Ubrus se skládanou batikou

Piknikový ubrus zdobený jednoduchou batikou si můžete vyrobit z nového plátna, nebo na něj využít starší prostěradlo či flekatý bavlněný ubrus. Batika totiž většinu nedokonalostí zakryje.

Budete potřebovat

  • bílé bavlněné plátno
  • barvu na bavlnu v prášku (Duha, Cheds, Chewas, Iberia apod.)
  • velké kovové kolíky

 

postup

 

1 Plátno vyperte, vyžehlete a poskládejte do ho pruhu způsobem cik-cak jako harmoniku. Šířka pruhu je na vás a na tloušťce plátna. Čím tenčí plátno máte, tím užší pruh se vám podaří vytvořit. Skládejte s pomocí žehličky, každý sklad dobře zažehlete.

 

2, 3 Nyní pruh složte opět jako harmoniku na malé čtverce nebo obdélníky. Vše znovu zažehlujte.

 

4 Poskládané plátno z obou stran sepněte kolíky.

 

5 Podle návodu na sáčku připravte barevnou lázeň a složenou látku i s kolíky do ní vložte na předepsanou dobu. Většinou postačí 20 minut, poté stáhnout z plamene a nechat v hrnci vychladnout. Obarvenou látku pak vymáchejte, rozložte, nechte uschnout a vyžehlete. Nakonec založte a obšijte okraje a piknikový ubrus je hotový.

 

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Levandulová inspirace

Levandulová inspirace

Milujete levanduli? Pusťte se do jejího pěstování, nebo si ji pořiďte sušenou. Je krásná, pomůže vám relaxovat a navodit pocit klidu a pohody.

Celý článek

Namnožte si levanduli

Namnožte si levanduli

Pečovat o levanduli zvládne každý. Můžete si ji vypěstovat ze semínek, nebo jednodušeji z takzvaných řízků. Poradíme vám, jak na to.

Celý článek

Věnec z kulatých bodláků

Věnec z kulatých bodláků

Bělotrn modrý, kterému se také říká kulatý bodlák, roste běžně na loukách, ale pěstuje se i jako okrasná trvalka. Kvete od července do září, a tak si ještě ne zcela rozkvetlé modrofialové květy nezapomeňte nasušit, abyste si z nich mohli vytvořit pěkný věnec.

Celý článek

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Chystáte se na dovolenou k moři? Pokud zamíříte do Portugalska, pak se nejspíš setkáte se zdejším tradičním řemeslem – zpracováním korku. Co všechno se z něj dá vyrobit? Vydejte se s námi na výlet.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.