Ubrus se skládanou batikou

Piknikový ubrus zdobený jednoduchou batikou si můžete vyrobit z nového plátna, nebo na něj využít starší prostěradlo či flekatý bavlněný ubrus. Batika totiž většinu nedokonalostí zakryje.

Budete potřebovat

  • bílé bavlněné plátno
  • barvu na bavlnu v prášku (Duha, Cheds, Chewas, Iberia apod.)
  • velké kovové kolíky

 

postup

 

1 Plátno vyperte, vyžehlete a poskládejte do ho pruhu způsobem cik-cak jako harmoniku. Šířka pruhu je na vás a na tloušťce plátna. Čím tenčí plátno máte, tím užší pruh se vám podaří vytvořit. Skládejte s pomocí žehličky, každý sklad dobře zažehlete.

 

2, 3 Nyní pruh složte opět jako harmoniku na malé čtverce nebo obdélníky. Vše znovu zažehlujte.

 

4 Poskládané plátno z obou stran sepněte kolíky.

 

5 Podle návodu na sáčku připravte barevnou lázeň a složenou látku i s kolíky do ní vložte na předepsanou dobu. Většinou postačí 20 minut, poté stáhnout z plamene a nechat v hrnci vychladnout. Obarvenou látku pak vymáchejte, rozložte, nechte uschnout a vyžehlete. Nakonec založte a obšijte okraje a piknikový ubrus je hotový.

 

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Kouzlení s dýněmi

Kouzlení s dýněmi

Zdobíte si rádi byt, zápraží či zahradu dýněmi? Máte hned několik možností, jak je využít. Můžete je třeba pomalovat nebo dekorovat různými vyřezávanými vzory.

Celý článek

Veselé tvoření z plsti

Veselé tvoření z plsti

Podzim hýří veselými barvami. Tak se jimi nechte inspirovat a pusťte se do hravého tvoření z dekorační plsti. Ušijte si z ní třeba ozdobu v podobě dýně nebo halloweenské příšerky pro děti.

Celý článek

Veselá čarodějka

Veselá čarodějka

Ušijte si s dětmi veselou čarodějku z filcu. Udělá jim radost jako milý dárek, talisman pro štěstí nebo třeba jako přívěšek na klíče či na školní tašku. Návod není vůbec složitý.

Celý článek

Přečtěte si