foto Shutterstock

Nezapomeňte na antiparazitika

Pes nebo kočka se mohou venku snadno nakazit parazity a pak je přenést na ostatní členy domácnosti. Nezapomeňte je proto pravidelně ošetřit a věnujte pozornost i prevenci.

Jaký přípravek vybrat

Mezi antiparazitika počítáme přípravky s odpuzujícím nebo likvidačním účinkem, případně s kombinací obou. Mohou chránit pouze proti vybraným parazitům nebo jsou širokospektrální a chrání zvíře zároveň proti parazitům vnějším i vnitřním. Doba účinnosti se různí, zpravidla bývá jeden až tři měsíce. Většinou je třeba vyzkoušet více typů, než najdeme ten nejvhodnější pro naše zvíře.

 

Speciální obojek

Obojky mají repelentní účinek, který nemá vnějším parazitům dovolit na těle zvířete přistát, natož se usídlit. Problém je, že parazité obecně vyhledávají místa, kde je největší teplo, a tak zatímco hlavu nebo krk obojek spolehlivě ochrání, do třísel či pod ocas už tolik nedosahuje. Pro největší účinnost obojek připínejte tak, aby mezi ním a krkem zvířete byla mezera, u psa se počítá na dva prsty. Obojek nesmí přijít do styku s vodou. Účinnost snižuje časté kartáčování, střihání, ale i línání srsti.

 

Další možnosti

Takzvané spot-on jsou místně aplikované formy přípravků. Patří k nim pipety oblíbené pro snadnou aplikaci. Zatímco spreje bojácnějším psům, a ještě více kočkám způsobují trauma, pipetou lze rychle a tiše vstříknout přípravek na jedno či více míst na kůži. Ale podle zkušenosti veterinářů i chovatelů jsou nejúčinnějším antiparazitikem tablety. Pro prevenci i hubení vnitřních parazitů lze použít rovněž přípravky ve formě pasty, která se lépe zapraví do krmení, a lze ji tak podat i mlsnějšímu zvířátku.
Repelentní účinek mají rovněž šampony a postřiky. Ty můžeme použít i na prevenci či likvidaci parazitů v pelíšcích a dalších místech, kde zvíře lehává, tj. na koberci, případně sedačce nebo posteli.


foto Shutterstock

Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek