Malba na porcelán

Chcete si vyrobit originální sadu šálků na čaj nebo na kávu? Pomalujte je barvami na porcelán. Je to rychlé a velice snadné, ukážeme vám, jak na to.

Zdobení porcelánu malbou má dlouhou tradici. V současnosti ale není nutné se této činnosti věnovat profesionálně, existuje mnoho způsobů, jak malovat na porcelán doma nebo ve škole. Řada výrobců se věnuje hobby barvám a fixům na porcelán. Některé barvy jsou vypalovací, u jiných postačí, když dlouhou dobu schnou. Je na vás, jaké barvy si pro práci vyberete. Pro začátek doporučujeme začít se dvěma, třemi odstíny a nekupovat hned celou barevnou škálu, protože tyto barvy nejsou nejlevnější.

My jsme použili barvu na porcelán Marabu. Je vodou ředitelná, usychá přibližně po 30 minutách. Pak ji již nelze smýt a dělat opravy. Mýt porcelán s malbou ovšem můžete až po třech dnech. Mytí u této barvy je možné i v myčce při programu do 40 °C. Barvu lze také vypálit v troubě a to 30 minut při teplotě 150 °C.

Porcelán vhodný k dekorování můžete koupit v jakýchkoli obchodech s nádobím. Také můžete začít zdobit porcelán, který již máte doma a chcete ho nějak oživit.

 


Nahlédnutí do historie

Tajemství pálení porcelánu objevili v Číně asi v 7 století před naším letopočtem. Trvalo roky, něž byl tento proces napodoben, avšak do té doby byla přítomnost čínského porcelánu zaznamenána v řadě historických knih. Čína je mezinárodním výrobcem porcelánu, jelikož se právě tam nacházejí naleziště kaolínových jílů, které v Evropě nejsou. Vývoj a výrobní postup se s každou generací zdokonaloval. Odrazovým můstkem pro výrobu porcelánu byla keramika, respektive šedozelený porcelán. Po jeho objevení byla expanze porcelánu velice rychlá. V 17. století Čína vyvezla do Evropy necelých dvacet kusů, o století později jich byl až jeden milión.

V roce 1708 se po více než desetiletém úsilí podařilo objevit složení porcelánové hmoty saskému lékárníku Johannu Friedrichu Bötgerovi v Míšni. Později se k výrobě porcelánu v Evropě přidala Vídeň, Mnichov, Curych, Paříž a další města. První česká porcelánka byla založena roku 1792 v Horním Slavkově.

 

Malované hrnečky

Budete potřebovat

  • barvu na porcelán (zde modrá a hnědá)
  • tenký vlasový štětec
  • líh
  • porcelánové hrnky

 

postup

 

 

1 Čistý, umytý hrnek otřete hadříkem namočeným v lihu, aby na něm nebyla žádná mastnota. Pokud nemáte líh, dobře hrnek umyjte nějakým odmašťovačem. Na čistý suchý hrnek můžete začít malovat. Vzor je jen na vás, my jsme pro začátek vybrali jednoduchý květ.

Štětec namáčejte do modré barvy a podle obrázku veďte od středu lehce zatočené linky jako okvětní plátky. Na začátku a konci lístku se dotýkejte podkladu jen velmi lehce, uprostřed trochu štětec přitlačte, čímž dojde k rozšíření linky. Pokud se vám to nepovede, jednoduše setřete barvu hadříkem, případně místo opět očistěte lihem, a začněte znovu.

 

 

2 Podle obrázku stále přidávejte více a více okvětních plátků. Květiny vytvořte po celé ploše hrnku.

 

 

3 Nyní namalujte středy květin, použijte další barvu, my jsme použili hnědou. Doprostřed květu dělejte štětcem puntíky. Další hrnek můžete vytvořit s opačnou barevností. Okvětní plátky hnědě a středy modře. Poté nechte hrnečky dobře uschnout.

 

 

4 Na předchozí hrnečky jsme malovali pouze květy, ale je také zajímavé udělat květům stonky, lístky a kolem nich louku. Dobře vypadají i řady teček a stínování lístků. Na takový hrneček budete potřebovat dva odstíny modré, černou a světle šedou barvu na porcelán.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Bylinky pro zdravý spánek

Bylinky pro zdravý spánek

Velká fyzická únava, psychické vypětí či dlouhodobý stres mohou způsobit potíže s usínáním. Místo počítání oveček doporučujeme osvědčené bylinky, jejichž kvalitu prověřila staletí užívání.

Celý článek

Tvořte a dekorujte s foukacími fixy

Tvořte a dekorujte s foukacími fixy

Práce s foukacími fixy je jednoduchá a baví i děti. Můžete si s nimi ozdobit trička a jiné kousky oděvů, ale i textilní doplňky, jako polštáře, ubrusy či prostírání. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek