Polštáře s věnečkovou batikou

Působivé vzory snadno vytvoříte svázáním složené látky. Tato batika je vhodná pro téměř jakýkoli druh přírodní textilie, lze ji vytvářet i na velkých kusech látky a baví i děti.

Budete potřebovat

  • povlak na polštář
  • šňůrku (třeba na prádlo)
  • modrou batikovací barvu v prášku (Cheds, Chewas, Duha, Iberia apod.)

 

 

Postup

 

 

 

1 Povlak vyžehlete a položte na stůl. Na spodní okraj povlaku položte šňůrku tak, aby její konce po obou stranách látku trochu přesahovaly.

 

 

 

2 Nyní povlak v tomto místě přeložte, vytvořte první sklad šířky asi 5 cm. Ve skladu máte nyní schovanou šňůrku.

 

 

 

3 Povlak stejným způsobem překládejte stále dál, jako byste ho rolovali.

 

 

 

4 V okamžiku, kdy máte celý povlak složený, ho přeložte napůl a začněte jednou rukou najednou stahovat oba konce šňůrky. Druhou rukou přidržujte pruh látky, aby zůstala ve složeném tvaru. Tím se bude povlak vrapovat do výsledného věnečku, který vytvoříte pevným svázáním šňůrky.

 

 

 

5 Svázaný věnec vložte do barvicí lázně, kterou jste si předem připravili podle návodu na barvách. Po barvení ho nechte v lázni vychladnout. Obarvenou látku ještě před rozvázáním dobře vymáchejte.

 

 

 

6 Šňůrku přestřihněte. Je nutné si při tom dávat pozor, abyste zároveň neprostřihli povlak. Povlak rozvažte a znovu ho vymáchejte. Nechte uschnout a vyžehlete.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.