Přírodní pomocníci na odřeniny a pohmožděniny

Výlety do přírody, sport i pobyt venku může skončit nejrůznějšími odřeninami a pohmožděninami. Pomoci si často můžete hned na místě, když víte, kde a jaké rostliny hledat.

Řebříček lékařský

Achillea millefolium

Bylinu s typickou kořenitou vůní najdete růst prakticky všude na suchých mezích, slunných loukách i podél cest. Spokojí se s chudou kamenitou půdou. Objevuje se i na zahradě, ale záměrně ji pěstuje málokdo, protože je jednoduché ji nasbírat ve volné přírodě.

Sběr a pěstování: Z řebříčku se využívá kvetoucí nať, sklízí se od června až do září. Ideálně za poledne nůžkami odstřihněte vršek rostliny dlouhý kolem dvaceti centimetrů, vybírejte jen plně rozkvetlé okolíky, aby obsahovaly co nejvyšší množství účinných látek. Sušte je rozprostřené na sítech nebo i zavěšené v menších svazcích. Vyhýbejte se podmáčeným stanovištím nebo místům, která jsou hnojená, například kraje polí.

Využití: Řebříček působí výrazně antibakteriálně, proto se využívá pro ošetřování otoků a ran, a to i těch zanícených, které čistí a uzavírá. Hodí se k tomu odvar, který připravíte z čerstvé či sušené kvetoucí nati.

 

 

Kostival lékařský

Symphytum officinale

Účinky kostivalového kořenu jsou tak pozoruhodné, že se dostaly i do starověkých řeckých knih o léčení nejrůznějších nemocí. Jeho latinský název pramení ze slova scelovat, sjednotit. Kromě kořenů lze ale využít i kvetoucí nať. Kostival dobře roste na kyprých vlhčích půdách s dostatkem živin. Jde o trvalku dorůstající do metrové výše s mnoha listy. Kvete krémově bíle nebo fialově, na místě vydrží dlouhá léta. Pozor na záměnu s druhem Symphytum peregrinum, který se nazývá comfrey a využíval se v Anglii jako krmivo pro dobytek nebo nyní častěji jako mulčovací rostlina, nemá však léčivé účinky. Oproti kostivalu lékařskému jsou jeho listy měkčí, méně chlupaté a drsné, rostlina obroste za sezonu i několikrát.

 

Sběr a pěstování: Kostival nejčastěji najdete v okolí vodních toků nebo ve vlhkých listnatých lesích s humózní půdou, která mu vyhovuje. Výborně ale roste i na zahradách, pokud mu dopřejete vhodné místo v mírném polostínu s hlubokou půdou a dostatkem vody. Umí vyrůst i z malých zbytků kořene. Pokud si jej tedy na zahradu jednou vysadíte, bude tam růst prakticky stále. Kořeny se vyrývají na podzim, kdy se oprané nakrájejí na kolečka a ta se suší navlečená na niti, rozložená na ploché misce nebo v sušičce ovoce. Kvetoucí nať i listy se sklízejí celé léto.

Využití: Výjimečné schopnosti pomáhat ke srůstání kostí a hojení tupých poranění má tato léčivka díky vysokému obsahu alantoinu, což je látka podporující vznik nových buněk, tedy i obnovu tkání. V kostivalu najdete i cholin, jenž utěsňuje cévy a brání tak vytékání tkáňového moku, rozšiřuje také kapiláry, čímž umožní dobré prokrvení a hojení. Při poraněních si z kostivalu připravte obklady a přikládejte je na krevní podlitiny a sraženiny, ale i při závažnějších onemocněních, jako je zánět žil, dna, tříštivé zlomeniny, záněty svalů a šlach, křečové žíly a bércové vředy.

 

 

Aloe vera

Tato rostlina je součástí mnoha kosmetických i farmaceutických přípravků. Obsahuje látky zklidňující a léčící pokožku, které podporují její obnovu.

Pěstování: Nenáročný sukulent se bez problémů pěstuje v květináči jako běžné pokojové rostliny. Nejsnadnější se množí z odnoží, které dospělá rostlina tvoří bez problémů. Přes zimu potřebuje jižní okno, od května se dává ven. Prospívá v sušší písčité půdě, v létě se nemusí téměř zalévat, stačí jí déšť a rosa. Nesnáší ale ani slabý mráz, proto se po sezoně musí uklidit do vytápěných místností. Studený skleník, kde se teploty kolísají kolem nuly, pro ni vhodný není.

Využití: Z aloe používáte listy, které ulomíte a vytékajícím gelem přímo potíráte postižené místo. Ošetříte tak drobné popáleniny i menší řezné rány. Naplocho rozříznutými listy, kdy získáte větší léčivou plochu, se potírá i kůže zarudlá od sluníčka. Ošetřit s ní můžete i místa vpichu od hmyzu a škrábance.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek

Pampeliškový sirup: Zapomenutý recept našich babiček

Pampeliškový sirup: Zapomenutý recept našich babiček

Ačkoliv na tuto zářivě žlutou rostlinu nahlížíme spíše jako na plevel, skrývá v sobě spoustu léčivých účinků. Z pampelišek můžete vyrobit nejen víno a čaj, ale i výborný sirup. Poslouží vám jako vynikající sladidlo s vitaminy. Ať už teplý, nebo studený.

Celý článek

Tvořte a bavte se s dubnovou Rozmarýnou

Tvořte a bavte se s dubnovou Rozmarýnou

Máte už dost zimy? Aktuální vydání časopisu Rozmarýna vám umožní naplno si užít jaro. Najdete v něm rozmanité návody a tipy pro jarní tvoření i nápady, jak využít jarní bylinky pro výrobu sirupů, zdravých pokrmů, a dokonce i dekorací a doplňků. Užijte si jaro s Rozmarýnou!

Celý článek