Nezapomeňte na antiparazitika

Pes nebo kočka se mohou venku snadno nakazit parazity a pak je přenést na ostatní členy domácnosti. Nezapomeňte je proto pravidelně ošetřit a věnujte pozornost i prevenci.

Jaký přípravek vybrat

Mezi antiparazitika počítáme přípravky s odpuzujícím nebo likvidačním účinkem, případně s kombinací obou. Mohou chránit pouze proti vybraným parazitům nebo jsou širokospektrální a chrání zvíře zároveň proti parazitům vnějším i vnitřním. Doba účinnosti se různí, zpravidla bývá jeden až tři měsíce. Většinou je třeba vyzkoušet více typů, než najdeme ten nejvhodnější pro naše zvíře.

 

Speciální obojek

Obojky mají repelentní účinek, který nemá vnějším parazitům dovolit na těle zvířete přistát, natož se usídlit. Problém je, že parazité obecně vyhledávají místa, kde je největší teplo, a tak zatímco hlavu nebo krk obojek spolehlivě ochrání, do třísel či pod ocas už tolik nedosahuje. Pro největší účinnost obojek připínejte tak, aby mezi ním a krkem zvířete byla mezera, u psa se počítá na dva prsty. Obojek nesmí přijít do styku s vodou. Účinnost snižuje časté kartáčování, střihání, ale i línání srsti.

 

Další možnosti

Takzvané spot-on jsou místně aplikované formy přípravků. Patří k nim pipety oblíbené pro snadnou aplikaci. Zatímco spreje bojácnějším psům, a ještě více kočkám způsobují trauma, pipetou lze rychle a tiše vstříknout přípravek na jedno či více míst na kůži. Ale podle zkušenosti veterinářů i chovatelů jsou nejúčinnějším antiparazitikem tablety. Pro prevenci i hubení vnitřních parazitů lze použít rovněž přípravky ve formě pasty, která se lépe zapraví do krmení, a lze ji tak podat i mlsnějšímu zvířátku.
Repelentní účinek mají rovněž šampony a postřiky. Ty můžeme použít i na prevenci či likvidaci parazitů v pelíšcích a dalších místech, kde zvíře lehává, tj. na koberci, případně sedačce nebo posteli.


foto Shutterstock

Další články

Byliny pro péči o ústní dutinu

Byliny pro péči o ústní dutinu

Citlivé nebo zanícené dásně, afty či jiné bolestivé problémy v ústech dovedou nepříjemně potrápit. K jejich léčbě se osvědčila přírodní cesta. Které bylinky vám mohou pomoct?

Celý článek

Rozkvetlá sakura

Rozkvetlá sakura

Baví vás práce s papírem? Z růžového krepového papíru si můžete celkem snadno vyrobit rozkvetlou větvičku sakury a přenést si tak domů něžnou jarní atmosféru.

Celý článek

Svíčka jako dekorace

Svíčka jako dekorace

Můžete je použít jako originální, vlastnoručně vyrobený dárek, nebo si s nimi zkrášlit vlastní interiér. Vytvořte si dekorativní svíčky zdobené sušenými květinami.

Celý článek

Renovovaný srdíčkový závěs

Renovovaný srdíčkový závěs

Některé starší dekorace se časem okoukají, tak proč jim nedat nový vzhled? Zrenovujte je s námi pomocí ubrousků, akrylových barev a plastických motivů. Podívejte se, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Podlahy se vzhledem dřeva

Podlahy se vzhledem dřeva

www.chatar-chalupar.cz

Kvalitní podlaha je základ každého interiéru, kritéria jejího výběru má ale každý trochu odlišná. Zatímco někdo vychází z objektivních požadavků na odolnost povrchu, jiný dává přednost svým pocitům.

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

www.floranazahrade.cz

Už delší čas toužíte po letním vaření ve speciálním zahradním domku, honí se vám hlavou spousta otázek, ale na konzultaci s architektem ještě nedošlo? Nevadí, vyzpovídali jsme zkušeného odborníka za vás.