foto: Stoklasa

Kočičí strava – na co dávat pozor

Občas mají i naši kočičí mazlíčci chutě na pro ně nezdravá jídla. Na co dávat pozor, abychom jim nepodali stravu, která by jim mohla způsobit zažívací potíže?

I když koupíme přímo kočičí konzervy či granule, nemáme vždy jistotu, že neobsahují alergen, jenž dokáže způsobit trávicí nebo kožní obtíže. Většinou se projeví až po delším čase konzumace. V takových případech bývá nutné přejít na hypoalergenní krmivo. Ne každé zvíře snáší dobře přechod na jinou stravu, nejčastější reakcí je průjem nebo zvracení, čemuž lze předejít postupným převáděním z jednoho krmiva na druhé. Pozor dávejme zejména na starší kočičky. Strava pro seniory od osmi let věku by měla obsahovat dostatek vlákniny a lehce stravitelných bílkovin, protože zažívací ústrojí je pomalejší a zvíře mívá i méně pohybu, který pomáhá k dobré činnosti střev.

 

Pozor na kosti a mléko

Podáváním kostí vystavujeme kočku značnému riziku. Mohou se rozštěpit a způsobit neprůchodnost střev, vařené mohou být příčinou roztržení trávicího systému a syrové vyvolat dávicí efekt. Jistotou je jejich podávání v mleté formě.
Kravské mléko obsahuje pro kočky nestravitelnou laktózu a může jim způsobit velké zažívací potíže. Nelze jím nahradit kočičí mateřské mléko, jež má zcela jiné složení. Pokud chceme občas mourkovi zpestřit jídelníček mléčným výrobkem, sáhneme po kysaných produktech, třeba bílém jogurtu, který už laktózu neobsahuje, nebo mu nalijeme kozí mléko.

 

Čištění žaludku trávou

Chlupy, které kočky spolykají, když si olizováním čistí srst, vytvoří v žaludku smotek, tzv. trichobezoár. Ten může ztvrdnout, zvíře pak ztrácí zájem o potravu, trpí zácpou, dávením po jídle apod. Kočky, které chodí ven, si žaludek přirozeně vyčistí pojídáním trávy, těm domácím musíme kočičí trávu vypěstovat nebo zakoupit vzrostlou v květináči. Jinak hrozí nebezpečí, že kočka začne okusovat pokojové květiny či bylinky, což pro ni může být nebezpečné. Trichobezoáry se také odstraňují podáváním pasty nebo krmiva obsahujícího rozpouštěcí látky. Prevencí je pravidelné česání.

 

Nebezpečné potraviny

Toxická je pro kočky čokoláda, její konzumace může vyvolat zvracení, ale i zástavu srdce. Požití většího množství rozinek, například v pečivu, může vést k selhání ledvin. Zdravotní problémy přivodí kočce také potraviny s obsahem kofeinu, slazené xylitolem, syrová vejce, syrová játra nebo kynuté těsto.


foto: Stoklasa

Další články

Zimní menu pro zahřátí

Zimní menu pro zahřátí

Nejen tlustý svetr a ponožky, ale i něco dobrého do žaludku nás může v zimě příjemně rozehřát. Když navíc zvolíte pokrm s těmi správnými druhy koření, budete se cítit jako u kamen.

Celý článek

Šárka Schmelzerová: Porcelán je zábava i adrenalin

Šárka Schmelzerová: Porcelán je zábava i adrenalin

Věnuje se výrobě originálního autorského porcelánu a svou tvorbou se už dvanáct let také živí, i když přiznává, že to není úplně jednoduché. K bělostnému porcelánu má Šárka Schmelzerová blízko snad i proto, že v kraji, který proslul jeho výrobou, vyrostla. Dílnu má ve Štědré u Žlutic na Karlovarsku.

Celý článek

Papírové misky na šperky

Papírové misky na šperky

Ze starých novin lze snadno vytvořit lehounké misky, které můžete využít jako praktickou dekoraci. Jak si je na závěr vyzdobíte, je čistě na vaší fantazii.

Celý článek