šitím. Princip je stále stejný. Šitím zamezit průniku barvy do látky. Tento druh batiky není nijak složitý. Chce jen trpělivost při šití vzoru. Motiv je dobré si předem na mokrou látku předkreslit křídou (tužka se z látky špatně odstraňuje). Látku prošívejte ručně jehlou a kvalitní nití, ale ne moc silnou, aby po vypárání v látce nezůstaly dírky po niti. Hustým předním stehem vyšijte vzor. Postupně ho stahujte a utahujte. Látka se šitím zřasí. Vložte do barvicí lázně. Barva tak nepronikne do ušitého motivu. Obarvenou látku vyndanou z barvicí lázně nejprve pečlivě vymáchejte ve studené vodě a pak teprve vypárejte nitě. Při odstraňování šitého vzoru dejte pozor, abyste neprostřihli látku. Používejte raději nůžky na manikúru a buďte pečliví.

Můžete vyšívat různé motivy – vlnky, rovné čáry, obdélníky, čtverce, ale i otevřené a uzavřené vzory, jako je například rybí kost nebo srdíčko, které byste jen těžce vytvářeli skládanou nebo vyvazovanou batikou.


Postup:

 

Připravte si všechny pomůcky. Povlak buď můžete koupit hotový, nebo si nastříhejte bavlněné plátno, ze kterého povlak ušijete.

 

 

 

Namočte si látku a vyždímejte. Křídou si předkreslete motiv. Vyšívejte podle předkresleného tvaru.

 

 

 

Stehy opatrně utahujte. Po vyšití můžete ještě prošít a omotat nití pro větší jistotu stehů.

 

 

 

Připravte si barvicí lázeň podle návodu na obalu barvy. Obarvěte látku. Vymáchejte ve studené vodě, nechte ustálit v octové lázni a vyždímejte. Odstraňte všechny nitě, usušte a vyžehlete.

 

 

 

Obarvený čtverec látky na šicím stroji zahněte, aby se mu netřepily okraje. Hotový čtverec přišpendlete na povlak nebo jeho budoucí přední díl a přišijte.

Pro časopis Rozmarýna zpracovala redakce z edice Tvořivý AMOS, www.tvorivyamos.cz

 


Realizace, text a foto: Svatava Jirmusová

Další články

Návrat do Krkonoš

Návrat do Krkonoš

Dřevěné chalupě se třemi štíty to na kopci nad obcí sluší. Medově září v zeleni trávníku, kde si starší i mladé stromy a remízek z keříků exkluzivně užívají prostoru. Přístup sem není snadný, cesta vzhůru je prudká, a tak pro nás paní Hana přijela dolů na malé parkoviště autem s pohonem všech kol.

Celý článek

Bydlet jako na severu

Bydlet jako na severu

Základem skandinávského stylu bydlení jsou světlá výmalba, dřevěný nábytek, doplňky inspirované přírodou, hřejivé textilie a především funkčnost, jednoduchost a vzdušnost.

Celý článek

Zdobená lahev

Zdobená lahev

Zpříjemněte si dlouhé zimní večery rukodělnou činností a vytvořte si doplňky, které zútulní váš domov. Využijte při tom osvědčenou kombinaci juty a krajky.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.