Pružný korálkový náramek

Náramek z akrylových korálků na pružném vláknu; snadno se vyrábí a příjemně nosí.

Náramek z akrylových korálků na pružném vláknu; snadno se vyrábí a příjemně nosí.

Pružný vlasec nebo guma je všestranně použitelný navlékací materiál – často se používá na bižuterii pro děti, pánské náramky a na šperky pro ty, kteří nemohou mít kovové spony. Jsou dostupné v mnoha různých tloušťkách a barvách. Elastický materiál se ale může vytahovat, takže těžké korálky je lepší navlékat na dvojitý a k tomu zvolit korálky s většími otvory.

Co budete potřebovat:

  • • 10 kulatých akrylových korálků vel. 22 mm
  • • 1 m vlasce vel. 0,5 mm
  • • Lepidlo
  • • Jehlu s velkým ouškem
  • • Malou kancelářskou svorku

Postup

1 Ustřihněte 1 m vlasce a jednu stranu zajistěte kancelářskou svorkou, aby z něj korálky během práce nepadaly. Navlékněte na vlasec všechny korálky. Jakmile budete hotovi, opatrně svorku odstraňte. Posuňte korálky po vlasci kousek dál, takže získáte zhruba 15 cm prázdného vlasce na konci, kde předtím byla svorka. Tento konec vlasce svažte s druhým koncem tak, aby se korálky ocitly těsně u sebe.

2 Je třeba uvázat dva pevné uzly a z 15 cm volného vlasce nadále nechat asi 10 cm.Na druhé straně vlasce budete samozřejmě mít spoustu volného místa. Nyní se chystáte tuto část vlasce použít, abyste náramek zpevnili.

3 Provlékněte kratší část vlasce jedním či dvěma korálky a na konec připněte kancelářskou svorku. Nyní uchopte delší část vlasce a provlečte jej všemi zbývajícími korálky směrem ke kratšímu konci vlasce. Až se oba konce střetnou, znovu uvažte uzly jako v kroku 2 a pak opakujte krok 3. Máte-li s provlékáním vlasce potíže, vezměte si na to jehlu s velkým ouškem.

4 Jakmile uvážete třetí sadu uzlů, naneste na třetí uzel trošku lepidla, abyste jej upevnili. Ujistěte se však, že se lepidlo nedostalo na korálky. Až zaschne, zbývající vlasec odstřihněte.


Obměna: Ploché korálky

Postupujte stejně, jen korálky můžete zvolit úplně jiné. Tyto ploché kulaté korálky s přidanými stříbrnými mezičlánky vypadají úplně jinak.


Více inspirace najdete v knize

Každý, kdo propadl kouzlu navlékaných šperků, ví, jaké potěšení skýtá návštěva obchodu s korálky. Jenže pak přinesete své poklady domů a vynoří se množství otázek: Co dál? Dokážu poskládat korálky do té nejkrásnější kombinace? Bude mi nový šperk pěkně sedět? Hodí se dřevěné korálky ke krystalovým? Snesou se malachitové korálky s kovem? Je lepší kombinace lesklého s lesklým, nebo naopak s matným? A spousta dalších.
Na všechny tyto otázky – a na mnoho a mnoho jiných – vám tahle kniha dokáže odpovědět. Najdete v ní všechno, co musí správný šperkař umět a znát, aby jeho dílo sloužilo pro potěchu oka a pro radost nositelům. A nakonec vás čeká zkouška: na dvaceti půvabných modelech si vše, čemu jste se naučili, můžete vyzkoušet v praxi.
Vydala Metafora; www.metafora.cz


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Krakelovaná konvička

Krakelovaná konvička

Obyčejnou plechovou konvičku můžete proměnit k nepoznání – jen s pomocí barev a ubrousků s pěkným motivem. Pusťte se do toho s námi a dejte jí tak nový život.

Celý článek

Letní sušička na bylinky

Letní sušička na bylinky

Horké a suché léto je ideální na sušení bylinek, ovoce či hub. Pokud nemáte elektrickou sušičku, nebo nechcete sušit v troubě, můžete si jednoduchou sušičku vyrobit ze dřeva.

Celý článek

Drátěná rybička

Drátěná rybička

Vytvořte si s námi přívěsek na krk ve tvaru rybičky. K jeho výrobě budete potřebovat drát a korálky. Tvar rybky zvolte podle své fantazie.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.