Polštáře s věnečkovou batikou

Působivé vzory snadno vytvoříte svázáním složené látky. Tato batika je vhodná pro téměř jakýkoli druh přírodní textilie, lze ji vytvářet i na velkých kusech látky a baví i děti.

Budete potřebovat

  • povlak na polštář
  • šňůrku (třeba na prádlo)
  • modrou batikovací barvu v prášku (Cheds, Chewas, Duha, Iberia apod.)

 

 

Postup

 

 

 

1 Povlak vyžehlete a položte na stůl. Na spodní okraj povlaku položte šňůrku tak, aby její konce po obou stranách látku trochu přesahovaly.

 

 

 

2 Nyní povlak v tomto místě přeložte, vytvořte první sklad šířky asi 5 cm. Ve skladu máte nyní schovanou šňůrku.

 

 

 

3 Povlak stejným způsobem překládejte stále dál, jako byste ho rolovali.

 

 

 

4 V okamžiku, kdy máte celý povlak složený, ho přeložte napůl a začněte jednou rukou najednou stahovat oba konce šňůrky. Druhou rukou přidržujte pruh látky, aby zůstala ve složeném tvaru. Tím se bude povlak vrapovat do výsledného věnečku, který vytvoříte pevným svázáním šňůrky.

 

 

 

5 Svázaný věnec vložte do barvicí lázně, kterou jste si předem připravili podle návodu na barvách. Po barvení ho nechte v lázni vychladnout. Obarvenou látku ještě před rozvázáním dobře vymáchejte.

 

 

 

6 Šňůrku přestřihněte. Je nutné si při tom dávat pozor, abyste zároveň neprostřihli povlak. Povlak rozvažte a znovu ho vymáchejte. Nechte uschnout a vyžehlete.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Originální květinový stojan

Originální květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek