Péče o trávník na sklonku léta

Aby trávník vypadal pěkně, je třeba se mu pravidelně věnovat, a to možná dokonce častěji než květinovým záhonům. Na co nezapomenout v září?

Zálivka a sečení

Pokračujte, jak jsme zvyklí. Ranní rosa a chladnější počasí se projeví na jeho lepší kondici, bude mít krásnou barvu. Pokud nemáte na trávníkové ploše instalovanou závlahu, oddychnete si, protože není třeba jej tak často zalévat jako v horkých letních dnech. Interval sečení trochu prodlužte, sečte zhruba po týdnu až deseti dnech.

Na podzim se interval sečení trávníku prodlužuje asi na deset dnů

Vertikutaci si rozmyslete

Jde o zásah poměrně náročný na technické vybavení i kondici rostlin, a tak zvažte, jestli je opravdu třeba se do něj pustit. Trávník po zásahu bude vypadat zcela jinak, rozhodně nebude pár týdnů okrasou zahrady. K vertikutaci ale přistupte v případě, když od posledního zásahu uběhl více než rok a v trávníku najdete silnou vrstvu travní plsti. Září je v tomto případě dobrý termín, tráva bude mít dost času se do zimy zregenerovat.

V tomto období můžete zarovnat okraje trávníku ostrým rýčem nebo speciálním kráječem

Zarovnávání krajů

Vypadá to jako zbytečnost, ale věřte, že je to pro bezchybný dojem opravdu důležité. Pokud nemáte zapuštěné plastové obrubníky, které trávník drží v těch správných mezích, použijte ostrý rýč. Nemusíte mít ani speciální rýček či kráječ na zarovnávání krajů. Vždy si ale práci připravte dopředu a pečlivě si pomocí provázků vymezte kraje. Držet tvar u oblouků vám pomůže vysypání trasy řezu pískem. Kraje upravujte vždy po sečení, drn s krátkou trávou se lépe přesekne.

V září není potřeba trávník tak často zalévat jako v horkých letních dnech. Občasná zálivka mu ale prospěje

Podzimní hnojení

V této době už „dojíždí“ účinnost i toho nejkvalitnějšího obalovaného hnojiva, které jste aplikovali v květnu. Na podzim se výrazně mění potřeby rostlin, a tak je třeba změnit i systém hnojení. Pro podzimní aplikaci si vybereme některý z „podzimní“ nebo „hnědé“ řady. Tato hnojiva obsahují ve srovnání s těmi určenými pro jarní aplikaci daleko méně dusíku, ale více draslíku, fosforu a síry. Tyto prvky podpoří vyzrávání rostlinných pletiv a lepší hospodaření s vodou. Jejich použitím také zvýšíte odolnost trávníku vůči plísni sněžné a dalším houbovým chorobám, které mohou trávník za sychravých zimních a hlavně předjarních měsíců napadnout.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.