Průhledné mýdlo z mýdlové hmoty

Výroba mýdel z mýdlových hmot je snadná, a přitom velmi kreativní činnost. Můžete experimentovat s různými druhy hmot, barvami, vůněmi a tvary. Ukážeme si, jak na to.

Existují různé druhy mýdlových hmot –průhledné, poloprůhledné i neprůhledné. Mohou obsahovat různé prospěšné přísady, třeba bambucké máslo či jiné zdravé oleje, africké černé mýdlo, abrazivní přísady jako ovesné vločky, oslí nebo kozí mléko a podobně.

My budeme pracovat s transparentní mýdlovou hmotou a s hmotou obsahující bambucké máslo. Mýdlová hmota s bambuckým máslem je neprůhledná, krémově bílá s neutrální vůní, má rostlinný základ, je možné ji barvit a navonět parfémy nebo silicemi. Bambucké máslo má vynikající účinky na pokožku. Je známé svými zklidňujícími a změkčujícími vlastnostmi. Vysoký obsah glycerinu v mýdle zabezpečuje vynikající hydrataci a zanechává na pokožce příjemný pocit.

Transparentní mýdlová hmota má také rostlinný základ, je průhledná a díky této vlastnosti z ní lze vyrábět mýdla, ve kterých jsou zalité různé dekorace, bylinky nebo jako v našem případě odlitky z neprůhledných mýdlových hmot nebo ze hmot jinak zabarvených. Mýdla z transparentní hmoty se ve vodě dobře rozpouštějí a hodně pění. Stejně jako neprůhlednou mýdlovou hmotu ji lze dobře barvit i navonět.

K navonění mýdla si zvolte nejlépe esenciální oleje nebo silice. Vybírejte si je nejen podle vůně, ale i podle účinků, které mají různé druhy silic na naše zdraví.

Dále budete potřebovat barvy. Jedná se o speciální barvy do mýdel a kosmetiky. Mohou být tekuté nebo tuhé. Při barvení postupujte opatrně, barvěte raději méně než více.

Jako další dekoraci do mýdla můžete zamíchat sušené květy, my jsme použili květy měsíčku. Krásné jsou také květy levandule, lze použít i různé koření, třeba mletou skořici. Pokud má tato dekorace vlastní aroma použijte silici s odpovídající vůní, aby nedošlo k jejich nežádoucímu míchání.

Všechny potřebné přísady a materiál na výrobu mýdel z mýdlových hot lze koupit na internetu.

 

Mýdla s hvězdicemi

Budete potřebovat

  • transparentní mýdlovou hmotu
  • mýdlovou hmotu s bambuckým máslem
  • sušený květ měsíčku
  • vonnou silici s květinovou vůní
  • oranžovou barvu do mýdel
  • zavařovací sklenice
  • silikonové formičky na led ve tvaru hvězdice (koupíte např. v Ikea)
  • plastové kelímky od jogurtu a pomazánek
  • hrnec
  • lžíce

 

postup

 

1 Hmotu s bambuckým máslem nakrájejte na kostičky. Nakrájenou hmotu vložte do zavařovací sklenice a dejte do vodní lázně.

 

 

2 Vodu ohřejte na teplotu asi 80 °C a mýdlovou hmotu za stálého míchání roztavte. Hmotu podle potřeby obarvěte, nasypte do ní hrst měsíčkových květů a nakonec přidejte vonnou silici. Horkou hmotu nalijte do formiček na led.

 

 

3 Nechte v klidu zatuhnout. Poté mýdlo z formiček vyklepněte.

 

 

4 Nyní nakrájejte transparentní mýdlovou hmotu, dejte ji do sklenice a roztavte podle bodu 2. Jakmile je hmota tekutá, přidejte do ní opět hrst sušených květů, trochu barvy (barva musí být světlejší než barva hvězdic) a nakonec pár kapek esence.

 

 

5 Kelímky postavte na prkénko a vložte do nich hvězdice (spodní částí nahoru). Zalijte je opatrně horkou hmotou. Někde lijte na požadovanou výšku mýdla, jinde jen tak, aby byly hvězdice ponořené.

 

 

6 Zbylou hmotu dobarvěte na sytější odstín a nalijte ji do těch kelímků, které jste zaplnili jen nízkou vrstvou. Hmotu nechte ve formičkách dobře vychladnout. Musí chladnout v klidu, nikam ji nepřenášejte.

 

 

7 Vychladlou hmotu snadno z formiček vyloupnete. Budete mít dva druhy mýdel – jednobarevná a dvoubarevná. Hotová mýdla nechte přes noc odpočinout a poté je zabalte do celofánu nebo igelitu, aby nevyschla.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…