foto Shutterstock

Pozor na přehřátí

Letní vedra mohou být pro zvířata doslova fatální. V extrémním počasí je proto musíme chránit před zdravotními riziky. Přečtěte si, na co dávat pozor.

Zvířata se téměř nemohou potit a organismus ochlazují pouze zrychleným dýcháním, čímž dochází k odpařování vody z jazyka a sliznic tlamy a čenichu. Pokud se nemohou napít, ztráta vody se prohlubuje, dochází k přehřátí, dehydrataci a následně k šokovému stavu, který může končit smrtí. K přehřátí nejvíce inklinují svalnatí bulteriéři, buldoci, rotvajleři apod. a také psi a kočky s krátkou čelistí jako mopsové a peršanky. Velmi riziková jsou i mláďata, malí hlodavci, okrasné ptactvo a zvířata obézní, se srdečními nebo plicními obtížemi.

 

Nebezpečný sluneční žár

Zvíře je na přímém slunci, například uvázané u obchodu, v kleci na terase nebo třeba na vycházce, vystaveno velkému riziku přehřátí. Zanechávejte je jen na stinném místě a vždy s vodou. Jakmile se teplota vzduchu blíží teplotě těla (ta je u psa 38 až 39 °C), či ji dokonce překročí (v autě za horka vystoupá i na 65 °C), je chlazení zrychleným dechem zcela neúčinné a dochází k přehřátí zvířete. Částečnou prevencí jsou okna s protisluneční fólií nebo roletkami. Nejúčinnější je klimatizace, ta však v zaparkovaném zamčeném autě neběží.

 

Vyhněte se aktivitě

Hlavní příčinou přehřátí u psů je fyzická aktivita za horka. Hry i v bazénu, turistiku a delší venčení odložte na chladnější dny nebo časné ráno či pozdní večer. Pokud svého chlupáče potřebujete nutně vyvenčit během vysokých teplot, mějte na paměti, že stačí krátký pobyt na rozpáleném betonu či asfaltu, a neštěstí je na světě. Proto při venčení ve vysokých letních teplotách vezměte raději psa do náruče a přeneste ho na travnatou plochu, kde se může vyvenčit. Využívejte parky a stinná místa, kde je teplota oproti okolí nižší.

 

Pozor na spálené tlapky

Polštářky na psích tlapkách jsou odolné a zvládnou pomalu každý povrch, který jim příroda postaví do cesty. Na rozpálený beton a asfalt jsou však krátké. Není se čemu divit, v létě se asfalt dokáže rozpálit až na 70 °C. Pokud chcete zjisti, jestli je teplota pro pejskovy tlapky bezpečná, položte svoji dlaň na daný povrch alespoň na deset vteřin. Pokud je pro vaši dlaň zem příliš horká, bude nebezpečná i pro psí tlapky. Velký pozor dávejte u štěňátek, která mají extrémně jemné polštářky a snadno se spálí.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Papírové misky na šperky

Papírové misky na šperky

Ze starých novin lze snadno vytvořit lehounké misky, které můžete využít jako praktickou dekoraci. Jak si je na závěr vyzdobíte, je čistě na vaší fantazii.

Celý článek

Nápady na DIY úložná řešení

Nápady na DIY úložná řešení

V každé domácnosti se potýkáme s výzvou, jak efektivně uskladnit naše věci. Máme pro vás inspiraci, jak vytvořit úložná řešení, která nejen udrží vaši domácnost v pořádku, ale navíc je pořídíte levně a chytře.

Celý článek

Čemeřice kvetou i v zimě

Čemeřice kvetou i v zimě

Chcete-li obdivovat rozkvetlou zahradu i v zimě, vysaďte na záhony čemeřice. Stačí, když se teploty dostanou nad nulu – poupata se rozvinou i na sněhu. Pokud se mráz vrátí, jednoduše se zavřou, aby s lepším počasím zase vykvetla.

Celý článek