Pružný korálkový náramek

Náramek z akrylových korálků na pružném vláknu; snadno se vyrábí a příjemně nosí.

Pružný vlasec nebo guma je všestranně použitelný navlékací materiál – často se používá na bižuterii pro děti, pánské náramky a na šperky pro ty, kteří nemohou mít kovové spony. Jsou dostupné v mnoha různých tloušťkách a barvách. Elastický materiál se ale může vytahovat, takže těžké korálky je lepší navlékat na dvojitý a k tomu zvolit korálky s většími otvory.

Co budete potřebovat:

  • • 10 kulatých akrylových korálků vel. 22 mm
  • • 1 m vlasce vel. 0,5 mm
  • • Lepidlo
  • • Jehlu s velkým ouškem
  • • Malou kancelářskou svorku

Postup

1 Ustřihněte 1 m vlasce a jednu stranu zajistěte kancelářskou svorkou, aby z něj korálky během práce nepadaly. Navlékněte na vlasec všechny korálky. Jakmile budete hotovi, opatrně svorku odstraňte. Posuňte korálky po vlasci kousek dál, takže získáte zhruba 15 cm prázdného vlasce na konci, kde předtím byla svorka. Tento konec vlasce svažte s druhým koncem tak, aby se korálky ocitly těsně u sebe.

2 Je třeba uvázat dva pevné uzly a z 15 cm volného vlasce nadále nechat asi 10 cm.Na druhé straně vlasce budete samozřejmě mít spoustu volného místa. Nyní se chystáte tuto část vlasce použít, abyste náramek zpevnili.

3 Provlékněte kratší část vlasce jedním či dvěma korálky a na konec připněte kancelářskou svorku. Nyní uchopte delší část vlasce a provlečte jej všemi zbývajícími korálky směrem ke kratšímu konci vlasce. Až se oba konce střetnou, znovu uvažte uzly jako v kroku 2 a pak opakujte krok 3. Máte-li s provlékáním vlasce potíže, vezměte si na to jehlu s velkým ouškem.

4 Jakmile uvážete třetí sadu uzlů, naneste na třetí uzel trošku lepidla, abyste jej upevnili. Ujistěte se však, že se lepidlo nedostalo na korálky. Až zaschne, zbývající vlasec odstřihněte.


Obměna: Ploché korálky

Postupujte stejně, jen korálky můžete zvolit úplně jiné. Tyto ploché kulaté korálky s přidanými stříbrnými mezičlánky vypadají úplně jinak.


Více inspirace najdete v knize

Každý, kdo propadl kouzlu navlékaných šperků, ví, jaké potěšení skýtá návštěva obchodu s korálky. Jenže pak přinesete své poklady domů a vynoří se množství otázek: Co dál? Dokážu poskládat korálky do té nejkrásnější kombinace? Bude mi nový šperk pěkně sedět? Hodí se dřevěné korálky ke krystalovým? Snesou se malachitové korálky s kovem? Je lepší kombinace lesklého s lesklým, nebo naopak s matným? A spousta dalších.
Na všechny tyto otázky – a na mnoho a mnoho jiných – vám tahle kniha dokáže odpovědět. Najdete v ní všechno, co musí správný šperkař umět a znát, aby jeho dílo sloužilo pro potěchu oka a pro radost nositelům. A nakonec vás čeká zkouška: na dvaceti půvabných modelech si vše, čemu jste se naučili, můžete vyzkoušet v praxi.
Vydala Metafora; www.metafora.cz


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.