Chalupa pro lidi, zajíce a jeleny

Markétě stačí ke štěstí málo: péct chleba a dívat se na svoje děti, jak spí na peci. Aby si tenhle sen mohla splnit, postavila chalupu s kachlovými kamny a vyzdobila ji jeleny.

Chalupa, kterou Markéta postavila v Albrechticích v Jizerských horách, stojí v sedmi stech metrech nadmořské výšky. Okolo se zelenají stráně Mariánské hory, Světlého vrchu a Špičáku poseté podobnými staveními. Z terasy před chalupou se Markéta dívá do údolí: „Jizerky znám odmalička z lyžařských výcviků. Když jsme sem s partnerem přijeli před sedmi lety, to už jsme měli děti, vládla krásná bílá zima. Výlet jsme o rok později zopakovali a tak se nám tu líbilo, že jsme se přihlásili do výběrového řízení na koupi pozemků. Jeden jsme získali. I když jsme se později rozešli, myšlenka na chalupu mě neopustila. Vysnila jsem si, že v ní bude pec, ve které budu péct chleba, a že tu budu mít spoustu jelenů!“

 

Inspirace z časopisu

„Sbírala jsem inspiraci v časopisu Chatař chalupář, kde mě zaujala chalupa manželů Novotných v Lysečinkách. Byla jsem se u nich podívat, překvapilo mě, jaká je to z Prahy dálka!“ směje se paní domu. „Moc jim však děkuji.“ Následovala další setkání s dobrým koncem. „Velké štěstí jsem měla, že jsem potkala inženýra Franců, projektanta, který Jizerkám rozumí. Všechny moje nápady dal na papír a doporučil místní firmy,“ říká Markéta, která byla nejen investorem, ale i hlavním organizátorem. Na všechny práce najímala lidi a Ing. Franců dohlížel.

Chalupu o rozměrech 12 x 8 metrů, která vypadá jako poloroubená, tvoří sendvič obložený z obou stran dřevem. Konstrukce je tak stabilní. „Hrubou stavbu dělali tesaři z firmy Tesařství ŽAKO z Jablonce nad Nisou. Sádrokartony v podkroví montovala místní firma pana Neumanna. Je to zručný řemeslník a má smysl pro detail. Jeho lidi odvedli precizní práci. Výsledek je nádherný!“ rozplývá se Markéta. „Sádrokarton tvoří perfektní pozadí pro trámy na stropě.“
Chalupářka jmenuje další řemeslníky: „Pak přišel pan Zajíček, kterého mi doporučili Novotní. S ním spolupracuji dosud. Dělal vnitřní obložení, schody, dveře, obložení oken a některé kusy nábytku a vybavení. Okna jsem však objednala jinde. Vyráběla je další místní firma, na radu pana Franců to jsou dřevěná eurookna se špaletou.“

Všechny dřevěné prvky jsou ošetřeny lněným olejem. Markéta věří, že jejich údržba by měla být snazší, než kdyby na dřevu byly lazurovací barvy.

Jeden z jelenů zdobí chalupu z vnější strany

Sauna místo lyžárny

Chalupa se stavěla v roce 2014 a byla hotová za 1,5 roku. „Šlo by to i rychleji, ale takhle to bylo na pohodu,“ usmívá se majitelka a provádí nás po stavení. Vstupní dveře jsou na severní straně. V široké chodbě zaujme podlahová krytina, kterou tvoří praktická šedá dlažba značky Villeroy & Boch, v části, kde se dá předpokládat pohyb v botách. Ale již před schody do podkroví je podlaha dřevěná, stejně jako v dalších obytných prostorách. Vlevo je přístěnek, v horských chalupách obvykle sloužící na odkládání lyží. Tady Markéta nechala vybudovat saunu. „Byl to tak hezký prostor, že se sám nabízel! Lyže teď ukládáme do sklípku pod terasou.“

V obývací části světnice trůní kožené sedačky

Saunu stavěla liberecká firma Sauna Projekt CZ. „Přijedou, změří, navrhnou, co by bylo vhodné, a co řeknou, to platí. A ještě jsou rychlí!“ chválí si spolupráci paní domu. Pak upřesňuje, že povrch zařízení je lakovaný a dřevěné obklady stěn jsou ošetřeny lněným olejem Kreidezeit. A jak se návštěvníci sauny zchladí? Jednoduše, z horké místnosti vyběhnou přes krátkou chodbičku, prolítnou dveřmi a jsou ve sněhu…

Kamna s pecí, na které se dá ležet, byla jednou z věcí, o nichž Markéta snila

I ve světnici převládá dřevo

Za schody ve velké chodbě je technická místnost. A následují dvoje dveře. Ty první vedou na toaletu, druhé do světnice, která zaujímá největší plochu přízemí. Slouží jako kuchyně, jídelna a obývák. Jednotlivé zóny rozdělují velká kachlová kamna s pecí, na které se dá ležet. Jsou dílem rodinné firmy Krby kamna Székely. „Dcera nakreslí návrh a tatínek podle něj staví,“ sděluje svou zkušenost Markéta. Kamna stojí proti dveřím na terasu.

Kromě barvy dřeva je ve světnici použita jen červená a zelená

Světnice je rozlehlá, vzdušná a vládne v ní dřevo. Z něho je prkenný obklad stěn, záklopový strop i podlaha. Na ní majitelka nešetřila, dodala ji pražská firma Barkotex. Je lepená z dubových prken, pod nimi je elektrické podlahové topení. Markéta vysvětluje, že topné spirály leží pod všemi podlahami v přízemí a v podkroví jsou radiátory. „Prioritou bylo snadné ovládání, které zvládne ženská,“ zdůrazňuje a vysvětluje, která kamna na co slouží.
„Kachlová kamna mají krbovou vložku, oheň je vidět ze sedací soupravy a nahoře na peci se dá spát. Červená kamínka Nordica jsem chtěla na pečení chleba, ale ukázalo se, že moc hřejí. Topím v nich jen v zimě. Radiátory v patře jsou napojeny na elektrický kotel ukrytý v technické místnosti. Jde ovládat na dálku a jsou z něj rozvedeny dva okruhy – pro přízemí a patro.“

Sauna vznikla v místě, ve kterém se obvykle uskladňují lyže

Nábytek je kombinací hotových kusů z IKEA a zakázkové výroby pana Zajíčka. Například dolní skříňky kuchyňské linky jsou švédské produkce, horní už jsou originálem zhotoveným ve firmě Ná-byteček u Jaroměře. Výhodou zakázkové výroby je, že si můžete naporoučet prvky, které v žádném obchodě s nábytkem neseženete, například bidlo nad kamna, dvířka ke kachlovým kamnům, šuplíky ve zděných nikách a podobně.

Střízlivá barevnost dává vyniknout zařízení koupelny

Jídelní stůl si Markéta dovezla z Rakouska. Je zvláštní, protože desku drží jedna šikmá noha. Od našich jižních sousedů si chalupářka přivezla i drobnosti, které dotvářejí horský ráz. „Rakušané mají velkou tradici v práci s přírodními materiály, jako je dřevo a kámen. Právě u nich jsem se inspirovala všemi jeleny i dalšími zvířaty, která tu vidíte.“ A tak nad stolem jsou pověšené talíře s decentními motivy paroháčů, nad koženou sedačkou visí hodiny kukačky, v chodbě natrefíte na špalek s obrázkem zajíce…

Markétina ložnice ještě čeká na konečnou podobu zařízení

Ložnice a koupelny v podkroví

„Tady se nábytek bude vyměňovat,“ hlásí Markéta v podkroví, kde jsou tři ložnice a dvě koupelny. „Vyrábí ho pan Zajíček.“ Jedna z ložnic je její, v další přebývají obě děti, ve třetí občas přespí někdo z Markétiny rodiny, když přijede na návštěvu.

Před chalupou stojí kovový dřevník, v němž se suší dřevo na topení

Za prohlídku stojí i obě koupelny. Jsou vybaveny sprchovým koutem s podlahou s drobnými valounky. Šedé obklady a dlažba jsou ze stejné série jako podlaha v přízemí, oblázkový obklad Markéta koupila v Hornbachu. Skříňka v její koupelně je ze Sapho a posloužila jako vzor pro obdobný kus nábytku do druhé koupelny, opět dílo pana Zajíčka.

Na terasu z dřevoplastových prken je přístup ze zahrady i ze světnice

A ven, na terasu, do zeleně!

Chalupa uvnitř je krásná, ale z venku je ještě hezčí, protože den je jako malovaný a dá se tedy sedět u stolu na terase, která šikovně vyrovnává svah a nabízí další místo k posezení. „Terasa se stavěla dodatečně. Z důvodu údržby jsem zvolila dřevoplastová prkna. Nemusí se natírat, stačí je jen zamést.“

Projekt posuzovala CHKO Jizerské hory, určila např. sklon střechy

Měkký rozptýlený stín, který na terasu vrhají břízy, sice ke stolu nedosáhne, ale to nevadí. Vzhledem k horskému prostředí tu není takové teplo jako v nížině. Okolní terén je svažitý a chalupa se do něj jen zlehka zakousla. Zmíněné „kousnutí“ je vidět na severní straně, kde stojí opěrná zeď z gabionu. Ostatní strany jsou otevřeny slunci a řádění dětí. „Zdejší pobyty si já i Jasmína a Shaan nesmírně užíváme,“ vyznává se Markéta a upíjí kávu z kvítečkovaného hrnku.

Na jižní straně chalupy jsou dva vikýře a jedno střešní okno. Osvětlují podkrovní ložnice

 

Dveře úplně vlevo vedou k sauně

 

Opěrná zeď z gabionů by měla svah udržet

 

Markéta se svými dětmi, Jasmínou a Shaanem, a s pejskem. Terasa chalupy je situována na jih

 

Z této strany chalupa vypadá jako pravá horská roubenka


Text: Martina Lžičařová; foto: Petr Živný

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek