Pečujte o zuby svých mazlíčků

Není tajemství, že zdravý chrup ovlivňuje pohodu celého těla a platí to nejen pro lidi, ale i pro psy a kočky. Nezapomeňte proto pečovat také o jejich zoubky.

1. Začněte u veterináře

Nechte svému chlupáčovi zuby důkladně prohlédnout. Lékař vám jistě doporučí, jak nejlépe se o ně starat. V případě nutnosti může zvířeti zuby profesionálně očistit od zubního kamene.

 

2. Kupte speciální pastu

Nepoužívejte pro čištění zvířecích zubů lidskou pastu na zuby. Pes nebo kočka by ji mohli spolknout a to by nebylo dobré. Spolknutí zvířecí zubní pasty nevadí, navíc jsou založeny na jiném principu a důkladněji odstraňují zbytky jídla.

 

3. Pořiďte si zvířecí kartáček

Není problém zakoupit i speciální kartáček na zuby pro psy a kočky – existuje více druhů, takže budete mít možnost vybrat takový, který nebude vaše zvíře zarputile odmítat. Můžete použít ale i obyčejný látkový kapesník.

 

4. Zvykejte ho pomalu

Stejně jako u lidí platí i pro zvířata, že nejlépe si přivyknou v mládí. Začněte pomalu a opatrně – aby vás chlupáč nekousl a abyste vy neublížili jemu. Zpočátku používejte jen malé množství pasty. Zuby čistěte od dásní směrem ke špičce.

 

5. Jak často čistit?

Nejlépe samozřejmě každý den, ale stačí i jednou nebo dvakrát týdně. Když se z této procedury stane rutina, bude čištění jednodušší pro vás i pro zvíře.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek