Náušnice se střapcem

Tyto hezoučké náušnice se snadno vyrábějí a s trochou cviku jsou hned hotové. Rozmístění korálků (větší uprostřed, menší po stranách) dodává náušnicím motýlí vzhled.

Budete potřebovat:

  • 8 dílů jemného vlákna na mikro drhání v délce asi 61 cm
  • 2 středové korálky ø 6 mm
  • 80 rokajlových korálků vel. 8
  • 2 dvojité spojovací kroužky ø 10 mm
  • 2 afroháčky s pružinkou
  • kleště s kulatými čelistmi

postup

1 Připravíme si čtyři vlákna, přeložíme je na polovinu a každé zvlášť přivážeme připevňovacím uzlem (viz foto Připevňovací uzel) ke dvojitému spojovacímu kroužku. Tak získáme osm pracovních pramenů.

 

2 Odpočítáme si čtyři vlákna zleva a od levého krajního vlákna uvážeme dvě řady diagonálního žebrového uzlu (viz foto Uzel žebrový – diagonální). Potom celý postup zopakujeme se čtyřmi vlákny na pravé straně, opět začínáme s krajním vláknem – tentokrát pravým.

 

3 Vezmeme jeden středový korálek o průměru 6 mm a navlékneme ho na dvě prostřední vlákna (tj. z každé čtveřice po vláknu).

 

4 Na levé krajní vlákno navlékneme devět rokajlových korálků velikosti 8, na vedlejší vlákno sedm a na další vlákno čtyři korálky.

 

5 Stále pokračujeme se čtveřicí vláken na levé straně a uvážeme dvě řady diagonálního žebrového uzlu, začínáme vázat se čtvrtým vláknem zleva.

 

6 Zopakujeme kroky 4–5 s pravou stranou náušnice, jen prohodíme směr navlékání korálků a vázání uzlů.

 

7 Všech osm vláken svážeme dohromady obyčejným uzlem (viz foto Obyčejný uzel).

 

8 Přebývající vlákna zastřihneme. Celý proces zopakujeme s druhou náušnicí. Náušnice dokončíme tak, že k dvojitému spojovacímu kroužku kleštěmi připevníme afroháček. Postupujeme stejným způsobem, jakým bychom připojovali spojovací kroužek.


Použité uzly


Připevňovací uzel


Obyčejný uzel


Uzel žebrový – diagonální


Více inspirace najdete v knize Mikro macramé

Ponořte se do kouzelného světa drhaných šperků. Kniha Jenny Townleyové vám bude skvělým průvodcem. Jelikož každý z nápaditých doplňků bude originál, můžete si být jistí, že přesně takovéto šperky nebude nosit nikdo jiný. Čekají na vás půvabné náramky, náhrdelníky, přívěsky i náušnice. Nabídneme vám jednoduché uzlované výrobky, jaké zvládne začátečník, ale i modely s pokročilejšími vzory, efektně kombinující uzly s nádhernými korálky.
Na začátku se naučíte vázat všechny potřebné uzly. Jednotlivé fáze tvorby každého šperku pak doprovází srozumitelný popis. Podrobné fotografie postup přehledně ilustrují a můžete se též potěšit a inspirovat pohledem na dokončené dílo. Najdete tu vše, co potřebujete vědět, abyste se mohli pustit do práce.
Vydala Metafora


Dokonalé dvojnice
Pro začátečníka je nesmírně složité vyrobit dvě naprosto identické náušnice. Ale nebuďte na sebe příliš přísní – náušnice se přece nikdy nenosí těsně vedle sebe.

 


Text a foto: Metafora

Další články

Barevné kytičky ze šišek

Barevné kytičky ze šišek

Šišky nasbírané v lese lákají ke tvoření. Zkuste si z nich vyrobit třeba barevné kvítky a použít je pro vytvoření pestré zahrádky. Zarámujte ji a máte krásnou dekoraci do dětského pokoje.

Celý článek

Mokré filcování na šabloně

Mokré filcování na šabloně

Filcovat, tedy zpracovávat vlnu do podoby plsti, můžete buď suchou nebo mokrou cestou. V tomto dílu našeho seriálu se naučíte vytvořit metodou mokrého filcování originální kabelku.

Celý článek

Přečtěte si

Úbislavice

Úbislavice

www.chatar-chalupar.cz

Cestou od Jičína směrem k Nové Pace odbočte před obcí Rumchalpa doleva. Objevíte Úbislavice a jejich osady a můžete obdivovat roubené podkrkonošské chalupy, některé s bohatě vyřezávanými štíty.

Podkroví s jasnými souvislostmi

Podkroví s jasnými souvislostmi

www.peknebydleni.cz

Kde bychom chtěli bydlet? Naše představy se různí, ale určitě můžeme sestavit pomyslnou hitparádu nejžádanějších míst. Na jednom z nejvyšších stupňů by se zřejmě ocitlo bydlení v rodinném domě. O vedoucí pozici by se ale se stejnou úspěšností ucházel i další velmi vyhledávaný typ bydlení – půdní vestavba.

Mlýn, kde se dobře žije

Mlýn, kde se dobře žije

www.chatar-chalupar.cz

Opuštěný mlýn, který na svém místě stál už v osmnáctém století, koupili Vlaďka a Josef Tomáškovi před šesti lety. Hned se pustili do jeho oprav a již za dva a půl roku zde oslavili první Vánoce.