Lucerničky za kačku

Při večerním posezení pod pergolou či na terase přijdou vhod nejrůznější lucerny. Nemusíte za ně utrácet, vyrobte si je třeba ze starých zavařovaček. Stačí jen trochu fantazie a šikovnosti.


Prosté pískové

Jednoduché závěsné lucerničky snadno vytvoříte z obyčejných zavařovacích skleniček, například od džemu. Z kousku drátu omotaného kolem hrdla sklenice vytvořte s pomocí kleští ouško na zavěšení. Do skleničky nasypte trochu písku nebo podobného sypkého materiálu, který najdete například ve spíži (krupice, čočka, fazole, sůl a podobně). Do písku zasuňte obyčejnou svíčku nebo čajovou svíčku v kalíšku. Hrdlo skleničky ještě můžete ozdobit provázkem, lýkem, krajkou či stuhou uvázanou na mašli. Pak už zbývá jen lucernu zavěsit na místo a zapálit svíčku.


Zdobené krajkové

Pokud chcete vytvořit lucernu s pěkným „stínítkem“ obalte obyčejnou zavařovačku nebo skleničku od přesnídávky kouskem krajky. Přilepte ji pomocí tavné pistole nebo univerzálního lepidla. Hrdlo skleničky ozdobte provázkem nebo barevnou stuhou. Dovnitř lucerny stačí vložit čajovou svíčku a postavit ji na stůl, nebo ji s pomocí provázku či kousku drátu upevněného kolem hrdla zavěsit.


S bílým nátěrem

Sadu luceren ze zavařovaček, které budou vydávat jen tlumené světlo, si můžete vytvořit i tak, že je zvenku přetřete jednou vrstvou bílé akrylové barvy (například matným Balakrylem). Po zaschnutí můžete do barvy nožíkem vyrýt různé ornamenty, aby světlo více prosvítalo. Pro tento typ luceren můžete využít sklenice různých tvarů a velikostí, které nátěrem sjednotíte. Do skleniček pak jednoduše vložte zapálenou čajovou svíčku.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.