Braňte se nachlazení

Přepadla vás viróza? Rýma, kašel a bolest v krku z nachlazení nejsou nic příjemného, ale naštěstí existují způsoby, jak se jich rychleji zbavit.

Nachlazení může způsobit více než dvě stě různých virů. Příznaky jsou velmi podobné chřipce, s níž bývá onemocnění také často zaměňováno. Většinou však do týdne samo odezní. Důležité je přitom vnímat příznaky a zareagovat správně hned při prvních známkách onemocnění.
První, co při nachlazení pocítíte, bude zřejmě škrábání v krku, vodnatá rýma a kýchání nebo kašel. Někdy je výtok z nosu hustší a zabarvený do žluta či zelena. Může se přidat i slzení očí a mírné zvýšení teploty, kašel, bolesti svalů a hlavy, třesavka apod. Mávnete-li nad prvními příznaky nachlazení rukou, dáte bacilům prostor k dalším neplechám. Velmi brzy si najdou cestu do dalších oblastí organismu a způsobí tam zánět hrtanu, průdušnice, průdušek (bronchitidu), vedlejších nosních dutin (sinusitidu) nebo středního ucha. Většinou nemoc při správné léčbě ustupuje během týdne.

Příznaky a jak je léčit

Nejčastější příznaky nachlazení můžeme snadno rozdělit do tří skupin:
Rýma začíná šimráním v nose a vodovým výtokem. Jestliže se po několika dnech změní v husté bílé, žluté nebo zelené hleny, přidala se k virové infekci ještě infekce bakteriální. Tak to trvá několik dnů, pak se stává tekutina opět průhlednou a potíže pomalu mizí.
Nejrozšířenějším pomocníkem při léčbě rýmy jsou spreje a nosní kapky. Ale pozor! Nosní sliznice si snadno zvyká na chemické stahující látky, které obsahují, a pak bez nich nedokáže sama dobře fungovat. Tyto přípravky je proto dobré užívat jen krátkodobě. Bez rizika jsou kapky s obsahem olejů z borovice, máty peprné, eukalyptu, tymiánu a azulenu (protizánětlivý výtažek z heřmánku zklidňující sliznice) v mandlovém oleji. Čím dál tím oblíbenější jsou, zejména při léčbě dětí, nosní spreje z mořské vody.

Kašel je velmi nepříjemný, a někdy dokonce bolestivý průvodce nachlazení. Nejhorší je, že je vůlí neovlivnitelný. Jde totiž o reflexivní děj, který pomáhá tělu odstranit hlen z dýchacího systému. V lékárnách jsou regály plné přípravků, které můžete koupit bez předpisu a mohou vám ulevit. Má to však jednu podmínku – musíte umět lékárníkovi vysvětlit, jaký kašel máte. Mukolytika či expektorancia totiž usnadňují vykašlávání, a antitusika naopak tlumí suchý a dráždivý kašel, který vás vysiluje. K dostání jsou i přípravky kombinované – usnadňují odkašlávání a zároveň kašel tlumí.

Bolest v krku je známkou zánětu nosohltanu. K dispozici jsou různé, někdy dokonce velmi chutné pastilky. Použít ale můžete i roztoky ke kloktání či spreje. Jestliže nemůžete ani polknout a máte krk oteklý a rudý, pak jde pravděpodobně angínu. Na tu platí antibiotika, která vám samozřejmě musí předepsat lékař.

Nepracujte a nemoc vyležte

Ze všeho nejdůležitější při nachlazení je ale klid na lůžku. Ač se vám to možná zdá zbytečné, pořádně se vypotit, zvlhčovat vzduch v místnosti a řádně pít (nejlépe docela obyčejný lipový čaj s medem a citronem nebo minerálku) je ta nejlepší léčba, kterou vůbec můžete svému organismu dopřát.

Bylinkoví pomocníci

Bez černý
Sambucus nigra

Pomáhá při nachlazení proti kašli a horečce, při zánětech čelních dutin a také při senné rýmě.

Na čaj: 1 lžičku sušených květů zalijte 250 ml horké vody a nechte pod pokličkou táhnout 5 minut. Čaj vypijte co nejteplejší.

Heřmánek pravý
Matricaria chamomilla

Likviduje bakterie a viry a léčí záněty v těle. Pomáhá při rýmě, kašli a bolesti v krku.

Na čaj: Spařte 1 lžičku sušeného heřmánku 250 ml horké vody. Nechte přikrytý táhnout 5 minut.

Jitrocel kopinatý
Plantago lanceolata

Díky obsahu tříslovin, flavonoidů, kyseliny křemičité a dalších látek pomáhá jitrocelový čaj, šťáva či sirup proti kašli. Brzdí záněty, uvolňuje hleny a usnadňuje odkašlávání.

Na čaj: 1 lžičku byliny zalijte 250 ml studené vody a nechte stát aspoň 30 minut. Tím se šetrně uvolní cenné slizovité látky.

Šalvěj luční
Salvia pratensis

Kloktejte čajem ze šalvěje při bolestech v krku.

Na čaj: Zalijte 1 list (čerstvý nebo sušený) 250 ml horké vody a nechte pod pokličkou luhovat 5 minut.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.