foto Shutterstock

Nezapomeňte na antiparazitika

Pes nebo kočka se mohou venku snadno nakazit parazity a pak je přenést na ostatní členy domácnosti. Nezapomeňte je proto pravidelně ošetřit a věnujte pozornost i prevenci.

Jaký přípravek vybrat

Mezi antiparazitika počítáme přípravky s odpuzujícím nebo likvidačním účinkem, případně s kombinací obou. Mohou chránit pouze proti vybraným parazitům nebo jsou širokospektrální a chrání zvíře zároveň proti parazitům vnějším i vnitřním. Doba účinnosti se různí, zpravidla bývá jeden až tři měsíce. Většinou je třeba vyzkoušet více typů, než najdeme ten nejvhodnější pro naše zvíře.

 

Speciální obojek

Obojky mají repelentní účinek, který nemá vnějším parazitům dovolit na těle zvířete přistát, natož se usídlit. Problém je, že parazité obecně vyhledávají místa, kde je největší teplo, a tak zatímco hlavu nebo krk obojek spolehlivě ochrání, do třísel či pod ocas už tolik nedosahuje. Pro největší účinnost obojek připínejte tak, aby mezi ním a krkem zvířete byla mezera, u psa se počítá na dva prsty. Obojek nesmí přijít do styku s vodou. Účinnost snižuje časté kartáčování, střihání, ale i línání srsti.

 

Další možnosti

Takzvané spot-on jsou místně aplikované formy přípravků. Patří k nim pipety oblíbené pro snadnou aplikaci. Zatímco spreje bojácnějším psům, a ještě více kočkám způsobují trauma, pipetou lze rychle a tiše vstříknout přípravek na jedno či více míst na kůži. Ale podle zkušenosti veterinářů i chovatelů jsou nejúčinnějším antiparazitikem tablety. Pro prevenci i hubení vnitřních parazitů lze použít rovněž přípravky ve formě pasty, která se lépe zapraví do krmení, a lze ji tak podat i mlsnějšímu zvířátku.
Repelentní účinek mají rovněž šampony a postřiky. Ty můžeme použít i na prevenci či likvidaci parazitů v pelíšcích a dalších místech, kde zvíře lehává, tj. na koberci, případně sedačce nebo posteli.


foto Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek