Foto a text: Bystřec, Eva Ika Anderlová a David Exner

Dům jako galerie: Když se spojí bydlení, byznys a láska k umění

Nad Jablonným nad Orlicí, na kopci v polích s dalekými výhledy, stojí pod korunami vysokých lip bývalá zemědělská usedlost. Původní majitelé by se asi podivili, jak se tu dnes žije. Zrekonstruovaný obytný dům slouží dál bydlení, ale už se tu nehospodaří. Stodola je přeměněna na výtvarnou dílnu a z výminku je malá galerie s ubytováním.

Stavení pocházejí z doby kolem roku 1856. „Moji rodiče to tady kupovali v sedmdesátých letech minulého století, byla to vybydlená prázdná usedlost uprostřed luk a polí,“ říká Eva Ika Anderlová. Obytné stavení s chlévem, výminek a stodola ohraničovaly malý dvůr uzavřený na čtvrté straně zdí s vraty. Tato dispozice zůstala zachována i dnes.

 

Foto a text: Bystřec, Eva Ika Anderlová a David Exner

Rekonstrukce na etapy

Evini rodiče si pro víkendové bydlení zrekonstruovali přízemí obytného domu s chlévem. Když se sem v devadesátých letech nastěhovala Ika s tehdejším manželem, provedli v domě další úpravy, aby se jim pohodlně bydlelo. A hlavně využili stodolu. Její velkorysý prostor rozčlenili a vytvořili si zázemí pro svou práci – udělali v ní keramickou dílnu. Aby do ní přivedli hodně světla, nechali do stěn vsadit veliká kovová okna s malými tabulkami a stejně prosklená kovová mřížová vrata, která vyrobil umělecký kovář Standa Horníček. Později k nim přibyla druhá, která prosvětlují oddělený prostor, v němž je sochařský ateliér.

 

Foto a text: Bystřec, Eva Ika Anderlová a David Exner

Proměna dolního domu

„Později přišel na řadu dolní dům, jak říkáme výminku,“ informuje nás Ika. „Původní dělicí příčky byly vybourány, v přízemí částečně otevřeném až do krovu vznikl velký společenský prostor s prosklenou stěnou, která nabízí úchvatný výhled do přírody. V podkroví zatepleném čedičovou vatou a obloženém smrkovými palubkami byly vybudovány dvě ložnice pro oba syny.“ To už tu žila Ika po rozchodu s manželem s kluky sama.

Později došlo na další úpravy bývalého výminku. Starší syn se odstěhoval, mladší má nový pokoj v horním domě, jehož půdu také stačila Ika s partnerem, sochařem Davidem Exnerem, před několika lety přestavět. Nově byla vybudována kuchyně a koupelna, které tu chyběly, schodiště dostalo jiné dřevěné zábradlí s lany a byla rozšířena chodbička v patře. Objekt má etážové vytápění radiátory i jedna kamna.

 

Foto a text: Bystřec, Eva Ika Anderlová a David Exner

Vzdušný a moderní

Přestože výminek není veliký, jeho interiér působí velmi vzdušně. V přízemní společenské místnosti k tomu přispívá prosklená stěna, částečné otevření do krovu a propojení se schodištěm. Dvě podkrovní ložnice nejsou od chodbičky odděleny pevnými stěnami – v jednom případě ji nahrazuje vitrína na keramiku, ve druhém kombinace originálně pomalované příčky se sklem.

Moderní vzhled dávají interiéru použité materiály. Na podlaze ve společenské místnosti je betonová stěrka s šedým nátěrem, některé stěny a komín mají obklad z klinkerových pásků. V podkroví se uplatnily OSB desky, jsou na podlaze, na obkladech a jsou z nich i dveře. Natřené bílou nebo šedou barvou působí zajímavě. Část podlahy v podkrovní chodbičce a šikmou plochu místo části schodiště tvoří kovový rošt.

 

Foto a text: Bystřec, Eva Ika Anderlová a David Exner

Nábytek kontra doplňky

Zařizovací předměty v dolním domku mají střízlivý design a většinou nenápadné barvy, především bílou, šedou, černou. Kuchyňský nábytek ze smrkového masivu a lavici v jídelně vyrobili na míru truhláři Mrázkovi z Bystrce, ostatní vybavení je z prodejny Kosařových v Žamberku. Ale zato doplňky v podobě keramického nádobí, váz, džbánů a podstavců lamp hrají všemi barvami a interiér oživují, stejně tak abstraktní obrazy namalované naší hostitelkou.

 

Foto a text: Bystřec, Eva Ika Anderlová a David Exner

Dříve výminek, dnes galerie

„Celý dům funguje jako výstavní expozice našich keramických děl,“ vysvětluje svou ideu Ika. Má hezký název – galerie „napoli“. Je možné tu uspořádat workshop nebo si objekt i pronajmout na dovolenou. Tato galerie navazuje přes dvorek na stodolu s dílnou, kde vzniká keramika, obrazy a plastiky Iky a Davida. Spojení místa pro život i prostoru na práci považují oba za ideální. Navíc je obklopuje krásná příroda Orlických hor, tak co si víc přát?


Foto a text: Bystřec, Eva Ika Anderlová a David Exner

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek