Růžový džem a sirup

Z okvětních plátků růží si můžete připravit chutné zavařeniny. Nejlépe se hodí takové, které výrazně voní a mají sytou barvu.

Budete potřebovat

Na džem:

  • 1 šálek růžových okvětních lístků
  • 500 ml vody
  • 500 g želírovacího cukru
  • 1 citron

Na sirup:

  • 1 šálek růžových okvětních lístků
  • 250 ml vody
  • 1 šálek medu

 

1 Růžový džem – omyté růžové lístky dejte do mísy, pokapejte šťávou z 1 citronu a posypte 3 lžícemi cukru. Promíchejte a lístky jemně pomačkejte, aby změkly a uvolnily vonné silice a barvu. Nechte asi 10 minut stát a pak zalijte vodou a opět nechte zhruba 1 hodinu louhovat. Přelijte do hrnce a krátce povařte, až lístky zprůsvitní. Přidejte želírovací cukr, a ještě krátce povařte, dokud džem nezhoustne. Také můžete lístky cedníkem vybrat a připravit jen rosol. Horký naplňte do skleniček s patentním uzávěrem.

2 Růžový sirup – okvětní lístky růže dejte do sklenice, zalijte vodou, zakryjte a nechte 24 hodin louhovat. Poté sceďte a výluh krátce povařte. Nechte trochu zchladnout a pak smíchejte s medem.


Další články

Netradiční zeleninová jídla

Netradiční zeleninová jídla

Máte chuť vyzkoušet v našich krajích méně obvyklé, a přece výborné zeleninové pochoutky? Nechte se inspirovat zahraničními kuchyněmi a recepty s čekankou, artyčoky či fenyklem.

Celý článek

Domácí likéry

Domácí likéry

Ovocné likéry přijdou k chuti v každém ročním období. Udělejte si své vlastní, z ovoce ze své zahrádky. Chuť a vůni těchto dobrot si tak můžete vyladit podle svého jazýčku.

Celý článek

Neodolatelné pochoutky

Neodolatelné pochoutky

Jahody jsou svěží, lákavé svou barvou i vůní. Kdo by jim odolal? Naservírujte si je čerstvé jen tak v misce, jako zdravou svačinku, nebo z nich připravte vynikající dezert.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.