Rozmanité stolky

Odkládací stolek je specifickým kouskem nábytku – využijeme ho všude tam, kde si potřebujeme trvale nebo jen na čas odkládat nejrůznější věci.

Odkládací stolky jsou velice variabilní – mohou mít libovolně velkou desku jakéhokoliv tvaru, jejich výška bývá různá, není dán počet noh (mají-li vůbec jaké – proč ne třeba kolečka?).

Stolek nemusí mít jen jednu desku, pro odkládání věcí je jejich větší počet vítaný. A zásuvka? Proč ne, i do ní se dá něco odložit. Jaké je tedy kritérium pro odkládací stolek? Aby vyhovoval tomu účelu, pro jaký nám má sloužit.

 

Na lampu i knížky

U křesla nebo pohovky využijeme menší stoleček, na který můžeme odložit knihu, noviny, brýle, mobilní telefon, hrneček s kávou. Má-li tu stát i lampička, hodí se stolek s trochu větší horní deskou. Vášnivým čtenářům malý stoleček nestačí, potřebují takový, kam se jim vejde větší zásoba knížek. To nejlépe splní stolek se dvěma nebo více odkladními deskami. Vyrábí se také kombinace stolku s knihovničkou – knížky mohou vyplnit celý prostor pod deskou, kde jsou přehledně srovnané.

Robustní stoleček s výraznou strukturou dřeva se hodí všude (Black Ox)

Stabilní nebo putující

Potřebujeme-li mít po ruce některé věci jen v určitých chvílích, třeba při pletení, šití nebo jiných činnostech, je praktický lehký, snadno přemístitelný stolek. Postavíme si ho, kam a kdy zrovna potřebujeme. Pokud je stolek na místě, kde nepřekáží provozu, a počítáme s tím, že tu zůstane trvale, klidně zvolíme robustnější a těžší kus nábytku.

Obyčejný stolek lze ozvláštnit tapetou nebo látkou se zajímavým vzorem (IKEA)

Stolky na dekorace

Oblíbenými jsou úzké odkládací stolky, přistavené ke stěně. Jejich horní deska často slouží pro dekorace – kromě lampy či svícnu, které plní i praktickou roli, sem aranžujeme vázy s květinami, keramiku, drobné plastiky, různé milé předměty, které chceme mít na očích. Na spodní desku pak odkládáme knihy, časopisy a podobně.

I původně noční stolek dobře poslouží jako odkládací (IKEA)

Jaký tvar a materiál

Odkládací stolek by se měl velikostí i tvarem přizpůsobit našim potřebám, jinak záleží jen na tom, jaký nás zaujme. Může mít desku kulatou, oválnou, hranatou i jinak tvarovanou, stát na subtilních i robustních nohách či kolečkách. Materiálem může být běžné i exotické dřevo, třeba i v kombinaci s kovem, sklem či plastem, a s různou povrchovou úpravou. Stolek nemusí stylově odpovídat ostatnímu zařízení, naopak bude vypadat pěkně, když se bude odlišovat. Pro tento účel se hodí i vzhledově výjimečný, třeba exotický nábytek, který interiér zajímavě oživí.

 

Paletové stolky se skleněnou deskou na kolečkách (House Doctor, prodává Nordic Day)

 

Jednoduchý stolek ve venkovském stylu (Nordic Day)


Text: tvr; foto: www.nordicday.cz, www.ikea.cz, www.blackox.cz, www.sanubabu.cz

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Výzdoba s vůní jehličí

Výzdoba s vůní jehličí

I jediná smrková, borová či jedlová větvička disponuje onou nenahraditelnou ingrediencí, která přičaruje do našich příbytků kouzlo Vánoc. Zakomponování do sváteční výzdoby je tak sázkou na jistotu.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…