Rozrazily na skalku i do potoka

Rozrazily patří mezi původní evropské druhy. Dají se bez problému pěstovat i v tuzemských podmínkách, přežijí také mrazivé zimy. Zpravidla kvetou modře, proto je kombinujte s barevně kontrastními rostlinami, vedle nichž tento odstín dobře vynikne.

Rozrazil klasnatý (Veronica spicata)

Rozrazil klasnatý se na zahradách pěstuje asi nejčastěji. Jeho dlouhá květenství mívají výšku až půl metru. Tvoří poměrně bohaté trsy, na malé ploše tak mohou najednou rozkvést desítky modrých klasů.

Tip pro pěstování: Tento rozrazil má sice rád slunečné místo, půda ale musí být vlhčí, jinak drobné úzké lístky vadnou a postupně odspodu uschnou.

 

Rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata)

Původní barva rozrazilu rozprostřeného je sice šmolkově modrá, ale pěstovat můžete také nádherné kultivary růžové nebo bílé s modrým nádechem. Rostlina dorůstá jen deseti až patnácticentimetrové výšky.

Tip pro pěstování: Tento rozrazil můžete pěstovat i jako skalničku nebo ho vysadit na okraje záhonů. Nejlépe mu bude na slunných místech.

 

Rozrazil hořcovitý (Veronica gentianoides)

Trvalka vysoká kolem čtyřiceti centimetrů s bohatými pomněnkově modrými květy uspořádanými do klasů. Koupíte však i odrůdy světle modré nebo bílé s kresbou (’Robusta’ a ’Light Blue’).

Tip pro pěstování: Rostlině vyhovuje slunné nebo jen slabě zastíněné místo, půdu potřebuje vápnitou, dobře propustnou a nesmí být příliš vlhká.

 

Rozrazil potoční (Veronica beccabunga)

Tento rozrazil najdete ve vlhkém prostředí v okolí pomalu tekoucích vod, dokáže dokonce růst i částečně ponořený. Od ostatních druhů se liší svými listy – jsou okrouhlé, dužnaté a lesklé, s vroubkovanými okraji.

Tip pro pěstování: Jde o druh vhodný k potůčkům a větším jezírkům, hodí se i na půdy trvale podmáčené, kde se jiným rostlinám moc nedaří.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…