Přírodní pomocníci pro zdravou pokožku

Kromě všeobecně známého a hodně využívaného heřmánku najdete na zahradě a v přírodě také další byliny pro zdravou kůži dětí i dospělých. Které to jsou například?

Přeslička rolní

Equisetum arvense

Přesličku v přírodě poznáte snadno, podobá se malým pravidelným stromkům. Tvoří porosty, které se podzemními oddenky šíří do plochy. Nejčastěji ji najdete na místech s chudou půdou, jako jsou navážky. V zahradě se záměrně nepěstuje, v přírodě jde o poměrně hojný druh.

Sběr: U přesličky odstřihněte horní třetinu rostliny, pozor na větvičky s hnědými skvrnami, které jsou projevem napadení cizopasnými houbami. Nejlepší doba pro sběr je v červnu a červenci. Suší se ve stínu.
Využití: Kyselina křemičitá, kterou přeslička obsahuje, je látkou nepostradatelnou nejen pro stavbu kostí a chrupavek, ale i pokožky, nehtů a vlasů. Křemík tělo neumí vyrobit, musí jej získat. Ze zelené nati přesličky se uvolní jen dlouhým vařením, které musí trvat alespoň půl hodiny. Takto připravený čaj se popíjí v několika dávkách přes den. Odvar se dá využívat i pro obklady nečisté pleti, při léčbě omrzlin, bércových vředů a jiných špatně se hojících ran.

 

 

Měsíček lékařský

Calendula officinalis

K oblibě měsíčku přispívá i to, že se velmi snadno pěstuje na zahradě z přímého jarního výsevu. Květy použijete při hojení ran, odřenin či popálenin.

Sběr: Celé květy trhejte během slunného dopoledne, když jsou plně otevřené, a nechte je ve stínu dobře proschnout.
Využití: Měsíček obsahuje karotenoidy, jež potlačují zánětlivé procesy, pomáhají rychlému hojení ran, podporují i odtok lymfy z okolí poranění. Přispívají i k přímé obnově kožních buněk, a proto umožňují hojení rozsáhlých odřenin nebo popálenin. Z byliny se dělá odvar na omývání ran nebo také obklady. Snadná je i domácí výroba léčivé masti na drobná poranění, nehojící se rány nebo jizvy.

 

Bříza bělokorá

Betula pendula

Pro domácí využití se hodí dva druhy břízy – bělokorá a pýřitá. Běžně rostou od nížin až po horské oblasti, najdete je prakticky všude. Léčivé jsou mladé listy a pupeny.

Sběr: Listy se zdrhováním tenkých větviček v dubnu a květnu, suší se ve stínu. Listy břízy bělokoré mají tvar kosočtverce, pýřité připomínají srdce, vždy u nich najdete pilovitý okraj.
Využití: Sušené listy se využívají buď pro přípravu vlasové vody, nebo pro vnitřní pročišťovací kúru. Odvar pomáhá proti pocení nohou, na kožní vyrážky či pro omývání ložisek postižených lupénkou. Silný protizánětlivý efekt mají i mladé pupeny – roztlučou se v hmoždíři, macerují se a připravuje se z nich antibakteriálně působící pleťová voda na pleť s akné.

 

Prha arnika

Arnica montana

S arnikou se setkáte pouze na horách, velké zlatožluté květy vyrůstají na vyšších stvolech a jejich jednotlivé obvodové lístky jsou zakončené typickou trojicí zoubků.

Sběr: Jde o chráněnou rostlinu, a ve volné přírodě ji tedy sbírat nelze, dá se ale pěstovat na zahradě. Potřebuje podklad z rašeliny a vrstvu humusu. Místo by mělo odpovídat horskému prostředí, zvolte tedy chladnější a vlhčí stanoviště, ovšem s dostatkem slunce. Arniku můžete vysadit na kraj vřesoviště nebo velké skalky.
Využití: Z arniky si připravte teplý obklad – dvě čajové lžíce sušených květů přelijte šálkem vody a nechte asi deset minut louhovat – položte ho na postižené místo, překryjte ručníkem a nechte asi půl hodiny působit. Často se využívá i k napařování obličeje při akné.

 

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Levandulové osvěžení

Levandulové osvěžení

Květy levandule nejen krásně voní, ale obsahují i silice, které vám pomohou relaxovat a uvolnit unavené tělo i mysl. Připravte si z nich léčivé, a zároveň osvěžující nápoje.

Celý článek

Krásný a léčivý šeřík

Krásný a léčivý šeřík

Využijte vonnou sílu šeříkových květů naplno a připravte si z nich léčivé přípravky. Můžete si z nich vyrobit například pleťový olej, aromatický čaj nebo si je přidat do relaxační koupele.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.