Okurky na venkovní záhony

Na českých zahradách se okurky pěstují málo – klasickým okurkovým teritoriem bývá skleník, případně fóliovník. Není ale důvod si salátové okurky nevysadit i na volné záhony.

Okurky jsou, jako všechny plodové zeleniny, náročné na výživu, navíc ale ještě potřebují dostatek organické hmoty v půdě. Nejlépe jim vyhovuje záhon na plném slunci, který by měl být zpracovaný do hloubky a obohacený zarytým kompostem (i ne zcela rozloženým). Na jaře se pod kořeny zarývá koňský hnůj, který má za cíl prohřát půdu v oblasti kořenů. Toto opatření ale při pozdějších termínech výsadby není nutné.

Jak připravit záhon

Záhon pro venkovní okurky by měl být i dost velký, alespoň 6–10 m². V chladnějších polohách nebo na místech s nízkými nočními teplotami je na místě jeho překrytí černou textilií. Ta v půdě udrží teplo i vlhkost. Výborně se osvědčuje také mulčování. Spon, do kterého se okurky vysévají (nebo vysazují sazenice), je asi 60 x 60 centimetrů.

Pro přímý výsev na záhony je vhodnější vybrat rané odrůdy, které bez problémů do konce léta dorostou a zaplodí. Dalším kritériem výběru je odolnost proti padlí, které venkovní okurky často sužuje. Mladé sazenice je vhodné zaštípnout zhruba za čtvrtým až pátým květem, aby byly košatější a více kvetly a plodily. Tento zásah lze ale bez problémů provést jen na zahrádce, při polním pěstování nebo na velké ploše se nedělá.

Vybrané odrůdy

‚Cheer F1‘ – velmi raná odrůda, kterou je možné vysadit i po raných bramborách. Má velice dobrý zdravotní stav.

‚Linda F1 MIX‘ – hodí se i pro pozdní výsevy. Kvete jen samičími květy, proto se do osiva přidává i opylovač (mix). Má dobrý zdravotní stav a netrpí padlím.

‚Perseus F1‘ – tato univerzální a výnosná odrůda potřebuje za sucha průběžně zalévat, jinak vytváří lehce nahořklé plody.

‚Markyza F1‘ – jde o polní okurku s dobrým zdravotním stavem, která je tolerantní k napadení padlím a plísní okurkovou.

‚Sprint F1‘ – poloraná a velmi úrodná odrůda s dlouhým obdobím sklizně je přímo určena pro polní pěstování. Je vysoce odolná vůči plísni okurkové.

‚Altaj F1‘ – tato dobře plodící poloraná odrůda má pevné plody s malými semeníky, které nehořknou. Je odolná vůči virové mozaice okurky a padlí okurkovému a je také velice tolerantní k plísni okurkové.

‚Vert petit de Paris‘ – poloraná a velice výnosná a chutná odrůda vytváří krátké plody, které nikdy nežloutnou a jejichž dužnina je křehká a sladká. Je tolerantní vůči virové mozaice okurky a černi okurkové.

Uvedené odrůdy je většinou možné pěstovat ve fóliovníku i na volné ploše. U některých odrůd se v krytých prostorách může ale vyskytnout problém s opylením, což se na volné ploše nestává. I to je výhoda pěstování okurek na záhonech.

Výhody pěstování na záhonech

Nízké náklady – nepotřebujete skleník a odpadají vám i výdaje za nákup roubovaných okurek hadovek.

Nenáročný výsev – polní okurky se většinou nemusejí předpěstovat a vysévají se do hnízd přímo.

Menší podíl práce – polní okurky není třeba vyvazovat, nezbytně nutné není ani zaštipování.

Dlouhá sklizeň – při dobrém počasí plodí okurky až do poloviny října.

Menší nároky na vláhu – okurky lépe kryjí půdu a zabraňují tak odparu z jejího povrchu.

Lepší zdravotní stav – polní okurky nenapadají obávaní nepřátelé skleníkových hadovek – svilušky. Může je postihnout plíseň okurková, proti které je ale snadnější zasáhnout běžnými fungicidy nebo prostředky biologické ochrany. Málo bývají napadány i náhlým vadnutím okurek způsobeným houbami Sclerotinia a Fusarium, které často postihuje hadovky ve skleníku.

Dobří sousedé

Okurky tvoří dobrý ekologický pár s koprem. Stejně dobrým partnerem je pro ně také celer, červená řepa, pór a salát. Vzhledem k charakteru růstu se tyto plodiny vysazují po stranách okurkového záhonu.

Ochrana rostlin

Pokud chcete okurky chránit před padlím ekologickým způsobem, pomůže vám odvar z přesličky, kterým rostliny již od výsadby postřikujte zhruba v týdenních až desetidenních intervalech. Chemickou ochranu můžete provádět klasickým fungicidem, jako je třeba Ortiva, Kumulus WG, pomůže i ekologický postřik Bioan. Proti plísni okurkové můžete použít Dithane DG Neo-Tec, Champion 50 WP, Kuprikol 50, Previcur Energy a další fungicidní přípravky.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek