Rozmanité stolky

Odkládací stolek je specifickým kouskem nábytku – využijeme ho všude tam, kde si potřebujeme trvale nebo jen na čas odkládat nejrůznější věci.

Odkládací stolky jsou velice variabilní – mohou mít libovolně velkou desku jakéhokoliv tvaru, jejich výška bývá různá, není dán počet noh (mají-li vůbec jaké – proč ne třeba kolečka?).

Stolek nemusí mít jen jednu desku, pro odkládání věcí je jejich větší počet vítaný. A zásuvka? Proč ne, i do ní se dá něco odložit. Jaké je tedy kritérium pro odkládací stolek? Aby vyhovoval tomu účelu, pro jaký nám má sloužit.

 

Na lampu i knížky

U křesla nebo pohovky využijeme menší stoleček, na který můžeme odložit knihu, noviny, brýle, mobilní telefon, hrneček s kávou. Má-li tu stát i lampička, hodí se stolek s trochu větší horní deskou. Vášnivým čtenářům malý stoleček nestačí, potřebují takový, kam se jim vejde větší zásoba knížek. To nejlépe splní stolek se dvěma nebo více odkladními deskami. Vyrábí se také kombinace stolku s knihovničkou – knížky mohou vyplnit celý prostor pod deskou, kde jsou přehledně srovnané.

Robustní stoleček s výraznou strukturou dřeva se hodí všude (Black Ox)

Stabilní nebo putující

Potřebujeme-li mít po ruce některé věci jen v určitých chvílích, třeba při pletení, šití nebo jiných činnostech, je praktický lehký, snadno přemístitelný stolek. Postavíme si ho, kam a kdy zrovna potřebujeme. Pokud je stolek na místě, kde nepřekáží provozu, a počítáme s tím, že tu zůstane trvale, klidně zvolíme robustnější a těžší kus nábytku.

Obyčejný stolek lze ozvláštnit tapetou nebo látkou se zajímavým vzorem (IKEA)

Stolky na dekorace

Oblíbenými jsou úzké odkládací stolky, přistavené ke stěně. Jejich horní deska často slouží pro dekorace – kromě lampy či svícnu, které plní i praktickou roli, sem aranžujeme vázy s květinami, keramiku, drobné plastiky, různé milé předměty, které chceme mít na očích. Na spodní desku pak odkládáme knihy, časopisy a podobně.

I původně noční stolek dobře poslouží jako odkládací (IKEA)

Jaký tvar a materiál

Odkládací stolek by se měl velikostí i tvarem přizpůsobit našim potřebám, jinak záleží jen na tom, jaký nás zaujme. Může mít desku kulatou, oválnou, hranatou i jinak tvarovanou, stát na subtilních i robustních nohách či kolečkách. Materiálem může být běžné i exotické dřevo, třeba i v kombinaci s kovem, sklem či plastem, a s různou povrchovou úpravou. Stolek nemusí stylově odpovídat ostatnímu zařízení, naopak bude vypadat pěkně, když se bude odlišovat. Pro tento účel se hodí i vzhledově výjimečný, třeba exotický nábytek, který interiér zajímavě oživí.

 

Paletové stolky se skleněnou deskou na kolečkách (House Doctor, prodává Nordic Day)

 

Jednoduchý stolek ve venkovském stylu (Nordic Day)


Text: tvr; foto: www.nordicday.cz, www.ikea.cz, www.blackox.cz, www.sanubabu.cz

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek