Rozmanité stolky

Odkládací stolek je specifickým kouskem nábytku – využijeme ho všude tam, kde si potřebujeme trvale nebo jen na čas odkládat nejrůznější věci.

Odkládací stolky jsou velice variabilní – mohou mít libovolně velkou desku jakéhokoliv tvaru, jejich výška bývá různá, není dán počet noh (mají-li vůbec jaké – proč ne třeba kolečka?).

Stolek nemusí mít jen jednu desku, pro odkládání věcí je jejich větší počet vítaný. A zásuvka? Proč ne, i do ní se dá něco odložit. Jaké je tedy kritérium pro odkládací stolek? Aby vyhovoval tomu účelu, pro jaký nám má sloužit.

 

Na lampu i knížky

U křesla nebo pohovky využijeme menší stoleček, na který můžeme odložit knihu, noviny, brýle, mobilní telefon, hrneček s kávou. Má-li tu stát i lampička, hodí se stolek s trochu větší horní deskou. Vášnivým čtenářům malý stoleček nestačí, potřebují takový, kam se jim vejde větší zásoba knížek. To nejlépe splní stolek se dvěma nebo více odkladními deskami. Vyrábí se také kombinace stolku s knihovničkou – knížky mohou vyplnit celý prostor pod deskou, kde jsou přehledně srovnané.

Robustní stoleček s výraznou strukturou dřeva se hodí všude (Black Ox)

Stabilní nebo putující

Potřebujeme-li mít po ruce některé věci jen v určitých chvílích, třeba při pletení, šití nebo jiných činnostech, je praktický lehký, snadno přemístitelný stolek. Postavíme si ho, kam a kdy zrovna potřebujeme. Pokud je stolek na místě, kde nepřekáží provozu, a počítáme s tím, že tu zůstane trvale, klidně zvolíme robustnější a těžší kus nábytku.

Obyčejný stolek lze ozvláštnit tapetou nebo látkou se zajímavým vzorem (IKEA)

Stolky na dekorace

Oblíbenými jsou úzké odkládací stolky, přistavené ke stěně. Jejich horní deska často slouží pro dekorace – kromě lampy či svícnu, které plní i praktickou roli, sem aranžujeme vázy s květinami, keramiku, drobné plastiky, různé milé předměty, které chceme mít na očích. Na spodní desku pak odkládáme knihy, časopisy a podobně.

I původně noční stolek dobře poslouží jako odkládací (IKEA)

Jaký tvar a materiál

Odkládací stolek by se měl velikostí i tvarem přizpůsobit našim potřebám, jinak záleží jen na tom, jaký nás zaujme. Může mít desku kulatou, oválnou, hranatou i jinak tvarovanou, stát na subtilních i robustních nohách či kolečkách. Materiálem může být běžné i exotické dřevo, třeba i v kombinaci s kovem, sklem či plastem, a s různou povrchovou úpravou. Stolek nemusí stylově odpovídat ostatnímu zařízení, naopak bude vypadat pěkně, když se bude odlišovat. Pro tento účel se hodí i vzhledově výjimečný, třeba exotický nábytek, který interiér zajímavě oživí.

 

Paletové stolky se skleněnou deskou na kolečkách (House Doctor, prodává Nordic Day)

 

Jednoduchý stolek ve venkovském stylu (Nordic Day)


Text: tvr; foto: www.nordicday.cz, www.ikea.cz, www.blackox.cz, www.sanubabu.cz

Další články

Svícen zdobený mušlemi

Svícen zdobený mušlemi

Z obyčejné plechovky a mušlí, které jste si kdysi přivezli od moře, můžete snadno vykouzlit svícen, díky kterému budete mít přímořskou atmosféru každý den doma…

Celý článek

Sejte ředkvičky a špenát

Sejte ředkvičky a špenát

Konec léta a podzim jsou v zeleninové zahradě obdobím sklizně. Ale stále můžete vysévat druhy s krátkou vegetační dobou, které ještě do příchodu silnějších mrazů stačí vyrůst – například ředkvičky či špenát.

Celý článek

Rajčata a bazalka

Rajčata a bazalka

Sladkokyselá chuť rajčat se báječně doplňuje s kořenitou bazalkou. Není proto divu, že tuto kombinaci najdeme v mnoha vynikajících receptech. Vyzkoušejte některé z nich.

Celý článek

Svícen s kameny

Svícen s kameny

Máte rádi kameny? Použijte je na výrobu jednoduchého, a přitom velmi dekorativního svícnu. Umístěte je do skleněné vázy nebo obyčejné velké sklenice od okurek. Uvidíte, jakou bude dělat parádu.

Celý článek

Přečtěte si

Staré věci, krásné věci

Staré věci, krásné věci

www.chatar-chalupar.cz

Kdysi v tomto objektu žili benediktýnští mniši. Krajina kolem Windachu v Horním Bavorsku byla pro klidný život naplněný rozjímáním jako stvořená. Na počátku 21. století ale byla ze stavení už opuštěná ruina. Záchrana přišla v hodině dvanácté.

Záhony se zásaditou půdou

Záhony se zásaditou půdou

www.floranazahrade.cz

Půda se zásaditou reakcí, která má pH vyšší než 7, se objevuje v lokalitách s vápencovým podložím. Pokud takové podmínky na zahradě máte, vysaďte sem rostliny, které z takového prostředí pocházejí. Bude se jim dařit a krásně pokvetou, zvlášť pokud opět zvolíte hlavně žluté odstíny.