Průhledné mýdlo z mýdlové hmoty

Výroba mýdel z mýdlových hmot je snadná, a přitom velmi kreativní činnost. Můžete experimentovat s různými druhy hmot, barvami, vůněmi a tvary. Ukážeme si, jak na to.

Existují různé druhy mýdlových hmot –průhledné, poloprůhledné i neprůhledné. Mohou obsahovat různé prospěšné přísady, třeba bambucké máslo či jiné zdravé oleje, africké černé mýdlo, abrazivní přísady jako ovesné vločky, oslí nebo kozí mléko a podobně.

My budeme pracovat s transparentní mýdlovou hmotou a s hmotou obsahující bambucké máslo. Mýdlová hmota s bambuckým máslem je neprůhledná, krémově bílá s neutrální vůní, má rostlinný základ, je možné ji barvit a navonět parfémy nebo silicemi. Bambucké máslo má vynikající účinky na pokožku. Je známé svými zklidňujícími a změkčujícími vlastnostmi. Vysoký obsah glycerinu v mýdle zabezpečuje vynikající hydrataci a zanechává na pokožce příjemný pocit.

Transparentní mýdlová hmota má také rostlinný základ, je průhledná a díky této vlastnosti z ní lze vyrábět mýdla, ve kterých jsou zalité různé dekorace, bylinky nebo jako v našem případě odlitky z neprůhledných mýdlových hmot nebo ze hmot jinak zabarvených. Mýdla z transparentní hmoty se ve vodě dobře rozpouštějí a hodně pění. Stejně jako neprůhlednou mýdlovou hmotu ji lze dobře barvit i navonět.

K navonění mýdla si zvolte nejlépe esenciální oleje nebo silice. Vybírejte si je nejen podle vůně, ale i podle účinků, které mají různé druhy silic na naše zdraví.

Dále budete potřebovat barvy. Jedná se o speciální barvy do mýdel a kosmetiky. Mohou být tekuté nebo tuhé. Při barvení postupujte opatrně, barvěte raději méně než více.

Jako další dekoraci do mýdla můžete zamíchat sušené květy, my jsme použili květy měsíčku. Krásné jsou také květy levandule, lze použít i různé koření, třeba mletou skořici. Pokud má tato dekorace vlastní aroma použijte silici s odpovídající vůní, aby nedošlo k jejich nežádoucímu míchání.

Všechny potřebné přísady a materiál na výrobu mýdel z mýdlových hot lze koupit na internetu.

 

Mýdla s hvězdicemi

Budete potřebovat

  • transparentní mýdlovou hmotu
  • mýdlovou hmotu s bambuckým máslem
  • sušený květ měsíčku
  • vonnou silici s květinovou vůní
  • oranžovou barvu do mýdel
  • zavařovací sklenice
  • silikonové formičky na led ve tvaru hvězdice (koupíte např. v Ikea)
  • plastové kelímky od jogurtu a pomazánek
  • hrnec
  • lžíce

 

postup

 

1 Hmotu s bambuckým máslem nakrájejte na kostičky. Nakrájenou hmotu vložte do zavařovací sklenice a dejte do vodní lázně.

 

 

2 Vodu ohřejte na teplotu asi 80 °C a mýdlovou hmotu za stálého míchání roztavte. Hmotu podle potřeby obarvěte, nasypte do ní hrst měsíčkových květů a nakonec přidejte vonnou silici. Horkou hmotu nalijte do formiček na led.

 

 

3 Nechte v klidu zatuhnout. Poté mýdlo z formiček vyklepněte.

 

 

4 Nyní nakrájejte transparentní mýdlovou hmotu, dejte ji do sklenice a roztavte podle bodu 2. Jakmile je hmota tekutá, přidejte do ní opět hrst sušených květů, trochu barvy (barva musí být světlejší než barva hvězdic) a nakonec pár kapek esence.

 

 

5 Kelímky postavte na prkénko a vložte do nich hvězdice (spodní částí nahoru). Zalijte je opatrně horkou hmotou. Někde lijte na požadovanou výšku mýdla, jinde jen tak, aby byly hvězdice ponořené.

 

 

6 Zbylou hmotu dobarvěte na sytější odstín a nalijte ji do těch kelímků, které jste zaplnili jen nízkou vrstvou. Hmotu nechte ve formičkách dobře vychladnout. Musí chladnout v klidu, nikam ji nepřenášejte.

 

 

7 Vychladlou hmotu snadno z formiček vyloupnete. Budete mít dva druhy mýdel – jednobarevná a dvoubarevná. Hotová mýdla nechte přes noc odpočinout a poté je zabalte do celofánu nebo igelitu, aby nevyschla.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Jaro v růžové

Jaro v růžové

Barvy jsou při výběru rostlin velmi důležité. Platí to i pro dřeviny, zvlášť ty kvetoucí na jaře, kdy jiné druhy teprve raší. Pokud máte rádi růžovou a hledáte zajímavý keř do své zahrady, zkuste mandloně nebo lýkovce.

Celý článek

Cizrna 4x jinak

Cizrna 4x jinak

Má spoustu skvělých vlastností – obsahuje hodně bílkovin, málo tuku, pomáhá snižovat cholesterol, a navíc blahodárně působí na nervovou soustavu. Vyzkoušejte ji v našich receptech.

Celý článek

Léčivý i jedovatý břečťan

Léčivý i jedovatý břečťan

Břečťan mají zahradníci rádi, pomáhá jim zakrýt nepěkné zdi. Odedávna se však využívá i jako léčivá rostlina proti kašli a má také silné protizánětlivé účinky.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.