Přírodní pomocníci proti kašli

Jitrocel, divizna, podběl či slézy patří k nejúčinnějším bylinám, které pomohou s léčbou kašle a dýchacích potíží. Dejte jim přednost před přípravky z lékárny.

Divizna velkokvětá

Verbascum densiflorum

Mezi léčivé druhy se řadí divizny velkokvětá a sápovitá. Zatímco první má listy šedavé s hustými chloupky a žlutými květy, druhou poznáte podle tmavě zelených a méně plstnatých listů a červených středů a blizen květů. Obě obsahují slizové látky a saponiny, které podporují rozpouštění hlenu.

Pěstování: Divizny nejčastěji rostou na suchých a slunečných místech, jako jsou kamenité stráně, náspy, výsypky a podobná místa. Pěstovat se dají i na zahradě. Jde o nápadnou a velmi pěknou dvouletku. Je to i praktické pro sběr, protože květy se doporučuje trhat zrána, nejlépe denně, nesmějí se zapařit ani pomačkat. Suší se nejlépe na proutěných ošatkách a stále si musejí zachovat svou žlutou barvu.

Využití: Z květů se připravuje čaj i zastudena vyráběný nálev, který se musí louhovat alespoň hodinu – květy můžete pro snadnější uvolňování slizových látek i rozmělnit v hmoždíři. Přípravky z divizny vždy přečistěte přes husté plátno nebo filtrační papír – jemné chloupky na květech mohou naopak ke kašli dráždit.

 

Jitrocel kopinatý

Plantago lanceolata

foto: Shutterstock

Jitrocelů roste více druhů, léčivý poznáte podle dlouhých listů s podélnou žilnatinou. Tvoří přízemní růžice a kolmo nahoru vystupující květenství s dokola trčícími prašníky. Listy obsahují slizové látky s antibakteriálním účinkem, které hojí sliznice.

Pěstování: Jitrocel se jako zahradní rostlina nepěstuje, pokud vám u domu vyroste, využijte ho. Běžně ho najdete na vlhčích loukách a v parcích. Mladé listy se mohou sbírat celou sezonu, tedy od května do září, nejlépe v době květu. Na jaře ovšem obsahují nejvíce účinných látek.

Využití: Z jitrocele se připravuje účinný sirup proti kašli, který se osvědčuje hlavně u dětí. Nadrobno pokrájené listy se průběžně vrství do široké sklenice a prosypávají cukrem. Když je láhev plná, přetáhne se plátnem a nechá louhovat asi dva měsíce. Poté se zahřeje na sedmdesát stupňů, prolisuje přes husté sítko a rozlije do tmavých uzavíratelných lahviček. Z čerstvých i sušených listů lze vařit léčivý čaj, který posiluje plicní tkáň a užívat ho lze při každém onemocnění dýchacích cest.

 

Slézy

Malva

foto: Shutterstock

Sléz lesní (Malva sylvestris), sléz přehlížený (Malva neglecta) i proskurník lékařský (Althaea officinalis) patří ke stejné čeledi slézovitých. Jde o trvalky nebo dvouletky, proskurník lze pěstovat i jako okrasnou rostlinu na zahradě. Pocházejí ze Středomoří, často je před horkem chrání jemné chloupky.

Pěstování: Slézy najdete na okrajích luk a cest, proskurník se pěstuje nejčastěji jako dvouletka na vlhčích místech. Pozor, zahradní kultivary proskurníku topolovky a slézů nemají léčivé vlastnosti. Jako byliny se využívají nejen květy, ale i mladé listy, u proskurníku dokonce také kořen. Právě ten je na slizové látky velmi bohatý. Květy a listy se sbírají denně v pozdním slunném odpoledni, musí být zcela čisté, bez známek napadení rzí nebo hmyzem. Kořeny dvouletých rostlin se vyrývají na podzim.

foto: Shutterstock

Využití: Květy a listy se využívají pro přípravu nálevu za studena, nechávají se louhovat hodinu až dvě. Nevaří se, stejně jako výluh z kořenů proskurníku. Léčivo se užívá při onemocnění horních cest dýchacích, při kašli a chrapotu. Kúra by měla trvat týden, potom je třeba léčbu na stejně dlouhou dobu přerušit. Slizové látky totiž částečně blokují činnost žaludku a střev.

 

Podběl lékařský

Tussilago farfara

foto: Shutterstock

Podběl najdete na vlhkých místech v okolí potoků, roste i podél cest, na výsypkách a rumištích, nevadí mu ani nehostinná místa s jílovitou půdou. Pěstování: Na zahradě není třeba podběl záměrně pěstovat, nasbírejte si ho v přírodě. Nejprve se na jaře – nejčastěji v březnu – objevují květy, listy raší daleko později.

Využití: K léčbě kašle trhejte a sušte mladé čisté listy, nejlépe v dubnu. Neoplachují se, neperou, po jednom se rozloží na nízké lísky a rychle se usuší. Obsahují totiž hodně slizových látek, což zvyšuje riziko plesnivění. Také proto se skladují ve vzduchotěsných nádobách. Květy se k léčbě používají jen málo, obsahují alkaloid pyrrolizidin, který při dlouhodobé konzumaci ničí játra. Takový čaj se doporučuje pít jen asi dva týdny v roce. Z podbělových listů si uvařte čaj nebo je nechte vylouhovat zastudena. Slizové látky v nich obsažené tiší dráždivý kašel a výrazně usnadňují odkašlávání, pomáhají i při ranním kuřáckém kašli.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…