Psi na jaře a v létě – na co si dát pozor?

Jarní a letní měsíce jsou pro procházky se psím kamarádem ideální. Pohyb v přírodě ale může pro domácího chlupáče znamenat i nečekaná rizika. Která to jsou a jak se jim vyhnout?

Nedostatečná fyzička – Nečekejte, že po zimním odpočinku bude pes okamžitě na vrcholu svých fyzických sil. K jeho oblíbeným venkovním aktivitám se vracejte postupně, začněte krátkým proběhnutím, výlety, než si pes opět zvykne na více pohybu.

Pylová alergie – Stejně jako lidé, také psi mohou trpět sezónními alergiemi. Běžnými alergeny u zvířat jsou prach, plíseň a pyly, přičemž mezi alergické projevy patří kýchání, kašlání, nadměrné škrábání, olizování nebo kousání. Pokud máte podezření, že vašeho domácího mazlíčka trápí alergie, poraďte se s veterinářem, který určí vhodnou léčbu.

Vysoké teploty – Aby se váš domácí mazlíček při dovádění venku nepřehřál, zajistěte mu přístup k čerstvé vodě a stinné místo, kde se bude moct ochladit. V žádném případě nenechávejte zvíře bez dozoru v autě, ani na pár minut.

Otravní parazité – Prevence proti vlasovci psímu, blechám a klíšťatům je důležitá hlavně v teplých měsících, kdy je výskyt parazitů nejvyšší. Nezapomeňte svého zvířecího mazlíčka zkontrolovat po procházce v lese nebo v trávě, jestli si s sebou domů nepřinesl klíště.

Louže nejsou pitné – Jarní přeháňky přinášejí louže. Nedovolte svému pejskovi pít stojatou vodou z kaluží nebo jezírek. Taková voda může vyvolat gastrointestinální potíže nebo ještě závažnější zdravotní problémy, jako je leptospiróza, bakteriální infekce způsobující kritické poškození ledvin a jater.

Zvířata ve volné přírodě – Vy a vaši domácí mazlíčci nejste jediní, kdo si užívá teplého počasí. Jestřábi, lišky a další volně žijící zvířata opouštějí své zimní brlohy a často se vydávají na lov potravy. Menší psi by se neměli pohybovat venku bez dohledu, dokonce ani ve městě, protože nikdy nevíte, co se pohybuje na obloze nebo za plotem. Divoká zvířata také mohou být nositelé virů, které se mohou kousnutím přenést i na vaše zvíře.


Zdroj: www.radaveterinare.cz

Další články

Levandulová inspirace

Levandulová inspirace

Milujete levanduli? Pusťte se do jejího pěstování, nebo si ji pořiďte sušenou. Je krásná, pomůže vám relaxovat a navodit pocit klidu a pohody.

Celý článek

Namnožte si levanduli

Namnožte si levanduli

Pečovat o levanduli zvládne každý. Můžete si ji vypěstovat ze semínek, nebo jednodušeji z takzvaných řízků. Poradíme vám, jak na to.

Celý článek

Věnec z kulatých bodláků

Věnec z kulatých bodláků

Bělotrn modrý, kterému se také říká kulatý bodlák, roste běžně na loukách, ale pěstuje se i jako okrasná trvalka. Kvete od července do září, a tak si ještě ne zcela rozkvetlé modrofialové květy nezapomeňte nasušit, abyste si z nich mohli vytvořit pěkný věnec.

Celý článek

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Chystáte se na dovolenou k moři? Pokud zamíříte do Portugalska, pak se nejspíš setkáte se zdejším tradičním řemeslem – zpracováním korku. Co všechno se z něj dá vyrobit? Vydejte se s námi na výlet.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.