Pod poklopem

Sotva v zahradě prostřeme stůl a položíme na něj navařené a napečené dobroty, hned je tu dotěrný hmyz, který to vše chce také ochutnat. Pomohou nám dózy, poklopy a síťky.

Poklopy na pokrmy se hodí především na sladká jídla, dorty a koláče, ale také na sýry, jejichž vůně přitahují hmyz také. Využijete je i doma, kde poklop zase ochrání potraviny před osycháním a sýrům uchová jejich aroma. Skleněné poklopy jsou krásné, ale do zahrady volte raději nádoby z plastu, abyste zabránili možným karambolům při pádu poklopu na zem. Pokud plánujete nechat jídlo venku po delší dobu, vyplatí se i na pečivo zvolit spíše poklop, který nemá průduchy.

Milovníci přírodních materiálů mohou zvolit poklop bambusový, či z proutí nebo ratanu

Ochrana před hmyzem

Na krátkodobé zakrytí pokrmů a moučníků se hodí poklopy s drátěnou nebo textilní síťkou.

Nejjednodušší variantu představuje síťovaný poklop. Plastová konstrukce s textilní sítí nepatří mezi nejvzhlednější kuchyňské doplňky, ale v tomto případě zkrátka musíme dát přednost praktické stránce před estetickou. Výhodou je, že síťka může mít opravdu drobné otvory, jimiž neproleze ani mravenec. Často také bývá skládací, takže většinu roku může být uklizena v zásuvce a lze ji také brát s sebou do přírody na piknik.

 

Pod větší poklopy se vejde celá snídaně

Pro milovníky sýrů

Prodávají se i poklopy se servírovacím tácem, pod který se vkládá chladicí vložka, která udrží i v horkých dnech potraviny v čerstvém stavu. Poklopy s prkénkem jsou vhodné hlavně pro servírování sýrů. Krájecí prkénko by mělo být ze speciálně upraveného dřeva. Pokud je podnos s poklopem dostatečně velký a dá se umýt, aby na něm neulpívaly pachy předchozích potravin, dá se do něj schovat i upečená bábovka nebo koláč.
A jestli máte nad stolem rozevřený slunečník, můžete i ten opatřit sítí proti hmyzu. Ochrání při stolování i vás.

 

Síťkou s drobnými otvory žádný hmyz neproleze

 

 

Vzdušný bambusový tác se síťkou využijete i na zahradě

 

 

Nejen talíř, ale i mísa může mít poklop

 

 

Skleněné poklopy jsou krásné, ale hodí se spíše do interiéru

 

 

Na trhu je k dostání řada poklopů z různých materiálů, například z plastu

 

 

Kryté prkénko na sýry poslouží i ke krájení

 

 

Pod nerezovým poklopem zůstane jídlo déle teplé

 

 


Text: tet; foto: Shutterstock

Další články

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Relax v koupacím sudu

Relax v koupacím sudu

Koupací sudy si pomalu nachází cestu i do českých zahrad. Jejich hlavní výhodou je, že si relaxační lázně můžete dopřávat po celý rok, bez ohledu na počasí.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.