dav

Při smaltování vidíte výsledek hned

V Praze, kousek od Malostranského náměstí, byste dílnu, v níž můžete v klidu tvořit a odnést si odsud vlastnoručně vyrobený smaltovaný hrnek, možná nečekali. Pojďte ji s námi navštívit.

Smaltérii v Karmelitské ulici společně založili dva nadšenci, Radek Bachratý a Karel Šedivý. Rozvinuli tak původní myšlenku výrobce smaltovaných suvenýrů, který má na této adrese prodejnu a který chtěl, aby turisté viděli, jak smaltované výrobky vznikají. O technice smaltování jsme mluvili s Radkem Bachratým.

 

Dnes je Smaltérie dílna, v níž aktivně tvoří nejen cizinci, ale hlavně Češi. Proč jste nepřistoupili na původní myšlenku, tedy pouze ukazovat turistům smaltování hrnků?

Protože volný čas se dá trávit tvořivě. A tvoření ve Smaltérii je možností k setkávání, k rozhovorům, kdy si na konci odnesete svůj smaltovaný originál. Češi tvoří rádi, a tak oslovujeme hlavně české rodiny a daří se nám to. Nás záměr se, myslím, povedl – vytvořili jsme dílnu, kde se lidi rádi setkávají, rádi v ní tvoří a rádi se k nám vrací. Smaltovaný hrnek nebo jakýkoli jiný výrobek je navíc i skvělým dárkem. S rodinou nebo holkou můžete do kina, na výlet, do hospody, ale taky k nám do Smaltérie. Naším heslem je: kdo si tvoří, nezlobí.

Vyberete si tu polotovar a dozvíte se, jak na to

Je pravda, že Smaltérie je jediná dílna svého druhu ve střední Evropě?

Smaltovacích dílen a kurzů je samozřejmě v Evropě hodně. Smaltérie je ale opravdu jediná, pro veřejnost denně otevřená dílna. V možnosti navštívit nás každý den jsme unikátní. Nebo o někom takovém dalším nevíme, abychom se moc nechlubili…

 

Co čeká vaše návštěvníky po příchodu?

V první řadě úsměv, tvoření je podle nás radost. Pak už si náš host vybere smaltovaný polotovar, který chce pomalovat, a my mu vysvětlíme a předvedeme, jak na to. K posmaltování nabízíme hrnky, talíře, misky, rendlíky, hrnce, cedulky, ale také náušnice, magnetky, spony do vlasů a šperky. Vždy nabízíme minimálně čtyřicet druhů smaltovaných polotovarů – tak říkáme ještě nepomalovaným výrobkům. Naším záměrem je, aby byla nabídka co nejširší, což není jednoduché, protože výrobci smaltovaného nádobí už v Čechách nejsou.

A po čem sahají tvůrci nejčastěji?

Nejvíc je láká absolutní klasika – bílý smaltovaný plecháček, z kterého pily už naše babičky. Tvůrcům jsme pochopitelně nápomocni během celého procesu. Na konci je za několik minut vypálené originální dílko, které potěší a které si návštěvník odnese domů.

 

V úvodu mluvíte také o historii smaltování. Můžete ji stručně přiblížit? Jak stará je to technika?

Smalt je skelný prášek – na počátku tedy byli skláři, které napadlo pomlít sklo na prášek a připéct ho na kovový podklad. Neustále se objevují nové archeologické objevy – ale zatím se první smaltované šperky datují asi do pátého století. Objeveny byly v Číně a Japonsku, kde byla výroba keramiky, skla a porcelánu na vysoké úrovní. Smalt se objevil i v Núbijském království v Africe. Je to příběh, který ještě neskončil. Až do 19. století byl smalt používán jen na šperky, liturgické předměty… Byl vyloženě dekorační. Následný začátek průmyslové výroby kovového nádobí přenesl smalt i na výrobky běžné potřeby a později i do strojírenského průmyslu.

Obyčejnému plecháčku dáte ve Smaltérii punc jedinečnosti

 

Co je podle vás na této technice jedinečné?

Podle nás všechno, ale asi nejzajímavější jsou různé techniky malovaní smaltem – můžete malovat, vyškrabávat, stírat, sušit, ale i opravovat smaltovanou kaši. Unikátní je také rychlý výpal. V peci, ve které je 800 °C, se smalt vypálí za tři minuty, hned vidíte výsledek. Navíc můžete v malování pokračovat – smalt snese více výpalů.

 

Jak lehké, respektive náročné je začít smaltovat? Chodí k vám běžně i začátečníci?

Ano, samozřejmě. K nám může přijít kdokoli, my v něm tvůrce probudíme. Začít smaltovat se zdá být složité, ale jen na první pohled. Chce to jen trpělivost – osvojení si této zvláštní techniky potřebuje prostě svůj čas. Hlavně nespěchat a tvořit si v klidu a bez stresu.

V peci tu váš výtvor vypálí za pouhé tři minuty

Už jsme zmínili, že používané barvy, jsou vlastně rozemletým skelným práškem. Jak se s nimi pracuje?

Především je musíte smíchat s vodou. Kdysi smaltéři této směsi říkali kaše. Malujete tedy sklem v kašovité podobě. Tato směs má, v porovnání s běžnými barvami, velmi specifické vlastnosti.

 

Což se odráží i na tom, jak se chovají po vypálení…

Ano, z barev se totiž stane sklo, respektive mají stejné vlastnosti jako sklo. A protože jsou vypálené na kovovém podkladu, jsou také více odolné. Když vám smaltovaný hrnek spadne, nerozbije se, jen se omlátí. Ale i to umíme spravit novým připečením další vrstvy smaltu.

Tvořit tu mohou všichni, smaltovat zvládnou snadno i děti

Jak dlouho může tvůrce v dílně na výrobku pracovat?

Jak dlouho chce, my čas neměříme, tvoření se přece nedá časově ohraničit. No abychom nelhali – máme taky zavírací hodiny – takže do 20 hodin večer. Někdy se lidi vrátí dotvořit svoje dílo i druhý den. Jsme tomu jen rádi.

 

Tuto techniku si k vám chodí vyzkoušet lidé z ulice, ale pravidelně přicházejí také výtvarníci. Na čem pracují oni?

Výtvarníci jsou samozřejmě zkušenější, ale v podstatě tvoří stejně jako kterýkoli návštěvník Smaltérie. Samozřejmě jejich zručnost je trochu jiná. Malují komplikovanější kompozice a kombinují víc technik – nejčastěji malují na smaltované cedulky nebo tvoří šperky. A jsou vždy skvělou inspirací pro ostatní tvůrce v dílně.

Hrnek a další předměty si můžete přijít do Smaltérie pomalovat sedm dní v týdnu

Dají se u vás také smaltované výrobky koupit, aniž bychom je vyrobili?

V tomhle jsme striktní – ne, u nás se jen maluje na smaltovaný polotovar. Nepomalovaný hrnek nikomu neprodáme. Dílna Smaltérie je ale propojena s obchodem, který provozuje jiná firma, a ta smaltované výrobky od profesionálních tvůrců nabízí. Je to i fajn inspirace pro naše hosty.

 

V době koronaviru jste museli dílnu zavřít. Bylo těžké přežít?

Bylo a stále je. Koronavirus nás zasáhl absolutně a drsně. Návštěvnost nám klesla o devadesát procent. Ale nechceme si stěžovat, stejné problémy mají všichni živnostníci. Musíme vydržet, nechceme Smaltérii zavřít. Věříme, že lidé se k nám vrátí.

K posmaltování jsou tu k dispozici hrnky, talíře, misky, šperky a další předměty


Kontakt

Smaltérie

Karmelitská 28
Praha 1 – Malá Strana
www.smalterie.cz
tel. 222 360 563


Jak to probíhá

Kurz smaltování nejoblíbenějšího výrobku, tedy hrnku stojí 290 Kč. V ceně je vše – smaltovaný polotovar, nepomalovaný hrnek, asistence lektora, výtvarné potřeby, ochranné pomůcky, zabalení a také neomezený čas ve Smaltérii. V nabídce jsou i další kurzy. Nejmenší děti si mohou pomalovat talířek za padesátikorunu. Ve Smaltérii můžete také slavit narozeniny, loučit se se svobodou nebo uspořádat teambuilding, ale vždy budete při tom tvořit.


Text: Andrea Skalická, foto: archiv Smaltérie

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek