Podnosy na dobroty

Plánujete zahradní oslavu? Nechte se inspirovat a vyrobte si s námi jednoduché podnosy na dezerty. Postačí vám k tomu staré bambusové misky a dřevěné kruhy.

Budete potřebovat

  • smrkové kruhy o průměru cca 30 cm a tloušťkou cca 3 cm
  • truhlářské dláto a kladivo
  • brusný papír a nářadí na broušení
  • bambusové misky
  • truhlářské svorky
  • překližka
  • univerzální lepidlo (např. Loctite 60s)
  • bílou barvu (např. Ekokryl lesk)
  • malý malířský váleček
  • lakový popisovač bílý (např. Deco malíř)

 

postup

 

1. Dřevěné kruhy si nechte odříznout motorovou pilou svou silnější polovičkou (nebo v místním podniku na zpracování dřeva). Potom s pomocí dláta a kladiva z okrajů kruhů odstraňte kůru.

 

 

2. Kruhy vybruste dohladka, hrany je však lepší dobrousit ručně. Kruhy by měly schnout asi půl roku (nebo alespoň pár týdnů) ve stínu, aby nepopukaly.

 

 

3. Pokud kruh pukne, můžete ho pro jistotu podlepit kruhem vyříznutým z překližky. Kruh přilepte univerzálním lepidlem na spodní stranu dřevěného kruhu a utáhněte truhlářskými svorkami do zaschnutí lepidla.

 

 

4. Bambusovou misku nebo kruh můžete místy natřít univerzální barvou, bílou nebo barevnou. Pokud chcete natírat hranu misky, oblepte nejdřív vnitřní i vnější okraj papírovou lepicí páskou.

 

 

5. Na spodní stranu misky naneste lepidlo a přilepte dřevěný kruh.

 

 

6. Kruh zatižte, dokud lepidlo nevytvrdne (na pár hodin).

 

 

7. Dřevěné části dobře vypadají i popsané. Text nemusíte pracně malovat štětcem, velmi dobře jde napsat i lakovým popisovačem na dřevo.

 

 

8. Když podnos právě nepotřebujete, můžete ho obrátit dnem vzhůru a používat ho jako misku.

 

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Ušijte si pizzu!

Ušijte si pizzu!

Máte doma malé kuchaře či kuchařinky? Vytvořte si spolu s nimi pokrmy, které se nezkazí a zůstanou stále čerstvé a k nakousnutí. Co třeba pravou domácí pizzu? Pusťte se do toho s námi.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.