Porcelánová mozaika

Už jste někdy zkoušeli vytvářet mozaiku? Můžete se do toho pustit s námi podle návodu, který jsme pro vás připravili. Zužitkujete při tom například rozbitý talíř s pěkným dekorem.

Mozaika je plošná výzdoba s konkrétním nebo abstraktním vzorem, složená z malých různobarevných kousků kamene, keramiky, skla nebo porcelánu. Tyto kousky se upevňují do měkké omítky, tmelu nebo lepidla. Povrch nástropních nebo nástěnných mozaik bývá povoskován.

Počátky mozaiky jsou známé z Mezopotámie z doby 4. tisíciletí před naším letopočtem. Ukázky těchto prací je dnes možné vidět v Berlíně v muzeu Pergamon. Technika mozaiky se velmi rozvinula v antice od 6. století před naším letopočtem. Asi nejznámější jsou dochované mozaiky v Pompejích.

Ze středověku známe například monumentální skleněné mozaiky s figurálními motivy na zdech a klenbách starokřesťanských bazilik v Římě, v Jeruzalémě, v Betlémě a později v chrámech a kostelích v Raveně a na Sicílii. Výrobou skla na mozaiky prosluly Benátky. Nádherné mozaiky můžeme vidět v bazilice svatého Marka.

V renesanci se proslavila florentská mozaika z kousků barevných mramorů a polodrahokamů. V jižním Španělsku zase byl znát vliv nádherné arabské mozaiky z glazované keramiky.

V období klasicismu byla mozaika používána na stolky a kabinety, zvláště oblíbená byla v Římě.

Asi nejznámějším umělcem, používajícím mozaiku v 19. a 20. století, byl Španěl Antoni Gaudí. Jeho secesní architektura byla zdobená mozaikami převážně z keramických a porcelánových střepů. Inspirujme se jeho prací a vytvořme mozaiku na dřevěném podnose právě z rozbitého porcelánu.

 

Budete potřebovat

  • podnos
  • porcelánové střepy
  • lepidlo na obklady
  • spárovací hmotu
  • kladívko
  • špachtli nebo úzkou zednickou lžíci
  • gumovou stěrku
  • houbičku na nádobí
  • hadřík
  • sáček
  • akrylovou barvu
  • plochý štětec

 

 

Postup

 

 

1 Střepy vložte do mikrotenového nebo látkového sáčku a rozbijte je na menší kousky. Sáček použijte, abyste snížili riziko poranění. (Každopádně je vždy lepší při práci použít i ochranné brýle a rukavice.) Čím budou kousky menší, tím menší bude jejich klenutí, a tím rovnější bude konečná plocha.

 

 

 

 

 

2 Špachtlí rozetřete na podnos lepidlo na dlaždičky. Vzhledem k tomu, že lepíte porcelán na dřevo, vyberte si lepidlo na kombinaci savého a nesavého povrchu. Střípky vmáčkněte do lepidla. Lepidlo musí být pouze na spodní straně střepů, nesmí se dostat i do spár. Tomu je nutné přizpůsobit jeho vrstvu.

 

 

 

3 My jsme začali skládáním bílých střepů od krajů podnosu a střed jsme vyplnili růžovými střípky s motivem květin.

 

 

 

4 Podle návodu na lepidle nechte podnos zaschnout. Většinou se jedná o dobu 24 hodin.

 

 

 

5 Zaschlou mozaiku nyní vyspárujte. My jsme – vzhledem k barvě střepů – vybrali tmavě šedou spárovací hmotu, aby mozaika pěkně vynikla. Spárovací hmotu rozmíchejte s vodou na hustou kaši.

 

 

 

6, 7 Zednickou lžící nebo špachtlí naneste spárovací hmotu do spár.

 

 

 

8 Stěrkou setřete přebytečnou hmotu a nechte ji chvíli zavadnout, než přistoupíte k dalšímu čištění. Pokud byste pracovali hned dál, vytřeli byste hmotu i ze spár, což nechcete.

 

 

 

9 Jemně zatuhlou hmotu vytřete mokrou houbičkou na nádobí a po dalším schnutí ještě suchým hadříkem. V případě, že spárovací hmota již zcela zaschne a na porcelánu ještě naleznete její zbytky, je možné je odstranit jemnou kovovou drátěnkou.

 

 

 

10 Na závěr přetřete okraje podnosu šedou akrylovou barvou.

 

 

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Lednová Rozmarýna je v prodeji!

Lednová Rozmarýna je v prodeji!

Nalaďte se na začínající období roku s novým vydáním Rozmarýny! I letos jsme si pro vás připravili spoustu rad a tipů, jak si zpříjemnit zimní chvíle. Na co se můžete těšit?

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek