Půvab okrasných travin

Chcete, aby byla vaše zahrada krásná po celý rok? Nezapomeňte na okrasné trávy. Můžete si vybrat od nízkých, hodících se pro pokryv půdy, až po několik metrů vysoké dominanty.

Pěstování okrasných trav je jednoduché. To ovšem platí jen tehdy, pokud si vyberete správný druh. Jestliže sáhnete po těch nejméně náročných, nemusíte je ani zalévat, ani hnojit. Navíc bývají většinou i odolné vůči chorobám a škůdcům. Ačkoliv i zde najdete výjimky. Některé druhy, patří mezi ně například metlice trsnatá (Deschampsia caespitosa), bývají napadány rzí travní. Té lze ovšem zamezit postřikem vhodným fungicidem, musíte ho však provést včas. Silně napadené rostliny poznáte podle žlutého zbarvení listů, takže vypadají, že schnou. Ostatní druhy vyžadují jedinou péči – řez, který ovšem ponechte až na jaro, kdy začínají rašit nové listy. Pokud byste je odstranili už na podzim, ochudili byste se o krásnou podívanou, kterou tyto rostliny nabízejí při prvním sněhu a námraze. Víte, jak je v zahradě používat?

 


Zajímavý kontrast

Jemná textura trav vytváří zajímavý kontrast a dobře tak doplňuje trvalky s většími květy. Okrasné trávy příjemně vyplní prostor mezi jednotlivými druhy.

 


V různých barvách

Během sezony převládají v zahradě odstíny zelené. Na podzim listy většiny keřů opadávají, ovšem například temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa) se barví do růžovo-oranžových ohnivých tónů. Ty krásně vyniknou právě vedle trav, které už v té době bývají okrově žluté.

 


Doplněk jezírek

Nenechte se mýlit nízkými nároky trav na stanoviště. Minimální péče také neznamená, že jsou určeny pouze do suché zeminy na plné slunce. V sortimentu se najdou i takové druhy, které mohou mít kořeny klidně po celý rok pod vodou. Hodí se tak i do půdy vlhké či zamokřené, tedy i do okolí potoků, rybníčků nebo na břehy přírodních jezírek, které nemají dno a stěny pokryté jezírkovou fólií.

 


Do prérijního záhonu

Prérijní záhony jsou díky minimálním nárokům na údržbu stále oblíbenější. A neobejdou se ani bez trav, které zde někdy bývají zastoupeny jen několika vyššími solitéry, jindy zde ale převažují a kvetoucí trvalky je pouze decentně doplňují. Bývají zde většinou zastoupeny druhy vysoké od půl do jednoho a půl metru, které snesou občasné sucho a intenzivní sluneční záření.

 


Nejen do moderních zahrad

Okrasné trávy se hodí prakticky do všech stylů. Zatímco pestrolisté kultivary doplní moderní a okrasné zahrady městského typu, divoce rostoucí druhy se schopností se samy vysévat budou přirozeně působit v přírodních a lesních výsadbách. U divoce rostoucích trav, mezi něž patří třeba třeslice prostřední (Briza media), si ovšem dejte pozor na to, že se vysévají tak intenzivně, že mohou zaplevelit zahradu!

 


Pro půdní pokryv

Nízké rostliny často umožňují vyniknout jiným druhům. Na lemy a do předních částí záhonů se tak hodí některé okrasné trávy rostoucí buď v trsu, nebo s podzemními výběžky. Ty druhé vysazujte pouze tam, kde uhlídáte jejich rozpínavost a nezaplevelí vám celou zahradu.

 


Přírodní zástěny

Vysoké druhy trav dorůstající i do několika metrů zakryjí méně vzhledná zákoutí nebo vytvoří přírodní předěly. Patří mezi ně například ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis), která je dostupná v kultivarech s různým zbarvením listů i květenství. Můžete ji vysadit i jako netradiční náhradu živého plotu, který rozdělí dvě různě pojaté části zahrady. U těchto vysokých druhů však dejte pozor na to, že trsy se mohou rozpadnout nebo rozklesnout. Rostliny proto svažte zahradnickým drátkem nebo přírodním provázkem ještě na podzim.

 


Krása, která se hodí všude

Mezi mnoha druhy okrasných trav najdete i takové, které si poradí s extrémními podmínkami, ať je to například suchá půda na plném slunci nebo naopak stinné a vlhké místo v lesním podrostu. Proto lze tyto rostliny vysazovat jak na extenzivní šikmou střešní zahradu se slabou vrstvou substrátu, tak na mokré zahradní prameniště, kde budou mít po celý rok kořeny ve vodě. Tam, kde nebudete moci pravidelně zalévat, určitě vysaďte jen suchovzdorné rostliny.

Na slunce a do suché půdy:

Kostřava ametystová (Festuca amethystima)
Kostřava sivá (Festuca cinerea)
Kostřava medvědí (Festuca gautieri)
Kostřava stříbrná (Festuca glauca)
Kostřava ovčí (Festuca ovina)
Strdivka největší (Melica altissima)
Dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides)
Pěchava lesklá (Sesleria albicans)
Kavyl péřovitý (Stipa tenuissima)

Na slunce do vlhké půdy:

Ostřice Buchananova (Carex buchananii)
Ostřice chocholatá (Carex elata)
Lalang válcovitý (Imperata cylindrica)
Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis)
Bezkolenec rákosovitý (Molinia arundinacea)
Proso prutnaté (Panicum virgatum)

Do polostínu až stínu a sušší půdy:

Ostřice rusá (Carex flava)
Ostřice převislá (Carex pendula)
Metlice trsnatá (Deschampsia caespitosa)
Bika sněžná (Luzula nivea)
Bezkolenec modrý (Molinia caerulea)
Lipnice širolistá (Poa chaixii)

Do polostínu a vlhčí půdy:

Rákosík japonský (Hakonechloa macra)

 


Text: red; foto: archiv

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek